Köpeğiniz Yavruyken Size Saygı Duymasını Sağlamak

Öncelikle, köpeğinizle empati kurmalısınız, çünkü bazı davranışların ortaya çıkmasına neden olan travmalar yaşamış olabilir. Sert olmanız gerekir, ancak cezalardan kaçınmanız ve bunun yerine olumlu pekiştirme kullanmanız gerekir.
Köpeğiniz Yavruyken Size Saygı Duymasını Sağlamak

Son Güncelleme: 02 Mart, 2019

Küçük yaşlardan itibaren iyi bir eğitim, köpeğinizle güçlü bir ilişki kurmanız için en iyi temeldir. Bu nedenle, büyüdüğünde size saygı duymasını sağlamak için köpeğiniz yavruyken ona net sınırlar koymanız gerekir.

İlk Kez Köpek (veya Köpek Yavrusu) Sahibi Olanlara Tavsiyeler

Köpek yavrularının eğitimlerini bitirmek genellikle 4-6 ay sürer. “Eğitim” kelimesi ile ilgili olarak, tuvalet eğitimini vermeniz ve onlara komut verip bu komutu yapmasını sağlamak gibi şeyleri ifade eder.

İster inanın ister inanmayın, boyut, bir köpek yavrusunu yetiştirmenin ne kadar süreceğini belirleyen ana faktörlerden biridir. Küçük köpekler, örneğin, daha küçük mesanelere sahiptir. Bu, tuvalete büyük köpeklerden daha sık gitmeleri gerektiği anlamına gelir.

Köpeğinizin, siz onu sahiplenmeden önceki yaşam koşulları da önemli faktörlerdir. Şiddetli bir ortamda bulunan veya travmatik deneyimler yaşayan bir köpek yavrusu başlangıçta savunmacı davranabilir.

köpeğinizi yavruyken eğitmek

Yavru köpeğinize biraz alan verin ve size alışmasını sağlayın. TSSB (travma sonrası stres bozukluğu) yaşayan bir köpekle baş etmenin en kötü yolu, onu istemediği şeyleri yapmaya zorlamaktır.

Muhtemelen köpek yavrusu, son evinden ötürü kötü alışkanlıklara sahiptir ve bunlar yaşam tarzınıza uygun olmayan alışkanlıklardır. Bu nedenle, bir köpek yavrusunu sizinle tanıştıktan hemen sonra değişmeye zorlamamalısınız. Belirli davranışları neden yaptığını anlamaya çalışın ve ona farklı davranmanın yararlarını ödüller ve sevgiyle gösterin.

Köpeğiniz yavruyken size saygı duymasını sağlamak için ne yapmanız gerekir?

Köpek yavruları doğaları gereği meraklıdır, bu nedenle işe, o na sakinleşebileceği bir alan vermekle başlayın. Bunu yapmanın bir yolu, mutfağınıza köpek kapıları koymak veya evin ayrı bir bölümüne yiyecek ve su koyarak ona ayrı bir alan vermektir.

Önemli olan, bir yavru köpeğin yetiştirilmesinde pozitif uyaranların ne kadar önemli olduğunu hatırlamaktır. Yanlış bir şey yaptığında köpeğinizi cezalandırmak yerine, ona ödüller ve şefkatle doğru davranışları göstermeye çalışın. Bu, köpeğiniz yavruyken size saygı duymasını sağlamanın harika bir yoludur.

yavru köpeğinize yürüyüş eğitimi

Köpeğiniz havlamaya başlar, hareketsiz kalır veya kapıyı koklarsa, kendini rahatlatmak için muhtemelen dışarıya çıkması gerekir. Bu yüzden, bu işaretlere dikkat edin ve sizi köpek yavrusuna karşı sinirli hale getiren yanlış anlaşılmaların önüne geçin.

Yavru köpeğiniz düzgün davranmazsa yapılmaması gerekenler

Yavru köpeğiniz bir hata yaptığında sahip olduğunuz tavır çok önemlidir. Onun sizden korkmasını istemezsiniz, ama yine de size saygı duyması gerekir.

  • Evin içine tuvaletini yaparsa onu cezalandırmayın. Hala öğrenme sürecindedir ve doğal bir şey yaptığı için ona kaba davranmak adil değildir.
  • Evde kemirilmiş nesneler bulursanız ancak köpek yavrusunu bunu yaparken yakalamadıysanız, onu cezalandırmayın. Çiğnenmiş nesneler ile kötü davranışları arasındaki bağlantıyı kuramaz.
  • Evde bir kaza yaparsa (işemek, kaka yapmak, vb.), o bölgeyi mümkün olduğunca iyi bir biçimde temizleyin ki köpek yavrusu aynı yere geri dönerek tekrar aynı şeyi yapmasın.

Olumlu pekiştirme kullanmak da aranızda kurduğunuz bağı güçlendirir ve köpeğinizin yapmasını istediğiniz şeyler ile bir ilişki kurar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.