Köpeklerde Kuru Burun Nedenleri

Köpeklerin burunlarının kurumasının pek çok nedeni vardır ve bu onların hasta oldukları anlamına gelmez. Evcil hayvanınızın ıslak burnu hakkında daha fazla bilgi edinin.
Köpeklerde Kuru Burun Nedenleri
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çoğu köpek sahibi, köpeğinin burnu kuruduğunda endişelenir. Bunu gördüklerinde, sağlıklarında bir sorun olup olmadığını merak ederler. Bununla birlikte, köpeklerde kuru burun olmasının, sadece hasta oldukları için değil, birçok nedeni vardır.

Neyin normal olup neyin olmadığını bilmek, bir köpeğin sağlığını gözlemlemek için önemlidir. Bu sadece burun için değil vücudun tüm bölgeleri için geçerlidir. Aşağıda, köpeklerin kuru burun yaşamalarının bazı nedenlerini tartışacağız.

1. İlk neden: dehidrasyon

Bazı köpekler gün boyunca yeterince su içmez. Köpekler kolayca susuz kalabilir. Çatlak, kuru bir burun, dehidrasyonun ilk belirtisi olabilir. Ancak buna genellikle kuru cilt eşlik eder.

Köpeğinizin her zaman temiz bir su kaynağına sahip olduğundan emin olun. Dehidrasyonun, evcil hayvanınızın böbrekler gibi diğer organlarını da ilgilendirdiğini unutmayın.

su içen köpek

2. Uyuyan köpeklerde kuru burun

Bir köpeğin burnunun ıslak olmasının nedenlerinden biri, genellikle burunlarını sürekli yalamalarıdır. Elbette bir köpek uyuduğunda burnunu yalamayı bırakır.

Bir köpek uyandığında burnunun kuruması normaldir, ancak kısa süre sonra tekrar ıslanacaktır.

Düşündüğünüzün aksine, bir köpeğin burnu kuruduğunda, bu onların sağlıklarında bir sorun olduğu anlamına gelmez.

3. Mevsimsel bir sorun

Soğuk mevsimlerde köpekler ısı kaynağının yakınında uyumayı severler. Sıcak hava konfor ve sıcaklık sunar. Ne yazık ki, çok yaklaşırlarsa, çatlak, kuru bir burunla sonuçlanabilir.

Neyse ki, köpek ısıtıcıdan uzaklaştıktan sonra burnu normal ıslak durumuna geri dönecektir. Ufak bir miktar evcil hayvan kayganlaştırıcısı uygulamak, süreci hızlandırmaya yardımcı olabilir.

köpeklerde kuru burun

4. Köpekler neden kuru burun yaşar: alerji

Bazen bir köpeğin alerjik reaksiyonlar nedeniyle burnu kuru olabilir. Bu olduğunda, kuru bir burundan kaçınmak için yapabileceğiniz en iyi şey, alerjiye neden olan şeyden kurtulmaktır. Bu işe yaramazsa, alerji ilacı uygulayacak olan veterineri ziyaret edebilirsiniz.

Alerjiden kaynaklanan kuru burnun yaygın bir nedeni plastiğe duyarlılıktır. Köpeğinizin maması veya su kaseleri plastikse, değiştirmeyi düşünün. Plastik yerine kullanmak için iki iyi seçenek seramik veya paslanmaz çeliktir. Mama kaplarını her zaman temiz ve steril tutun. Ayrıca, oyuncaklar da dahil olmak üzere diğer plastik öğeleri köpeğin ortamından çıkarın.

Köpeğimin burnu neden kuru ve çok sıcak?

Bir köpek sahibi, evcil hayvanının burnunun alışılmadık şekilde kuru olduğunu fark ettiğinde genellikle endişelenir. Köpeğiniz hasta mı? Bir köpeğin burnunun soğuk ve ıslak olmaması ne anlama gelir? Korkmayın. Çeşitli araştırmalara göre, bir köpeğin burnundaki nem ile sağlık durumları arasında doğrudan bir ilişki yoktur.

Burnu kuru ise köpeğinizin hasta olduğunu varsaymamalısınız. Bazen tamamen sağlıklı bir köpeğin burnu soğuk ve ıslak ile sıcak ve kuru arasında değişir. Bu değişiklikler gün boyu görülebilir.

hasta köpek

Bir köpeğin alışılmadık derecede sıcak olan kuru bir burnu varsa, köpeğin aktif ve mutlu olup olmadığına dair endişelenmek için bir neden olmamalıdır. Köpeğinizin kuru bir burnu varsa ve aynı zamanda uyuşuk veya hareketsizse, bu durum ateşi olduğunu gösterebilir. Unutmayın, burunda çeşitli belirtilerle fark edilebilen bazı cilt hastalıkları ve bağışıklık sorunları vardır.

Sağlığını değerlendirmek için bir köpeğin burnunu incelediğinizde burun akıntısı olup olmadığını kontrol edin, çünkü bu belirleyici bir faktördür. Biraz kuru veya sıcak olsa bile burnunun berrak, viskoz mukus üretmesi sorun değil. Ancak burun akıntısı siyah, sarı, yeşil veya yapışkan ise veterinerinize danışmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Tress, B., Dorn, E. S., Suchodolski, J. S., Nisar, T., Ravindran, P., Weber, K., … Schulz, B. S. (2017). Bacterial microbiome of the nose of healthy dogs and dogs with nasal disease. PLOS ONE, 12(5).
  • Hoffmann, A. R., Patterson, A. P., Diesel, A., Lawhon, S. D., Ly, H. J., Stephenson, C. E., … Olivry, T. (2014). The Skin Microbiome in Healthy and Allergic Dogs. PLOS ONE, 9(1).
  • Hensel, P., Santoro, D., Favrot, C., Hill, P., & Griffin, C. E. (2015). Canine atopic dermatitis: detailed guidelines for diagnosis and allergen identification. BMC Veterinary Research, 11(1), 196–196.
  • Js, W. (1980). Toxic myopathy in a dog associated with the presence of monensin in dry food. Canadian Veterinary Journal-Revue Veterinaire Canadienne, 21(1), 30–31.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.