Köpeklerde Mama Değiştirme: Nasıl Yapılır?

Köpeğinizin mamasını değiştirmenin anahtarı, bunu yavaş yavaş yapmaktır, böylece köpek, değişikliği kademe kademe kabul edebilir. Aksi takdirde, bu durum hayvanda davranış ve sağlık sorunlarına neden olabilir ve hayvan yemek yemeyi bile durdurabilir.
Köpeklerde Mama Değiştirme: Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme: 11 Mayıs, 2019

Köpeğinizin mamasını çeşitli nedenlerden dolayı periyodik olarak değiştirmeniz gerekebilir. Köpeğin sağlığı, diyeti ya da mamasını çeşitlendirmek gibi hangi sebeple olursa olsun, köpeklerde mama değiştirme oldukça basit bir prosedür izlenerek gerçekleştirilebilir.

Köpeklerde Mama Değiştirme: Köpek Maması Çeşitleri

Köpek maması, hayvanın sahip olduğu her tür farklı karakter özelliği için farklı şekillerde ve tatlarda gelir. Aynı zamanda bu mamalar hayvanın beslenme gereksinimlerine göre farklı yaşam evrelerine de ayrılmıştır.

Bir köpeğin aynı tatlardan sıkılmasını engellemek ya da köpeğinizin yavru köpek olduğu dönemden yetişkinlik dönemine veya yetişkin olduğu dönemden yaşlılık dönemine kadar, büyüme aşamasına ayak uydurabilmesi için mamasını arada bir de olsa değiştirmek gerekir.

Köpeklerde mama değiştirme işlemi oldukça basit ya da çok sıkıcı olabilir; aslında bu, köpeğinizin karakter özelliklerine çok bağlıdır. Köpeğiniz belirli bir köpek maması markasını beğenebilir ya da hiç sevmeyebilir ve eğer mamasını değiştirmeyi sevmediyse, bunu hiç yemek yemeyerek protesto edebilir.

Bu yüzden evcil hayvan sahipleri bu değişikliği yaparken bazı problemler yaşayabilir. Ancak endişelenmenize gerek yoktur, çünkü bu makaleyi okuyarak, köpeklerde mama değiştirme sürecini herhangi bir sorun yaşamadan doğru şekilde yönetmek ile ilgili iyi ipuçlarını öğreneceksiniz. Okumaya devam edin!

Ayrıca bu makalemiz de ilginizi çekebilir: Evcil Hayvanlarınız İçin En İyi Köpek Maması Markaları

köpeklerde mama değiştirme

Bir Köpeğin Mamasını Değiştirmenin Yolu

Köpeklerde mama değiştirme işlemi aslında çok basittir ve bir ila iki hafta arasında gerçekleşebilir. Uygulanması gereken teknik, yeni mamanın kademeli olarak eski mamaya karıştırılmasından ibarettir. Bu süreç, evcil hayvanınızın yeni tada alışmasına yardımcı olacaktır.

  • İlk iki gün boyunca %25’i yeni mama ve geri kalanı eski mama olacak şekilde mamaları birbirine karıştırın.
  • Üçüncü ve dördüncü günde, her bir mamadan yarımşar porsiyon olacak şekilde karıştırarak köpeğinize verin.
  • Dördüncü ve beşinci günde, karışım yeni mamanın %75’ini ve eski mamanın ise yalnızca %25’ini oluşturmalıdır.
  • Son olarak, yedinci günde köpeğe vereceğiniz mamanın tamamı yeni mama olmalıdır.

Köpeğinizin durumuna bağlı olarak, bu işlem üç hafta kadar sürebilir. Böyle bir durum olacağından şüpheleniyorsanız, yeni mamayı eski mama ile karıştırırken yapacağınız değişikliği daha az ani olacak şekilde yapmalısınız:

  • İlk iki gün, yeni mamanın %10’u ve mevcut mamanın % 90’ı olacak şekilde bir karışım hazırlamanız gerekir.
  • Üçüncü ve dördüncü günde, yeni mama oranı %20’ye çıkmalı ve mevcut mama oranı ise % 80’e düşmelidir.
  • Beşinci ve altıncı gün boyunca, yeni mamanın %30’unu ve mevcut mamanın % 70’ini alarak, bu iki mamayı birbirine karıştırıp köpeğinize vermelisiniz.
  • Yedinci ve sekizinci günlerde, yeni mamanın %40’ı ve önceki mamanın %60’ı karıştırılıp hayvana verilmelidir.
  • Dokuzuncu ve onuncu gün arasında, karışım her mamanın %50’sinden oluşmalıdır.

Köpeğinizin 20. güne kadar yeni mamasını kabul etmesini sağlayacak şekilde bu işleme devam edin. Yüzdeyi aşamalı olarak artırın, böylece köpeğin beslenmesinde ani bir değişiklik olmayacaktır.

Daha fazlası için bu yazımızı da okuyun: Köpeğimin Köpek Maması Yemesini Nasıl Sağlarım?

Köpeklerde Mama Değiştirme İşlemi Neden Bu Şekilde Yapılmalıdır?

Her köpeğin metabolizması farklıdır. Bu nedenle, köpeğin olumsuz bir tepki vermesini ya da yeni mamanın içindeki bir bileşenin hayvana zarar vermesini önlemek için, bu mamayı beslenme düzenine yavaş yavaş eklemeniz gerekir.

Bu aynı zamanda köpeğinizin yeni mamaya uyum sağlarken hiç şikayet etmeden ya da en azından o kadar da çok şikayet etmeden yeni lezzetin tadını yakalayabilmesi için de uygun bir yöntemdir.

mama yiyen köpek

Köpeğinizin yemeğinin içine ilaç koymak söz konusu olduğunda, aynı yöntemi izleyebilirsiniz. Evcil hayvanınızın yeni tada alışmasına ve yemeğine ekstra bir madde eklendiğini bilmesine izin verin.

Denediğiniz bu yeni mamanın köpek üzerinde tahriş ya da ishal gibi olumsuz yan etkileri olduysa, hayvanı derhal veterinere götürmelisiniz. Yeni mamadaki bazı bileşenlerin evcil hayvanınıza zarar verme olasılığı çok yüksektir.

Ayrıca, mama kalitesini düşürmek önerilen bir şey değildir. Genellikle, en ucuz mamalar köpeğinizin sindirim sistemine zarar veren bitkisel proteinler ile işlenir. Aynı zamanda bu ucuz mamaların kalitesi ve tadı da mevcut mamasından çok farklı olabilir ve durum böyle olursa, köpeğiniz bundan pek hoşlanmayacaktır.

Ayrıca Aklınızda Tutun…

Köpek maması genellikle kuru olduğu için, evcil hayvanınız mama yerken susamış olabilir. Köpeğinizin boğulmasını önlemek için hayvanın su kabını mama kabının yakınında tutmayı unutmayın.

Organik gıdadan köpek mamasına geçiş yapıyorsanız, uygulayacağınız işlem yine aynı olacaktır. Köpeğinize mama vermeden önce yiyecekleri biraz ıslatmalısınız, çünkü ıslatılmış kuru mama, organik yiyeceklerin dokusuna daha çok benzeyecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.