Köpeğinizin Kaç Yaşında Olduğunu Nasıl Öğrenirsiniz?

50 yıl önce bir köpeğin yaşını belirlemek daha kolaydı çünkü çok fazla karma ırk yoktu. Bu günlerde, karışık üreme nedeniyle, bir köpek her iki cinsin de yaşlanma özelliklerini kazanma eğilimindedir.
Köpeğinizin Kaç Yaşında Olduğunu Nasıl Öğrenirsiniz?

Son Güncelleme: 16 Mayıs, 2022

Köpeğinize yavru olduğundan beri sahip değilseniz, köpeğinizin tam olarak kaç yaşında olduğunu ve bunu tam olarak nasıl anlayabileceğinizi merak etmişsinizdir. Bu, onları nasıl besleyeceğinize ve hangi önleyici bakıma ihtiyaç duyabileceklerine ve onlara mümkün olan en mutlu yaşamı nasıl sağlayacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır.

Elbette, köpeğinizin boyutu, cinsi, genel sağlığı ve aktivite düzeyi, bunların hepsi nasıl yaşlandıklarını etkiler. Örneğin, küçük köpekler büyük köpeklerden daha uzun yaşama eğilimindedir ve cinslerine bağlı olarak farklı oranlarda yaşlanıp olgunlaşabilirler.

Peki, köpeğiniz hayatınıza girdiğinde yavru değilse, kaç yaşında olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz?

Neyse ki, köpeğinizin kaç yaşında olduğunu tahmin etmenin birkaç yolu var ve bu makalede size onlardan bahsedeceğiz.

Dişlerini kontrol edin

Köpeğinizin yaşını tahmin etmenin en güvenilir yolu dişlerini incelemektir. Beş haftaya kadar olan köpek yavrularının muhtemelen dişleri olmazken, beş ila sekiz haftalık olanların iğne keskinliğinde geçici dişleri olacaktır.

Yavru köpeğiniz, kalıcı dişlerini yaklaşık üç ila dört aylıkken çıkarmaya başlayacak ve ilk yıl boyunca beyaz, parlak ve temiz kalacaktır. Bundan sonra dişleri biraz aşınma ve yıpranma göstermeye başlayabilir. İlk başta, ağzın hemen arkasında lekeler ve plak göreceksiniz.

Yaklaşık üç yaşına kadar dişlerinin çoğu hafifçe sararır ve görünür plakları olur. Yaklaşık beş yaşındaki köpeklerde çok fazla tartar bulunur ve dişleri o kadar keskin değildir veya hatta biraz aşınmıştır ve işte diş hastalığı riski artar. Ve 10 yaşından büyük köpeklerin genellikle gevşek, çatlak veya eksik dişleri olacaktır.

Bir köpeğin dişlerini gösteren sahibi
Bir köpeğin yaşını dişlerinden kontrol edebilirsiniz.

Köpeğiniz kürküne göre kaç yaşında

İnsanlara benzer şekilde, köpeklerin çoğu yaşlandıkça biraz griye dönmeye başlar. 7 ila 10 yaşları arasında, köpeğinizin burun, göğüs veya kalçalarında bir miktar gri veya beyaz tüy çıkması muhtemeldir.

Bununla birlikte, gri kürkün erken ortaya çıkması mutlaka bir yaşlanma belirtisi değildir ve aslında insanlarda olduğu gibi stres veya kaygının bir sonucu olabilir.

Gözlerine göre bir köpek kaç yaşındadır

Bir köpeğin gözleri yaşını gösterebilir. Bir köpek yaşlandıkça gözleri bulutlanmaya başlayabilir veya biraz akıntı gelişebilir. Bu, bir köpek altı ila sekiz yaş arasındayken ortaya çıkmaya başlayan yaşlanma sürecinin normal bir parçasıdır.

Bununla birlikte, değişikliğin evcil hayvanınızın görüşünü etkilemediğinden veya rahatsızlığa neden olmadığından emin olmak için veterinerinizle konuşmanız iyi bir fikirdir. Bazı köpekler yaşlandıkça görüşlerini tamamen kaybeder veya katarakt geliştirir.

İşitme duyularına dikkat edin

Yaşlanma ile değişebilen tek duyu görme değildir. Daha genç köpekler genellikle çok keskin bir işitme duyusuna sahiptir. Ancak yaklaştığınızda yaşlı bir köpeğin duymakta zorlandığını ve çağrınıza cevap vermeyebileceğini fark edebilirsiniz. Veterineriniz işitme kaybını kontrol edebilir ve artık duyamayan bir köpeğe bakmanıza yardımcı olabilir.

Köpeğiniz kaslarına göre kaç yaşında?

Ayrıca köpeğinizin kas tonusuna ve vücut şekline bakarak kaç yaşında olduğunu öğrenebilirsiniz. Yavrular, az kas tonusu olan yumuşak, yuvarlak gövdelere sahip olma eğilimindedir. Ayrıca büyük görünen pençeleri ve kulakları olması muhtemeldir.

çimlerde siyah bir köpek.
Köpek yaşlandıkça kas tonusu değişir.

Sağlıklı genç ve orta yaşlı köpekler, bazı görünür kaslara ve düzgün, tanımlanmış bir şekle sahip olma eğilimindedir. Daha yaşlı bir köpek kas tonusunu azaltmış, biraz daha fazla ağırlık taşımış veya biraz kemikli olmaya başlamış olabilir.

Hareketlilik ve aktivite seviyesi

Köpeğiniz daha gençse, muhtemelen kolayca hareket edebilir ve oynamaya veya kovalamaya heveslidir. Yaşlandıkça daha az enerjik olurlar ve genellikle merdiven inip çıkmakta, zıplamakta veya koşmada zorluk çekmeye başlarlar.

Daha yaşlı köpekler de oynamaya daha az ilgi gösterebilir ve parkta koşmak yerine kanepede kestirmeyi tercih edebilir. Köpeğinizin aktivite seviyesine dikkat edin ve sertlik veya sınırlı eklem hareketliliği belirtileri arayın.

Genetiği unutmayın

Bu yöntemler köpeğinizin kaç yaşında olduğu konusunda size bir fikir verebilirken, tüm köpekler aynı şekilde yaşlanmaz. Irkına, tıbbi geçmişine, diyetine ve aktivite düzeyine bağlı olarak, köpeğiniz erken yaşlanma belirtileri gösterebilir veya yaşlılığa kadar çok canlı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.