Evcil Hayvanlar Neden Mutfağınıza Girmemeli

16 Ağustos 2018

Yemeğinizde köpek tüyü bulmak çok da hoş bir durum değildir. Fakat bunun ötesinde, mutfağınızda evcil hayvanlar olmaması gerekmesinin ana sebebi, hayvanların bakteri ve mikrop taşıyıcı olmalarıdır.

Köpeğinizin bulaşıklarını mutfağa koymanız normaldir. Ancak, mutlaka başka bir yere koymayı tercih etmelisiniz. Sadece bir kontaminasyon kaynağı olabileceği için değil, aynı zamanda hayvanın yiyeceğinin de bundan etkilenebileceği için. 

Evcil hayvanlar ve insanlar için yiyecek zehirlenmesi, evin bu bölümünde daha olasıdır. Evcil hayvanınıza kendi yemeklerini vermelisiniz ve yiyecek içecek kapları için farklı temizlik malzemelerine sahip olmalısınız.

Tıpkı sahipleri gibi, hayvanlar da gıda kaynaklı hastalıkların kurbanı olabilirler. Ve işlenmemiş gıdalar doğrudan doğruya hayvana verildiğinde bu risk daha da artar. Kötü kullanım veya depolama sorunları da hayvansal gıda zehirlenmesinin başlıca nedenleridir.

Mutfağınıza hayvanların girmemesinin sebepleri

Hayvanlar virüs veya bakteri yoluyla fiziksel ve mikrobiyolojik açıdan toksik maddeler barındırır. Genellikle tüyleri veya doğal salgıları nedeniyle yiyecekler koyduğumuz alanları kirletebilir. Etkileri ise, basit bir alerjiden mide rahatsızlığına kadar değişebilir.

Ancak, gerçek problemler evcil hayvanların atıkları sonucu gerçekleşir. Dışkıları parazit ve bakteri taşır. Bu nedenle hayvanın evin içine dışkı yapmasını önlemek önemlidir. Yürüyüşten döndükten sonra bile, patilerini yıkamak ya da mutfağa girmediğinden emin olmak çok önemlidir.

Hayvanların gıda kontaminasyonu ile ilişkili hastalıkları bakteriyel veya viral olabilir. İlk durumda belirtiler mide ağrısı, ishal ve kusma şeklinde görülür. Bu olursa tıbbi müdahale ve tedaviye ihtiyaç duyabilirler.

bulaşıcı hastalıklar

Eğer bu bir viral enfeksiyon ise, rahatsızlık üç ya da dört gün içinde kaybolur. Ancak, her iki durumda da doktora gitmek önemlidir.

Sadece hayvanla ilgili değildir

Yemek pişirirken, hayvanla temas etmekten kaçının ve daha sonra ellerinizi iyice yıkayın. Bir yandan köpeğinizi sevmek, diğer yandan da mutfakta yemek yapmaya devam etmek enfeksiyonlara neden olabilir. Kaçınılması gereken bir başka kötü alışkanlık da, çiğ veya pişmiş olsun, yemek yapmak için kullandığınız malzemelerle hayvanı beslemektir.

Hayvanın aşıları ve parazit tedavilerinin güncel olması da şarttır. Bu uygulamalar, özellikle de bakterilerden kaynaklanan enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Son olarak, akılda tutulması gereken bir başka önemli faktör de hayvanların besinidir. Evcil hayvan beslemenin en güvenli yolu işlenmiş gıdaları kullanmaktır.

Besin değerlerinin ayrışmasını önlemek için hazırlanan gıdaların iyi muhafaza edilmesi gerekir. Hayvanın yemek kabında yiyecek kalıntılarını bırakmamak önemlidir. 

viral enfeksiyonlar

Hayvanlar ve mutfak için öneriler

  1. Kendi alanları. Evcil hayvanın, mutfağın dışında beslenmesi için kendi alanı olması en iyisidir. Yeterli boş alan yoksa, hayvan yemeği bitirdiğinde yemek kabını kaldırmak son derece önemlidir. 
  2. Farklı temizlik malzemeleri kullanın. Hem kendi tabaklarınızı, hem de köpeğinizin yemek kaplarını aynı sünger veya fırça ile yıkamanız önerilmez. Aynı şekilde, hayvanınızı kendi kullandığınız tabaklardan beslemeniz de tavsiye edilmez. Hayvanın kendine ait özel yemek kapları olmalı.
  3. Mutfağınız banyo değildir. Evcil hayvanın tuvalet ihtiyacını evin içinde yapması gerekiyorsa, bu kesinlikle mutfak olmamalıdır. Bunun için evin farklı bir bölümünü ona ayırmalısınız. Hayvan dışkısı oldukça pistir ve kolaylıkla hastalık bulaştırır.
  4. Onu mutfak masasına atlamasını engelleyin. Bu durum, mutfakta etrafta dolaşmayı seven kedilerde oldukça yaygın görülür. Dostluğun bir göstergesi olan bu davranış, hayvanın tüyünden kaynaklanan bir enfeksiyona yol açabilir. Mutfak mobilyalarının üzerine tırmanmamalarını öğretmeniz tavsiye edilir.
  5. Hayvanı artık yiyecekler ile beslemeyin. Aksi durum, evcil hayvanın herhangi bir zehirlenmeye maruz kalmasına yol açabilir. En sık görülen bakteriyel enfeksiyonlardan biri zehirlenmeye neden olan salmonelladır.