Sütten Kesilmiş Bir Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Hayvan terk etmek, bir yavru köpeğin hala savunmasını tam olarak geliştiremediği zamanlarda gerçekleşiyorsa özellikle ciddi bir durum olabilir, bu durum birçok hastalığa karşı savunmasız oldukları anlamına gelir.
Sütten Kesilmiş Bir Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Son Güncelleme: 06 Mart, 2019

Her yıl terk edilen yavru köpek sayısı, özellikle dişilerin kızgınlık dönemlerinde, artmaya devam ediyor. Annesi tarafından terk edilmiş bir yavru köpek bulursanız, o zaman sütten kesilmiş bir yavru köpeği nasıl besleyeceğinizi bilmelisiniz.

Terk edilmiş köpek yavrularında sık karşılaşılan sorunlar

Yeni doğmuş yavrular öylesine hassastırlar ki birçok hastalığa yakalanabilirler. Sokakta terk edilmiş bir köpek bulursanız, büyük olasılıkla aşağıdaki sorunlara çoktan maruz kalmıştır:

  • Hipotermi, özellikle onları sonbahar veya kış aylarında bulursanız. Bununla birlikte, yeni doğan yavrular vücut sıcaklıklarını doğru şekilde ayarlayamadıklarından, hipotermi yılın herhangi bir zamanında gelişebilir.
  • Vücutta su kaybı. Bu genellikle hipoterminin devamıdır, zayıf metabolizmaya neden olan besin eksikliği ile dehidrasyona neden olur.
  • Hipoglisemi, düşük kan şekeri seviyeleri. En sık görülen semptomlar arasında kasılmalar, kas spazmları ve apati vardır.
yavrularını emziren anne

Bu sorunlardan herhangi biri birbiriyle ilişkili olabilir, bu nedenle hiçbirini göz ardı etmeyin ve köpek yavrusunu bulduktan sonra doğrudan veterinere götürün.

Sütten kesilmiş bir yavru köpeğin beslenmesi

Sokakta veya kırsal alanda terk edilmiş köpek yavrularının çoğu sadece birkaç haftalıktır. Bu nedenle, hayatta kalmak için hala annelerinin sütüne ihtiyaçları vardır. Bu köpek yavrularının bu dönemi atlatmasının tek yolu, sadece köpekler için üretilmiş özel bir süt ile yeterli miktarda yiyecek ve besin almalarıdır.

  • Sütten kesilmiş bir köpek yavrusunu beslemek için, yaşına bağlı olarak, üç veya dört hafta boyunca her iki veya üç saatte bir onu biberonla beslemeniz gerekir. Yavru köpeğinizi doğru beslemek için izlemeniz gereken bazı ipuçları.
  • Şişe hijyeni, özellikle henüz anne sütü almadığı için önemlidir. Bu nedenle, köpek yavrusu büyük olasılıkla bir bağırsak florasına veya birçok genel antikora sahip olmayacaktır.
  • Yavru köpeğin boğulmasını veya çenesinin zarar görmesini önlemek için emziğin boyutu önemlidir.
  • Biberonla beslemek için kullandığınız açı, kolik oluşumunu önlemek için önemlidir.
  • Emzikteki deliğin de doğru boyutta olması gerekir. Çok küçükse, köpek yavrusu çok emmek zorunda kalacak ve ilgisini kaybedecektir.
  • Yavru köpeği bu şekilde beslerken, doğru miktarda besin aldığından ve her şeyin doğru şekilde ilerlediğinden emin olmak için her hafta onu tartmaya çalışın.
  • Sütün sıcaklığına dikkat edin. Yavruların vücut sıcaklığına uyum sağlaması için sütü 37 derecenin altında tutmaya çalışın.
biberonla beslenen köpek yavrusu

Sonuç

Sütten kesilme işlemi, yavru gözlerini açtıktan yaklaşık iki hafta sonra başlamalıdır. Onlara az miktarda öğütülmüş yulaf içeren bir kapta yavru köpekler için özel bir süt vererek başlayın ve onları sütle tanıştırmak için ağızlarına biraz yiyecek koyun. Üç hafta içinde, köpek yavrusu katı yiyecekleri denemeye hazır olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.