Köpeklerde Selegilin: Dozaj, Kullanım ve Yan Etkiler

Köpeklerde selegilin kullanımı, geriatrik köpeklerde bilişsel yeteneği geliştirmenin yanı sıra yaşam kalitelerini ve uzun ömürlerini de arttırmıştır.
Köpeklerde Selegilin: Dozaj, Kullanım ve Yan Etkiler
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde ve insanlarda selegilin, çeşitli nörotransmiterlerin seviyelerini kontrol etmek için kullanılır. Bu sayede Parkinson hastalığı (insanlarda) ve geriatrik bilişsel işlev bozukluğu (köpeklerde) gibi akıl hastalıklarına karşı çeşitli faydaları vardır.

Bu ilaç, yaşlı köpeklerin yaşam kalitesini iyileştirmek için büyük bir gizli potansiyele sahiptir. Ek olarak, evcil hayvan için hoş olmayan deneyimlerden kaçınmaya yardımcı olan çok az yan etki ile karakterizedir. Okumaya devam edin ve köpekler için selegilin hakkında daha fazla bilgi edinin.

Selegilin nedir?

Selegilin, feniletilamin sınıfına ait bir ilaçtır, bu nedenle kimyasal yapısı bir şekilde nörotransmitter aminlerinkine benzer. Bu sayede serotonin, noradrenalin ve dopamini oksitleyen ve parçalayan enzimler olan monoamin oksidazlar tip B’ye (MAO-B) bağlanabilir.

Etki mekanizması nedir?

Düşük dozlarda selegilin, monoamin oksidaz tip B’ye geri dönüşümsüz olarak bağlanır. Bu, nörotransmitterleri yok etmelerini ve oksitlemelerini engelledikleri anlamına gelir, böylece dopamin, noradrenalin ve serotonin miktarı artar. Sonuç olarak, serebral kortekste nörostimülatör ve nöroprotektif etkileri olan değişiklikler vardır.

İlaç sunumları

Selegilin genellikle tablet veya kapsül biçiminde gelir, ancak transdermal yamalar ve sıvı çözeltiler de vardır. Hasta köpeğin ihtiyacına bağlı olarak, veteriner her vaka için en uygun formatı önerecektir.

Selegilin köpeklere nasıl yardımcı olur?

Köpeklerde selegilin, geriatrik hastalarda esas olarak bilişsel işlev bozukluğu sendromunu tedavi etmek için reçete edilir. Bu durum, Alzheimer hastalığına çok benzeyen, yaşla birlikte kötüleşen nörodejeneratif bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Basitçe söylemek gerekirse, geriatrik köpeklerde bilişsel işlev bozukluğu sendromu beynin çeşitli kısımlarını azaltır ve köreltir. Sonuç olarak, evcil hayvanlar yaşlandıkça kötüleşen davranış sorunları sergilemeye başlar. Böyle bir tedavi olmamasına rağmen, selegilin, ilerlemesini azaltmak için onaylanan ilk ilaçlardan biridir.

Ek olarak, bazı çalışmalar selegilinin hipofiz kaynaklı köpek hiperadrenokortisizminin tedavisi için de uygun olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, yalnızca aşırı ACTH hormonu salgılanmasının dopamin eksikliğine bağlı olduğu durumlarda iyi çalışır, aksi takdirde olumlu bir etkisi yoktur.

Uyuyan yaşlı bir köpek.

Uygun dozaj

Köpekler için önerilen günlük selegilin dozu, genellikle vücut ağırlığının kilogramı başına 0,5 ila 1 miligram arasındadır. Bununla birlikte, veteriner hekimler genellikle ilaca daha düşük dozlarla başlar ve tedavi ilerledikçe dozları artırır. Aslında, alınma sıklığını artırmak mümkündür, ancak yalnızca tedavinin ilk birkaç gününde herhangi bir gelişme görülmediyse.

Tipik olarak, bu ilacın uygulanması günde bir kez ve sabahları yapılmalıdır. Bu, sirkadiyen döngü bozukluğu olan köpeklerin uykularını düzenlemeye başlamasına yardımcı olur. Bununla birlikte, her vaka farklı olduğundan ve aynı talimatlar her zaman gerekli olmadığından, hayvan sağlığı uzmanının talimatlarına uymak en iyisidir.

Yan etkiler

Selegilin faydalarından biri, köpeklerde çok az yan etkisinin olması veya hiç olmamasıdır. Bununla birlikte, bazılarının ortaya çıkması ve hatta oldukça ciddi hale gelmesi mümkündür. Aşağıdaki etkiler en iyi bilinenlerdir:

 • Kusma
 • İshal
 • Oryantasyon bozukluğu
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • Saldırganlık
 • Tekrarlayan hareketler
 • Tüm vücutta titreme
 • İştahsızlık
 • Şiddetli ağrı (risk belirtisi)

Yan etkilerden herhangi biri ortaya çıkarsa, ilacı kesmek ve evcil hayvanı veteriner konsültasyonu için almak en iyisidir. Böbrek veya karaciğer sorunları olan bazı köpeklerde daha uzun sürebilmesine rağmen selegilinin etkileri yaklaşık 24 saat içinde duracaktır.

mama kabının yanında kafasını yere koymuş dinlenen bir köpek.

Kontrendikasyonlar

Selegilin, meperidin veya diğer opioid ilaçları alan köpeklere uygulanmamalıdır. Aynı şekilde, antidepresanlar veya seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) ile birlikte kullanılması önerilmez.

Selegilin tedavisine başlamadan önce, köpek tarafından alınan tüm ilaçların veteriner hekim ile tartışılması önemlidir. Bu, veterinerin bu ilacın sizin durumunuz için en uygun olup olmadığına veya başka bir ilacı tercih edip etmediğine karar vermesine yardımcı olacaktır. Evcil hayvanınızın hayatının risk altında olduğunu unutmayın, bu nedenle bu bilgiyi asla saklamayın.

Ayrıca, selegilin ile köpeklerin tedavisini reçete edebilecek ve denetleyebilecek tek kişinin veteriner hekim olduğunu unutmayın. Evcil hayvanınızın sağlık durumunu ve ilacın uygunluğunu bilmek için teşhis önemlidir. Bunu yapmamak durumlarını daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle, evcil hayvanınızı kendi kendine tedavi etmekten kaçının ve herhangi bir sorunuz varsa bir uzmana danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Regaño Otal, L., & Loste Montoya, A. (2019) Actualización del hiperadrenocorticismo canino. (Trabajo de fin de grado, Universidad Zaragoza)
 • Ginel, P. & Lucena, R. (2002) Interés de la selegilina en el tratamiento del hiperadrenocorticismo canino de origen hipofisario. Clin Vet Pequeños Anim, 22(1), 27-31.
 • González-Martínez, Á., Rosado, B., García-Belenguer, S., & Suárez, M. (2012). Síndrome de disfunción cognitiva en el perro geriátrico. Clínica veterinaria de pequeños animales, 32(3), 0159-167.
 • Gallego, D., Figueroa, J., & Orozco, C. (2010). Síndrome de disfunción cognitiva de perros geriátrico. Revista MVZ Córdoba, 15(3).
 • Campbell, S., Trettien, A., & Kozan, B. (2001). A noncomparative open-label study evaluating the effect of selegiline hydrochloride in a clinical setting. Vet Ther, 2(1), 24-39.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.