Yaşlı Köpeklerde En Çok Görülen Hastalıklar

Bütün köpeklerin bakıma ihtiyacı vardır, ancak yaşlı köpeklerde durum biraz daha farklıdır. Ne yazık ki çeşitli hastalıklar yaşlı köpeklerin yaşamlarının son anlarını çekilmez kılabilir.
Yaşlı Köpeklerde En Çok Görülen Hastalıklar

Son Güncelleme: 01 Şubat, 2021

Az ya da çok fark etmeksizin, zamanın akıp gidişi vücudumuza her zaman zarar verir. Yaşam beklentileri bizden daha kısa olan yaşlı köpeklerde, yaşlılık ve hastalıklar çok daha kısa zamanda kapıyı çalar. Yaşlı köpeklerin genç köpeklerde gözükmeyen bazı hastalıklara yatkınlığı vardır. Şimdi, yaşlı köpeklerde en çok görülen hastalıklar nelermiş, ondan bahsedeceğiz.

Hangi yaş köpekler için yaşlılık başlangıcı olarak kabul edilir?

Her köpek sahibinin, köpeğinin ne zaman yaşlanmaya başlayacağını bilmesi gerekir. Köpekler arasındaki ırk çeşitliliğinin fazla olması sebebiyle, yaşlılık sınırı da çok çeşitlidir. Genel olarak, bu türleri ağırlıklarına göre şu şekilde sınıflandırabiliriz:

 • 10 kiloya kadar: bu grup yaklaşık 11 yaşında yaşlanmaya başlar.
 • 10 ve 30 kilo arası: bu grup 9 yaşında yaşlanmaya başlar.
 • 30 kilodan fazla olan hayvanlar: büyük köpekler çok erken yaşta, yaklaşık 7 yaşlarında, yaşlanmaya başlar.

Bu yaşlar ortalama değerlerdir, bir hayvanın asıl yaşını en iyi veteriner tahmin eder. Kuşkusuz, genetik hastalıklar gibi ırklara özgü etkenler de bu genel geçer kuralları değiştirebilir. Bu soruyu açıklığa kavuşturduğumuza göre sıra yaşlı köpeklerde en çok görülen hastalıklara geldi.

yaşlı köpek

Kardiyovasküler hastalıklar: yaşlı köpekler arasında en çok görülen hastalıklar

Kalp, her atışında hayatımızın ritmini belirleyen bir saattir. Yıllar boyunca, hiç yorulmadan milyonlarca kez atar. Bu sebeple, yaşlı köpeklerde en çok etkilenen organlardan bir tanesi olduğunu duymak çok da şaşırtıcı değil.

Kanın dolaştığı damarlar ve arterler de zamanla hasar görür. Duvarları esnekliğini kaybeder ve dolaşım sistemini yaşlandıran diğer birçok olayın yanı sıra yağlanmaya da başlar.

Tüm bunlar, bu tür hastalıkların yaşlı hayvanlarda daha sık görüldüğü anlamına gelir. Yaşlılıkla ilişkili en sık görülen kardiyovasküler patolojiler arasında şunlar vardır:

 • Kapakçık bozukluğu (özellikle mitral kapakçık), en bilindik şekliyle kalp hırıltısı.
 • Tromboembolizm, yani damarları veya arterleri tıkayan pıhtılar.
 • Hipertansiyon.
 • Dilate kardiyomiyopati: en çok büyük köpeklerde görülen, kalp kasının zayıflama durumu.

Osteartiküler hastalıklar

Lokomotor sistemi, tüm vücudu hareket ettiren “makinedir” ve zamanla arızalanmaya başlar. Bu sebeple, bu tür hastalıklar özellikle büyük köpeklerin yaşlılık dönemlerinde daha sık görülür. Çünkü boyutları arttıkça kemiklerdeki yıpranma ve yük de artar.

En yaygın rahatsızlıklar arasında aşağıdakileri sayabiliriz:

 • Artroz en çok görülenidir. Yaşlı köpeklerin büyük bir çoğunluğunu etkiler.
 • Kırık ve çatlak riski
 • Fıtık veya disk çıkıntısı. Genç köpeklerde de görülebilir ancak en çok yaşlı köpekleri etkilemektedir.
 • Diş kaybı veya diş eti hastalıkları

Nörolojik problemler: yaşlı köpeklerde en çok görülen hastalıklar

Yaşlı köpeklerde en çok etkilenen sistemlerden bir tanesi sinir sistemidir çünkü nöronlar yüksek enerjiye ihtiyaç duyar. Bu da hızlandırılmış metabolizmaların bir sonucu olan oksidatif strese bağlı dejenerasyona karşı onları daha da hassas hale getirir. 

Yaşlı köpeklerde görülen en yaygın nörolojik hastalıklar şunlardır:

 • Bilişsel işlev bozukluğu sendromu. Bir çeşit köpek alzheimer hastalığı.
 • İdiyopatik veya “yaşlı köpek” vestibüler hastalığı.
 • Epilepsi. Bu hastalık aynı zamanda genç köpekleri de etkiler ancak yaşlı köpeklerde daha sık görülmektedir.

Hormonal hastalıklar

Organik homeostaz, çok sayıda faktörü içeren hassas bir dengeye sahiptir. Yaşlılık faktörü, genç hayvanlarda nadir görülen bazı patolojik süreçlerin sık görülmesine neden olur.

Hormona bağlı görülen hastalıklar genelde yavaş ve sinsi bir şekilde ortaya çıkar. Hormonal hastalıklardan bazıları şunlardır:

 • Hipotiroidizm
 • Diyabet
 • Böbrek yetmezliği. Bu hastalık yaşlı köpeklerde çok yaygındır.

Benzer şekilde, yaşlı köpeklerin yaşamlarının son anlarını zorlaştıran başka yaygın hastalıklar vardır. Mesela, yaşlılığa bağlı olarak bağışıklık sisteminin zayıflaması, bu köpekleri bulaşıcı hastalıklara da daha yatkın hale getirir.

Duyu organlarındaki sorunlar da artar. Katarakt veya glokom gibi göz hastalıklarının yanı sıra işitme kaybı da yaşlı köpeklerde sık görülür.

uzanan yaşlı köpek

Bahsettiğimiz üzere, yaşlı köpeklerde hastalıklara birçok faktör sebep olabilir. Bu sebeple, yaşlı köpekleri daha sık veterinere kontrole götürmek gerekir. Böylece, hastalıkları erken teşhis edebilir ve uygun şekilde tedavi edebiliriz.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizin Mide Sorunlarına Nasıl Çözüm Bulabilirsiniz
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizin Mide Sorunlarına Nasıl Çözüm Bulabilirsiniz

Köpeğinizin mide sorunları mı var? Köpeğinizin bu tarz sorunlar yaşamaması için üzerinize düşen görevi yaptığınızdan emin olun.