Köpeklerdeki Burun Tıkanıklığını Nasıl Giderirsiniz?

Köpeklerdeki burun tıkanıklığının genel nedeni soğuk olsa da, aynı zamanda solunum yolu enfeksiyonu ya da alerjisi olabilir; bu durumda veteriner kontrolü gerekir. Her durumda, köpeğinizi daha iyi hissettirebilecek ev yapımı ilaçlara, beslenme değişikliklerine ve hijyen ipuçlarına başvurabilirsiniz.
Köpeklerdeki Burun Tıkanıklığını Nasıl Giderirsiniz?

Son Güncelleme: 12 Mayıs, 2019

Köpeğinizi hapşırırken, burnu akarken ya da horlarken hiç gördünüz mü? Tüm bunlar burun tıkanıklığının bir göstergesidir. Köpeklerdeki burun tıkanıklığını sadece soğuğa bağlamak olmaz. Burun tıkanıklığı hayvan için de kötü bir durumdur ve tedavi edilmesi gereken solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir.

Bu belirtileri köpeğinizde fark ederseniz, en kısa zamanda köpeğinizi veterinere götürmeniz gerekir. Reçeteli ilaçlar etkili olabileceği gibi, evde tedavi amaçlı başka yollara da başvurabilirsiniz.

Köpeklerde Burun Tıkanıklığı

Köpeklerde burun tıkanıklığı, solunum yolu enfeksiyonu ya da alerjisi gibi başka nedenlerden kaynaklanabiliyor olsa da, genelde soğuk algınlığı işaretidir. Aynı zamanda, hayvanın burnuna fark etmediğiniz bir şey kaçmış da olabilir.

Nazal bölgeye yayılan diş enfeksiyonu da köpeklerde burun tıkanıklığına sebep olabilir. Bu yüzden yapmanız gereken şey, köpeğinizi veterinere götürmek ve sorunun kaynağını doktorun belirlemesine müsaade etmektir.

Normalde burun tıkanıklığı olarak da bilinen sinüzit ciddi değildir. Şu ana kadar öğrendiğiniz gibi, hayvanınızın sağlığını her zaman koruyamazsınız. Ama elinizden geldiğince evcil hayvanınızı sağlıklı tutmaya çalışın.

yerde uyuyan köpek

Köpeklerde burun tıkanıklığının belirtileri genelde hapşırma, öksürme, horlama, ve/veya ani solunumdur. Ayrıca, burun tıkanıklığı olan köpeklerde aşırı burun akıntısı ve ağızdan nefes alma görülür.

Köpeğinizin durumunu anlayabilecek ve tedavi edebilecek tek kişi, güvenilir bir veterinerdir. Ancak, köpeklerdeki burun tıkanıklığını evde giderebilmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır.

Köpeklerdeki Burun Tıkanıklığını Evde Nasıl Tedavi Edersiniz?

Veteriner, duruma bağlı olarak, tedavi için evcil hayvanınıza antihistaminik, steroid, topikal krem veya en kötü durumlarda antibiyotik yazabilir. Bu ilaçları kullandığı sırada köpeğinizin burnu hala tıkalı olacaktır. Bu durum hayvan için çok sıkıcıdır ve muhtemelen geceleri onu uyutmayacaktır.

Köpeğinizin burun tıkanıklığını evde gidermek için bu ipuçlarını deneyebilirsiniz:

Köpeğinizin burnuna masaj yapın

Bazen tıkanıklık, burun bölgesini şişiren bir tahrişten dolayı kaynaklanabilir. Köpeğinizin üst bölgesine hafifçe masaj yapmak, şişkinliğin inmesine ve köpeğinizin daha rahat nefes almasını sağlar.

Köpeğinize bir kase sıcak yemek verin

Yemekten gelen buhar köpeğinizin burun deliğini açabilir ve tıkanıklığını giderebilir. Örneğin; köpekler için uygun ve sağlıklı yiyeceklerden bir çorba yapabilir ya da ıslak mamaları ısıtabilirsiniz. Bu seçenek köpeğinizin burnunu açmasa bile, lezzetli bir yemeğin keyfini çıkartabilir.

Köpeğinize iştah açıcı yemekler verin

İnsanlarda olduğu gibi, hayvanlar da herhangi bir sebepten dolayı hasta hissettiklerinde (burun tıkanıklığı gibi), iştahlarını kaybedebilirler. Bu durum kaçınılmaz olarak, hayvanın bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve çabuk hasta olmasına sebep olur.

Köpeğinizin burun rahatsızlığı tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa, iştahsızlık vücuttaki enfeksiyonun daha hızlı yayılmasına sebep olur.

yemek yiyen köpek

Köpeklerdeki burun tıkanıklığını hafifletmenin en iyi yollarından birisi, hayvana bağışıklık sistemini güçlendirecek takviyeli bir diyet uygulamaktır.

Köpeğinizin burnunu silin

Bazen tıkanıklıktan dolayı burundan gelen akıntı, daha sonra tıkanıklığa sebep olabilir. Bu nedenle, çok nazik ve dikkatli bir şekilde, kulak çubuklarıyla hayvanınızın burnundaki sıvıyı temizlemeye çalışın. Bu, daha rahat nefes almasını sağlayabilir.

Buhar kullanın

Bu, muhtemelen köpeğinizin hoşuna gitmeyeceği için uygulaması daha zor ama en etkili seçenektir. Buhar hayvanın burun deliklerinin açılmasına ve düzgün bir şekilde nefes almasına yardımcı olacaktır.

Bu ipuçlarını izlemeyi ve veterinerinizden burun spreyi istemeyi unutmayın. Bu yöntemleri uygularsanız, köpeğinizdeki burun tıkanıklığını büyük ölçüde azaltabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Windsor, R. C., & Johnson, L. R. (2006). Canine chronic inflammatory rhinitis. Clinical techniques in small animal practice, 21(2), 76-81.
  • Windsor, R. C., Johnson, L. R., Herrgesell, E. J., & De Cock, H. E. (2004). Idiopathic lymphoplasmacytic rhinitis in dogs: 37 cases (1997–2002). Journal of the American Veterinary Medical Association, 224(12), 1952-1953.
  • Hawkins, E. C., Johnson, L. R., Guptill, L., Marr, H. S., Breitschwerdt, E. B., & Birkenheuer, A. J. (2008). Failure to identify an association between serologic or molecular evidence of Bartonella infection and idiopathic rhinitis in dogs. Journal of the American Veterinary Medical Association, 233(4), 597-599.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.