Büyük Tartışma: Köpekler Prozac Kullanmalı Mı?

Bazı evcil hayvan sahipleri köpeklerin Prozac adlı ilaca ihtiyacı olup olmadığını merak edebilir. Bu nedenle bu yazıda bu konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.
Büyük Tartışma: Köpekler Prozac Kullanmalı Mı?

Son Güncelleme: 15 Temmuz, 2020

Köpekler Prozac ilacına ihtiyaç duyar mı sorusuna yanıt ararken, aslında insanlardan farklı düşünmemek gerekiyor. Bu konu, tıpkı insanlarda olduğu gibi, hayvanlar söz konusu olduğunda da önemli bir tartışma konusudur. Bu yüzden bu yazıda size prozac konusunda orta yol sunabilecek bazı bilgilerden bahsetmek istiyoruz. Yazının devamında konu ile ilgili detaylı bilgiler de vereceğiz.

Köpekler Prozac kullanma ihtiyacı hisseder mi?

Şu noktadan konuya giriş yapabiliriz: Hem insanlar hem de hayvanlar hayatta bazı benzer zorlukları yaşayabilir. Bu zorluklar sonucu bazen profesyonel yardım alınması, belirli bir tedavi uygulanması veya ilaç kullanılması gerekebilir.

Bazıları sorunlarının üstünü örtmeyi tercih eder, hatta evcil hayvanlarına da aynı tutumu uygulamak isterler ve bu nedenle de ilaçlara yönelirler.

Ancak bazı insanlar ise çözüm bulmak için önce sorunların kaynağını anlamayı tercih eder. Bu düşünce yapısına sahip kişiler genelde problemlerini maskeleme yoluna girmez ve bu tür antidepresanlar kullanmayı seçmez.

Köpeklerin Prozac’a ihtiyacı olup olmadığını merak ettiyseniz, belki de bu konunun son yıllarda hayvan psikiyatrisi alanında neden olduğu tartışmaların farkında olmayabilirsiniz.

Psikiyatri ilaçlarının köpeklerde uygulanması üzerine değerlendirmeler

beyaz tüylü sinirli köpek

Fluoxetine ismiyle de bilinen Prozac, santral nöronlarda serotoninin seçici geri alımını inhibe eden bir antidepresandır. Veterinerler yıllar boyunca evcil köpek ve kedilerde var olan davranış problemlerini tedavi etmek için bu tür ilaçlara başvurmuştur.

Bununla birlikte, evcil hayvanların davranışsal rahatsızlıklarına nasıl yaklaşmamız gerektiği konusunda hala açık bir tartışma var. Unutmayın, hayvanlarda görülen bu davranış problemleri genellikle bir insan eylemi sonucu ortaya çıkar.

Bu tartışmanın bir tarafına mensup kişiler, evcil hayvanlar sahiplerini rahatsız etseler bile davranış biçimlerinin kimyasal müdahale ile değiştirilmesine karşı çıkarlar. Genelde hayvan hakları savunucuları bu yönde bir tutum benimser. Bu düşünceye sahip olan kişiler, bu tür olumsuz davranış şekillerinin uygun egzersiz kullanılarak çözülebileceğini savunuyorlar.

Hayvanlarda prozac kullanımını destekleyen kişiler bile sadece tanı doğru olduğunda ve ilaç kullanımına başka tedaviler eşlik ettiğinde kullanılması gerektiğini savunuyorlar.

Öte yandan, birçok insan hayvanlar üzerinde prozac kullanmayı haklı çıkarmaya çalışan bazı argümanlara da sahiptir. Onların iddiası, evcil hayvan sahiplerinin yaşadıkları sorunlar yüzünden hayvanlarını terk etmeleri veya davranışsal sorunları kendi başlarına çözememeleridir (yıkıcı davranışlar, saldırganlık gibi).

Prozac kullanılan durumlar

Prozac ve diğer psikiyatrik ilaçların kullanımı aşağıdaki durumlarda olumlu sonuçlar doğurabilir.

  • Psikojenik dermatoz
  • OKB
  • Saldırganlık
  • Travmalar
  • Stres
  • Ayrı kalma anksiyetesi
  • Korku ve fobiler
  • Uygun olmayan yerlere tuvalet yapmak veya bölge işaretlemek

Köpeğinizin Prozac’a ihtiyacı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bu konudaki en büyük problem, köpeklerin yaşadıkları sorunları veterinere anlatma becerilerinin olmamasıdır. Aklınızda tutmanızda fayda var, bazen insanların sorunlarını tespit etmek bile doktorlar için yeterince zordur. Bu yüzden söz konusu hayvanların psikolojik problemleri olduğunda veterinerlerin ne kadar zorluk yaşayacağını tahmin edebilirsiniz.

Buna ek olarak, genelde hayvanların bu tür sorunlar yaşamasına neden olan şey sahiplerinden kaynaklanır.

Köpekler aldıkları ilaçların üzerlerinde nasıl etkiler bıraktıklarını profesyonel hekimlere açıklayamaz. Bu yüzden evcil hayvan sahipleri köpekleri daha sakin göründüğü zaman daha iyi hissettiği sonucunu çıkarabilir. Ancak böyle bir durumda bile köpeğin gerçekte hissettiği çok farklı olabilir ve bu gerçeği bize aktaramaz. 

Gördüğünüz gibi, bu konu hakkında hala daha geniş çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu şekilde psikiyatri alanında kullanılan ilaçların köpekler üzerindeki etkilerini daha iyi bir şekilde anlayabileceğiz.

Ancak net olan bir şey var, eğer bir profesyonel tarafından önerilmediyse asla ve asla köpeğinize Prozac vermemelisiniz. 

hasta köpek ilaç içiyor ve köpekler prozac kullanmalı gibi

Bir süre daha tartışmaya açık olacak olan bir konu

Beynin serotonin seviyelerini yükselten bu mutluluk ilacı hakkındaki tartışmalar kesinlikle zaman içinde devam edecek gibi görünüyor. İdeal olanı aslında bu soruları bile sormak zorunda kalmamak. Keşke evcil hayvanlar bu tür ilaçları kullanmak zorunda olmasa.

Ancak evcil hayvanların hayati problemleri çözülmediği sürece bu tür sorular zihnimizi işgal etmeye devam edecek. Kısacası köpekler Prozac kullanmalı mı sorusu daha uzun bir süre gündemde olacak.

İlginizi çekebilir ...
Köpek Psikolojisi: Bilmeniz Gerekenler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpek Psikolojisi: Bilmeniz Gerekenler

Köpeğinizi psikoloğa falan götürmeden de köpeğinizin nasıl düşündüğünü anlayabileceksiniz. Köpek psikolojisi, köpeğinizin eğitimini de kolaylaştıra...