Evcil Hayvanlarla Alışveriş Yapabilir Misiniz?

Bazı mağazalar ve alışveriş merkezleri evcil hayvanların içeri girmesine izin verirken, hala buna izin vermeyen küçük işletmeler de vardır. İki durumda da, evcil hayvanınızın bu tesislerin içinde iyi davranıp davranmayacağına karar vermeniz gerekmektedir.
Evcil Hayvanlarla Alışveriş Yapabilir Misiniz?

Son Güncelleme: 26 Şubat, 2019

Evcil hayvanlar her zaman insanların yaşamlarının bir parçası olmuştur. Her ne kadar hayvanlar ve insanlar arasında her zaman bir ayrım olsa da, bu sevimli yaratıklar yavaş yavaş sahiplerinin yaşamlarının daha fazla alanına giriyor. Mesela, evcil hayvanlarla alışveriş yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Evet, Evcil Hayvanınızla Alışverişe Gidebilirsiniz

Mağazaların evcil hayvanların içeri girmesini yasaklamasından bu yana çok uzun bir zaman geçti. Hala hayvanlar gıda satan mağazalar gibi bazı yerlere hijyenik nedenlerden dolayı giremez. Ancak içeri girmemeleri için hiçbir sebep olmadığı halde, evcil hayvanları kabul etmeyen bazı mağazalar da vardır.

Bu durum, hayvan haklarını korumak için yıllardır mücadele eden kar amacı gütmeyen birçok dernek sayesinde değişmiştir. Bu dernekler sayesinde artık evcil hayvanlarla alışveriş yapmanız mümkün olmuştur.

Bazı mağazalar ve alışveriş merkezleri artık evcil hayvanların giyim, parfüm, mücevher gibi mağazalara girmesine izin veriyor. Bu nedenle insanları köpekleriyle büyük alışveriş merkezlerinde görmek giderek yaygınlaşıyor.

evcil hayvanlarla alışveriş yapmak

Hayvanları sevmeyen insanlar, insanların evcil hayvanlarıyla alışveriş yapmalarının gerekli olup olmadığı konusunda tartışmalar yaratır. Ancak hayvanseverler insanların neden köpekleriyle alışverişe gitmek isteyeceğini ve bunun bir problem olmaması gerektiğini anlayacağına kesin gözüyle bakar.

Evcil hayvanlar bir şey almayacak olsa da, evcil hayvan sahipleri evcil hayvanlarının yanlarında olmasını sever. Bunun nedeni, bazı evcil hayvanların evde yalnız kalmaktan hoşlanmaması ya da insanların evcil hayvanlarının da bir parçası olduğu topluma ve gerçek dünyaya entegre olmasını istemesi olabilir.

Bazı alışveriş merkezleri evcil hayvanların içeri girmesine izin verirken, küçük işletmeler kendi kurallarına göre hayvanların içeri girip giremeyeceklerinin kararını verebilirler.

sahibinin kucağında küçük köpek

Evcil Hayvanlarla Alışveriş Yapmanın İpuçları

Tabii ki evcil hayvanınızın mağazalara girmesine izin verilmesi, bazı önlemleri ve faktörleri dikkate almamanız gerektiği anlamına gelmez. Bunlardan bazılarını aşağıda sizin için sıraladık:

Köpeğin Büyüklüğü

Eğer büyük bir köpeğiniz varsa ve dar koridorlu küçük bir mağazaya girmek istiyorsanız, bunun bir soruna neden olabileceğini düşünmez misiniz? Bu tür durumlarda elbette ki biraz sağduyulu olmalısınız.

Her ne kadar yeni evcil hayvan dostu uygulamalardan yararlanmak isteseniz de; büyük köpeğinizle küçük yerlere girmeye çalışmak, bazı insanların bu uygulamaları uygun bulmamasına neden olabilecek sorunlar ortaya çıkarabilir. Bu yüzden, lütfen iyi düşünün ve akıllıca bir karar verin.

Tasma Kullanın

Evcil hayvanınız daima tasmalı olarak tutulmalıdır. Hayvan ne kadar iyi davranırsa davransın, köpeğinizi tasmasız görmek bazı insanları rahatsız edebilir ya da korkutabilir.

Kötü bir şeyin olmasını önlemek için, hayvanınızı her zaman tasmalı olarak ve mümkün olduğu kadar kendinize yakın tutun. Eğer küçük bir evcil hayvanınız varsa, onu çantanıza koyabilirsiniz.

Kişiliklerini göz önünde bulundurun

Akılda tutulması gereken bir başka konu da evcil hayvanınızın kişiliğidir. Herkes kendi evcil hayvanının en iyisi olduğuna inanmaktadır; ancak bu konuda dürüst olmalısınız.

Köpeğiniz insanları tırmalıyor ya da ısırıyor mu? Hiperaktif ve bir şeyleri devirmeye meyilli mi? Tasmasını çekip, verdiğiniz komutları görmezden mi geliyor? Bu sorulardan herhangi birinin cevabı “Evet” ise, muhtemelen evcil hayvanınızla alışverişe gitmemelisiniz.

“Hayır” cevabını kabul edin

Bazı mağazaların evcil hayvanlara izin vermesi, tüm mağazaların aynı şeyi yapmaya zorunlu olduğu anlamına gelmez. Bir dükkana girip evcil hayvanlara izin verilip verilmediğini sorduğunuzda, size “Hayır,” demeye hakları vardır.

Böyle bir durumda onlara sadece gülümseyin ve “Peki,” deyip yolunuza devam edin. Çünkü o an, bunu tartışarak hiçbir şey kazanamazsınız. Bunun yanı sıra, mağazanın kendi politikalarını belirleme hakkı olduğu için haksız duruma düşmüş olacaksınız.

Evcil hayvanınızla alışverişe gidebilir ya da onları bazı restoranlara, otellere ve galerilere götürebilirsiniz. Sadece, evcil hayvanların içeri girmesine izin veren kişinin iş yeri sahibi  olduğunu unutmayın.

Evcil hayvanların içeri girmesine izin verilmediği zaman, iyi bir şekilde davranın ve bu durum karşısında anlayışlı olun. Tartışmak ya da agresif olmak sizi hiçbir yere götürmez.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.