Köpeklerde Meme Kanseri Nedir ve Nasıl Önlenir?

Köpeklerde Meme Kanseri Nedir ve Nasıl Önlenir?

Son Güncelleme: 20 Ağustos, 2018

Köpeklerde meme kanseri, memeli hücresinin kontrolsüz ve hızlı bir şekilde çoğalmasından dolayı oluşan anormal kütlelerden kaynaklanır. Kadınlık hormonlarıyla ilişkilendirilse de, meme kanserinden sadece kadınlar etkilenmiyor.

Ancak belirtmek gerekir ki, tümörlerin hepsi kanser demek değildir. Bazı iyi huylu tümörler zararsız olabilir ya da kısıtlı lokal etkiler gösterebilir. Bu tür tümörler genelde vücuda herhangi bir zarar vermeden vücuttan alınabilir.

Kötü huylu tümörler ise kanser tanısını beraberinde getirir, agresif hareket eder ve vücutta ilerleyerek diğer organlara ve dokulara sıçrayabilir. Bu durum “metastaz” olarak bilinen bir olaya sebep olur.

Köpeklerde Meme Kanseri Nasıl Önlenebilir?

Vücudun farklı bölgelerinde anormal kütlelerin oluşumuna neden olan şey tam olarak bilinmiyor. Bazı varsayımlar, belli ırkların hastalığa genetik yatkınlığı olabileceğini öne sürse de, bu tam olarak kanıtlanabilmiş değildir.

köpeklerde meme kanseri

Yani, köpeklerde meme kanserinin önlenmesi her zaman söz konusu değildir. Bununla birlikte, kanser önlemek, köpeğin bağışıklık sistemini güçlendirmek ve onu sağlıklı tutmak için bir dizi alışkanlığı ve önleyici eylemleri kapsar. Aşağıda, tümör geliştirme riskini azaltmak için köpeğinizin sağlıklı kalmasını sağlayacak bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

Önleyici İlaçlar ve Düzenli Kontroller

Türü, cinsi ve yaşı fark etmeksizin, tüm evcil hayvanların önleyici ilaçları olmalıdır. Ek olarak, veterinere düzenli olarak götürülmeleri, aşılarının ve  kurt tedavilerinin aksatılmaması tavsiye edilir.

Dahası, daha önce bir hastalık teşhisi konmuş hayvanların düzenli aralıklarla kontrol ettirilmesi gerekir. Veterinerler, hayvanların sağlık durumlarını kontrol etmek için gerekli tahlillerin yapılmasını isteyecektir.

Dengeli Beslenme ve Uygun Kilo Durumu

İdeal bir kiloda kalabilmeleri bütün türlerin sağlık durumları için çok önemlidir. Hipertansiyon ve diyabet gibi obeziteye bağlı olarak gelişen sayısız kronik hastalıklar mevcuttur. Dahası, kalbi daha çok yorar, kasların ve kemiklerin bozulma sürecini hızlandırır.

Bu yüzden, kiloyu kontrol altına almayı sağlayan faktörlerden birisi dengeli beslenme şeklidir. Evcil hayvanınızın beslenme düzenini kaliteli yiyeceklerden oluşturmanız gerekiği gibi, ev yemeklerinden veya yağlı, baharatlı herhangi bir yemekten de uzak tutmanız gerekir.

Yaşlı köpeklerin özel bakıma ihtiyaçları vardır. Yedi yaşından itibaren köpeğiniz kilo almaya başlar, metabolizma hızı yavaşlar, yağ hücreleri birikir ve kas kaybeder. Bu sebeple yağlı ve karbonhidratlı besinlerden yüksek kalitede proteinlere geçiş yapılması gerekir.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğim Kansere Yakalanırsa Ne Yapmam Gerekir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeğim Kansere Yakalanırsa Ne Yapmam Gerekir?

Şaşırtıcı bir bilgi: on yaş ve üzeri köpeklerin yaklaşık yarısı kanser riski taşıyor. Kanser biz insanlar için olduğu gibi köpekler için de çok cid...