Köpeklerde Yüksek Ateş Teşhis ve Tedavisi

Köpeğinizin ateşi varsa, vücut sıcaklığının 40ºC'nin üstüne çıkmasına izin vermeyin. Bu durumda, onları doğrudan veterinere götürmelisiniz. Ayrıca soğuk suya sokarak ve bol su içtiklerinden emin olarak vücut ısısını düşürmeye çalışmanız gerekir.
Köpeklerde Yüksek Ateş Teşhis ve Tedavisi

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2019

İnsanlar başkalarına kendilerini iyi hissetmediklerini veya acı çektiklerini söylemek için kelimeler kullanabilirler. Hayvanlar bu seçeneğe sahip değildir. Bu yüzden sağlıklarına dikkat etmek oldukça önemlidir. Bugünün makalesinde, köpeklerde yüksek ateş teşhisi ve tedavisini nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Köpeğimin ateşi mi var? Nedenleri ve Semptomları

Bir köpeğin normal vücut ısısı bizimkinden o kadar da farklı değildir. Sağlıklı koşullarda 38.5-39.9ºC arasında değişebilir. Eğer vücut ısısı 40ºC’nin üstüne çıkarsa, bir köpeğin muhtemelen sadece ateşi yoktur ve veterinere gitmesi gerekir.

Hiçbir durumda ateşi tedavi etmeden bırakmamalısınız. Köpeğinizin vücut ısısı 41ºC’ye, hipertermi olabilir. Çok tehlikeli ve potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır. Fakat bir köpeğin ateşi nasıl yükselir? Aslında, birkaç farklı olasılık vardır.

ateşi yükselen jack russell terrier

Köpeğinizin ateşi olup olmadığını anlamanın en iyi yolu davranışlarını takip etmektir. En iyi yol elbette bir termometre kullanmaktır, ancak elinizde bir tane bulunmayabilir veya köpeğinizin sabit durmasını sağlayamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, aşağıdakileri gözlemleyebilirsiniz:

  • Genel olarak serin ve nemli olması gereken fakat sıcak ve kuru bir burun.
  • Burun ve gözlerde sıradışı salgılardan dolayı çapaklanma.
  • Titreme, battaniyeye veya başka bir ısı kaynağına sahip olsalar bile.
  • Apati, depresyon veya üzüntü. Bütün gününü yatarak ve uyuyarak geçirmek.
  • İştahsızlık. Köpeğiniz genellikle iştahlı bir yiyici olan bir cins ise iştahına özellikle dikkat edin. İştahsızlık bir şeylerin yanlış olup olmadığını söylemenin iyi bir yoludur.
  • Özellikle normalde sakin ve huzurlu olan köpeklerde saldırganlık gözlemlemek de bunun iyi bir yoludur. Isırmak ya da saldırmak istemek bir köpeğin iyi hissetmediğine işarettir.
  • Kusma veya ishal.
  • Rahatsızlık ve açık bir sebep olmadan sızlanma.

Köpeklerde Yüksek Ateş: Vücut ısısı nasıl düşürülür?

Köpeğinizin ateşi olduğunu belirledikten sonra, bir sonraki adım onu veterinere götürmeden önce vücut ısısını düşürmektir. Profesyonel yardımın gerekli olduğunu düşünüyorsanız, randevuyu beklerken tedavi etmek için yapabileceğiniz şeyler vardır.

ateşi yükselen köpek

Problemin nedenini (enfeksiyon, virüs, bakteri) tedavi etmezseniz ateşi düşürseniz bile daha da kötüleşecebileceğini unutmayın. Köpeğinizin vücut ısısını düşürmenin bazı iyi yolları:

1. Soğuk suyla yıkayın

Bir kabı soğuk suyla doldurun ve köpeğinizin başına, ensesine, karnına ve boynuna dökün. Küçük bir köpeğiniz varsa, onu küvete yerleştirebilir ve musluktaki soğuk suyu kullanabilirsiniz. Köpeğiniz bu noktada rahatlayacaktır.

Ayrıca biraz buz küpü alıp boynuna, alnına ve burnuna da koyabilirsiniz. Bu, bu alanları nemlendirmeye ve sıcaklıklarını düşürmeye yardımcı olacaktır.

2. Su içirin

Hasta hayvanlar genellikle yemek yemeyi ve su içmeyi reddederler. Ancak köpeğinizin ateşi varsa, çok fazla su içmesi gerekir. Köpeğinize, eğer seviyorsa meyve yedirmeye çalışabilirsiniz.

Su içmeyi reddederse, kase önünde olsa bile, iğnesiz bir plastik şırınga alın ve suyla doldurun. Köpeğinizin ağzına koyun ve suyu dışarı itin. Köpeğinizin ağzını kapalı tutun, aksi takdirde suyu tükürür.

3. Onu bir vantilatörün yakınına yerleştirin

Köpeğinizin ateşi varsa başka bir seçenek de onu bir vantilatörün yanına koymak veya soğuğa ayarlanmış bir saç kurutma makinesi kullanmaktır. Klima kullanmak iyi bir fikir değildir, çünkü bu kuru hava aslında sağlığı için daha kötü olabilir.

Köpeklerde yüksek ateş tespit etmek ve köpeğinizi veterinere götürmek arasında çok fazla zaman bırakmayın. Veteriner, sorunun asıl nedenini çözecek ve köpeğinize uygun tedaviyi uygulayacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.