Köpeklerde Kusma ve İshal : Bilmeniz Gerekenler

Köpeklerde Kusma ve İshal : Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 26 Mart, 2019

Kusma ve ishal köpeklerde çok yaygındır ve insanların genellikle fazla dikkat etmedikleri bir şeydir. Ancak bazen bu iki rahatsızlık daha ciddi bir şeylerin işareti olabilir. Dolayısıyla, bunları hafife almamalısınız. Ne kadar küçük olursa olsun, köpeğinizin yaşadığı sorunlardan haberdar olmalısınız.

Bu makalede, kusma ve ishal ile birlikte gelen sorunlar veya bunların işaret edebileceği tehlikeler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Evcil hayvanınızın sağlığını korumak için bu bilgilere çok dikkat edin ve tavsiyelerimizi mutlaka not alın.

Kusma ve ishal köpeğiniz için ölümcül olabilir

hasta köpek

Veteriner hekimlere göre tedavi edilmemiş gastroenterit ölümcül olabilir. Hakikaten, birçok köpek bu rahatsızlık sonucu ölmektedir. Çoğu insan, bir köpek kustuğunda bunun bozuk bir yiyecekten kaynaklandığını ve ciddi bir şey olmadığını düşünür. Oysa bu aslında oldukça ciddi bir belirtidir

Veteriner hekimlere göre, kusma ve ishal özellikle bazı gıdalara karşı alerji ve tolerans eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla, hayvan kusmayı bıraksa bile, kusma ve ishal birkaç gün sonra tekrar başladığı takdirde köpeğinizin hayatına mal olabilecek bir gıda alerjisi olabilir.

Köpeklerde kusma ve ishalin başlıca nedenleri

Köpeklerde kusma ve ishal birkaç nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu belirtilerin birkaç günden fazla sürmediğinden emin olun. Aksi hâlde, aşağıdakiler gibi başa çıkılması daha zor ve daha ciddi sorunların bir işareti olabilir:

  • Enfeksiyonlar. Bunlara hepatit, parvovirüs, leptospirosis veya distemper (gençlik hastalığı) gibi farklı hastalıklar neden olabilir. Bunlardan herhangi biri evcil hayvanınızın sindirim sistemine zarar vererek kusma ve ishal şikayetine neden olabilir.
  • Parazitler. Bazı yiyecekler veya kirli su içmek, köpeğinizin midesinde kusma veya ishale yol açan parazitler birikmesine sebep olmuş olabilir. Zamanında tedavi edilirse bu parazitler sorun olmayacaktır. Ancak çok uzun süre beklemek köpeğiniz için ölümcül olabilir.
  • Zehirlenme. Köpeğiniz siz fark etmeden zehirli bir şeyler yemiş veya içmiş olabilir. Bu durumda köpeğinizi derhal veterinere götürmeniz gerekir, çünkü çoğu durumda temizlik ürünleri gibi maddeler içmek evcil hayvanınızın hayatına mal olabilir. Bu nedenle, zehirlendiğinden şüpheleniyorsanız köpeğinizin kustuğunu görür görmez hemen bir uzmana başvurun.
  • Düşük vücut ısısı. Soğuk havalarda savunma sistemi zayıflayacağı için evcil hayvanınız gastroenterite neden olan virüsleri kapmaya daha eğilimlidir. Köpeğinizi kışın üşütmemeye ve ılık bir ortamda tutmaya dikkat edin.
  • Eşyaları yemek Eğer hayvanınız vücudunun sindiremediği plastik veya başka nesneler yerse, muhtemelen onları kusma ve ishal yoluyla dışarı atacaktır.

Köpeklerde kusma ve ishal nasıl önlenir?

Köpeğinizin sağlığı çoğunlukla, gastroenterit olmasını önlemenize bağlıdır. Bu rahatsızlık kusma ve ishal sorunlarının başlıca sebebidir. Bu nedenle, evcil hayvanınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olacak bu basit ipuçlarını izleyin:

kusma ve ishal için önlemler
  • Dengeli beslenme. Köpeğinizin yediği yiyeceklerden ihtiyaç duyduğu besinleri alması gerekir. Bununla birlikte, bazen insanlar köpeklerine yemek artıkları verir.Köpeklerinin bu yiyeceklerden hoşlandığını düşündükleri ya da özel köpek maması almayarak tasarruf etmek istedikleri için bunu yapıyor olabilirler. Bu bir hatadır, çünkü bu tür yiyecekler sindirim sistemlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olmaz.
  • Egzersiz. Egzersiz yapmak, evcil hayvanınızın gastroenterit olmasını önlemenin mükemmel bir yoludur.
  • Aşılar. Evcil hayvanınızın aşı kartını güncel tutun, böylece bağışıklık sistemi her şeye hazır olacaktır.
  • Oyuncaklarına dikkat edin. Köpeğinizin toksik malzemelerden yapılmış bir oyuncağı ısırdığını görürseniz, çiğnemesi için başka bir şey verin. Çünkü illa ki oyuncağın bir parçasını yutacaklardır ve bu da rahatsızlığa neden olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.