Köpeklerin Tanımanız Gereken 5 İmdat Çağrısı

Birazdan bahsedeceğimiz işaretleri not alın. Bu sayede köpeğinizin endişesini gidermesine hiç vakit kaybetmeden yardım edebileceksiniz.
Köpeklerin Tanımanız Gereken 5 İmdat Çağrısı

Son Güncelleme: 07 Haziran, 2018

Köpeğinizi sevmek ve onunla ilgilenmek aynı zamanda onun davranışları ve hareketlerinin sebeplerini tanımayı öğrenmeniz anlamına da gelir. Köpeğimizin bazı davranışları bazen bize garip, hatta komik gelebilir. Ancak aslında bu davranışlar bize bir şeylerin tam olarak olması gerektiği gibi olmadığını işaret ederler. Bu yazımızda size köpeklerin imdat çağrısı ve bunlardan en yaygın beş tanesini nasıl tespit edebileceğinizi anlatacağız.

  1. Poposunu yere sürtmesi

çimenlerde oturan iki köpek

Eğer köpeğiniz poposunu yere sürtüyorsa yüksek bir ihtimal tuvaletini yeni yapmıştır. Ve kendisini temizliyordur. Ancak eğer bu davranışı sürekli olarak kendini yalaması ile birleşen bir davranışa dönüştüyse, o halde anal bezlerde bir enfeksiyon ya da bir iltihaplanma oluşmuş olma ihtimali yüksektir.

Anal keseler anüs bölgesinin sağ ve sol bölgelerinde bulunur. Ve bu bezler her köpeğin kendine has bir koku üretmesini sağlamaktan sorumlulardır. Bu koku köpeklerin birbirini tanımasına ve iletişim kurmasına yardımcı olur. İşte bu yüzden köpekler birbirlerinin arkalarını ve dışkılarını koklarlar.

Bu keseler tıkandığı zaman köpekler, keselerden salgılanan bu sarımsı ya da kahverengi sıvıyı kendi kendilerine vücutlarından atamazlar. Bu yüzden köpeğiniz büyük olasılıkla pek çok insanın çok komik bir davranış olarak gördüğü şeyler yapmaya başlayacaktır: arkalarını (popolarını) yerde sürükleme.

Yani köpeğiniz böyle bir şey yaptığında lütfen ona gülmekten ya da sosyal medyada paylaşmak için komik bir video çekmekten kaçının. Bunun yerine bir veterinere gidin ve köpeğinizin anal bezlerini temizletin.

Köpeğinizin size göstermeye çalıştığı imdat çağrılarını böylece tanımaya başlayın. Yani ne de olsa bu zararsız ve komik olarak gördüğümüz davranış ile ilgili yanılmış olabiliriz.

  1. Sürekli kuyruğunu yakalamaya çalışması

Kim bir köpeğin kuyruğunu yakalamaya çalışmasını izlerken keyif almaz ki? 

Ama her ne kadar çok sevimli görünse de, bu davranış da dikkat etmemiz gereken davranışlardan biridir. Bu davranış köpeğinizin kontrolünde olan bir şey olduğu sürece endişelenecek bir şey yok demektir.

Bu hareket dürtü etkisiyle yapılan, kompülsif bir harekete dönüştüğü zaman bir problem olduğu anlamına gelir. Mesele şu ki, köpeğiniz kuyruğunu dürtüsel olarak kovalıyor gibi görünüyorsa bunun iki anlamı olabilir. Birincisi köpeğiniz stereotipi (stereotipik hareket bozukluğu) geliştiriyor olabilir. Ya da bir ikincisi ise tekrarlanan fiziksel hareketler olarak karakterize edilmiş psikolojik bir bozukluk geliştiriyor olabilir. 

Bunun sebebi genellikle sıkıntı, endişe ve strestir. Ve hayvanlarda genellikle yeterli  uyarı olmadığında ve yalnız başlarına çok uzun zaman geçirdiklerinde ya da bir yerde kilitli kaldıklarında ortaya çıkar.

Sürekli kuyruğunu yakalamaya çalışan bir köpeğin omurgasında bir acı yaşıyor olması ya da bir çeşit dermatolojik bir sorun yaşıyor olması bir diğer ihtimaldir. Eğer bu konu ile ilgili herhangi bir şüpheniz varsa, kesin bir teşhis almak için mümkün olan en kısa zamanda köpeğinizi bir veterinere götürmeniz gerekir.

  1. Yüzünü bir şeylere sürtmesi

Eğer köpeğinizin sağda solda dolaşırken karşısına çıkan herhangi eski bir şeye tekrar tekrar yüzünü sürttüğünü fark ederseniz, bu da bir tehlike olduğuna dair bir işarettir. 

Öyle ki bu işaret, bu minik varlığın gözünde ya da kulağında bir enfeksiyon oluşmuş olma riski olduğunu gösterir. Yüzünü farklı farklı yerlere sürtüyor olmasının sebebi yüzündeki kaşıntıyı ya da acıyı biraz olsun rahatlatmak olabilir.

Bir diğer ihtimal ise dişinde bir şey kalmış olabilir, örneğin yemek artıkları ve bundan kurtulmaya çalışıyor olabilir.

Bu da izlenmesi gereken davranışlardan biridir. Eğer devam ederse profesyonel bir kişiden tavsiye almanız gerekiyor demektir.

  1. Ön ayaklarının üstüne çömelmesi

Köpeğinizin davranışlarının ele verdiği bir diğer imdat çağrısı ise ön ayaklarının üzerine doğru çömelmesidir. 

Her ne kadar bu davranış genellikle oyun oynamak ile ilişkilendirilmiş bir davranış olsa da eğer köpeğiniz bu davranışı bu sebepler dışında da yapıyorsa ve sık sık tekrar ediyorsa, bunun anlamı evcil hayvanınızın ciddi bir karın kası ağrısı çekiyor olması olabilir.

Böyle bir durumda mümkün olan en kısa zamanda alanında uzman bir veterinere danışmanız önerilir. Örneğin köpeğiniz bir pankreas hastalığından muzdarip olabilir.

  1. Arka bacaklarıyla kendini çok fazla kaşıması

sırtını kaşıyan köpek

Açıkçası köpeklerin arka ayaklarıyla kendilerini kaşırkenki görüntüleri genellikle izlemesi komik bir görüntüdür.

Ancak tekrar söylüyoruz ki, bu kaşıma hareketi sürekli olarak tekrar ediyorsa, bu dört ayaklı arkadaşınızın ne gibi bir problemi olduğunu bulmaya çalışmak en iyi seçenek olacaktır.

Bu gibi durumlarda köpeğin dermotolojik bir problem yaşıyor olması bir ihtimaldir. Bu problem de diğer sebeplerin yanında şunlardan dolayı oluşmuş olabilir:

Bir kez daha söyleyelim, dört ayaklı arkadaşınızın sağlığının iyi durumda olmasını sağlamak için, bu yazımızda bahsettiğimiz durumlarla karşılaştığınızda en kısa zamanda bir uzmana danışmanız önerilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.