Köpeklerde Konjestif Kalp Yetmezliği

Köpeklerde Konjestif Kalp Yetmezliği

Son Güncelleme: 01 Eylül, 2018

Konjestif kalp yetmezliği, özellikle orta yaşlı ve ileri yaştaki köpeklere oldukça sık konulan bir tanıdır. Hastalığın bilinen bir tedavisi yok ancak erken tanı konulabildiği durumlarda köpeğin hayat kalitesini korumak mümkün olabiliyor. Bu yazımızda, kalp yetmezliğinin bu türü ve semptomları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Konjestif Kalp Yetmezliği Nedir?

Konjestif kalp yetmezliği, kalbin yetersiz kaldığı belli başlı birkaç durumu tanımlamak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Yer yer konjestif kalp yetersizliği olarak kullanıldığını da görebilirsiniz. Yetmezlik ya da yetersizlik terimleri, tıbbi bir problem nedeniyle görevini yerine getiremeyen tüm organlar için kullanılır. Konjestif kalp yetmezliğinde sorun, kalbin vücuda yeterli kan pompalayamamasıdır.

Oksijenin tüm organ ve dokulara ulaşmasını sağlamak ve vücudun dengesini koruyabilmek için çeşitli mekanizmalar çalışmaya başlar. Ancak kuvvetli kalp ağrıları, bu mekanizmaların işleyişini önleyebilir. Konjestif kalp yetmezliği hem insanlarda hem de kedi ve köpeklerde görülür.

köpeklerde kalp yetmezliği

Amerikan Kalp Derneği’nin verilerine göre sadece ABD’de altı milyon kişi konjestif kalp yetmezliğiyle mücadele ediyor.

Köpeklerde Kalp Yetmezliğinin Nedenleri

Köpeklerde konjestif kalp yetmezliğinin en yaygın sebebi, ileri seviyede dilate kardiyomiyopati hastalığıdır. Bu rahatsızlık, kalp duvarlarını zayıflatır. Dişilerde, kalp duvar ve kapaklarındaki hasarın nedeni hamilelik kaynaklı olabilir.

Konjestif kalp yetmezliğinin belirtileri şunlardır:

 • Kalp dış zarında sıvı toplanması (perikardit)
 • Kalp kapağı hastalıkları
 • Kalp kurdu (canine dirofilariasis)
 • Kalp ritim bozukluğu
 • Arteriyel yüksek tansiyon
 • Kalp kapaklarının enfeksiyon kapması (endokardit)
 • Kalpte tümör oluşumu

Konjestif Kalp Yetmezliğinin Nedenleri

Kalp yetmezliği kalbin sol, sağ ya da her iki tarafında da görülebilir. Hastalığa yakalanma nedeninin saptanması ilerleyen aşamalarda neler yaşanacağını tahmin edebilmek için önemlidir.

Kalp yetmezliği kalbin sağ tarafında tespit edildiyse sonrasında kan dolaşımına etkin bir şekilde katılamayan kan, karın bölgesinde birikecektir. Kalbin solunda yetmezlik varsa akciğerlerde sıvı toplanmasına neden olacaktır. Her iki tarafta da yetmezlik olmasıysa oldukça tehlikelidir çünkü tıkanma ve kanamalara yol açabilir.

Köpeklerde kalp yetmezliği, kalbin sol karıncığının büyümesine neden olabilir. Buna yaygın olarak kalp büyümesi denir ve bazı durumlarda kalp o kadar zayıf düşer ki vücudun belli kısımlarına kan pompalayamaz hale gelir.

Köpeklerde Kalp Yetmezliğinin Belirtileri

En belirgin semptom vücudun çeşitli bölgelerinde sıvı toplanarak dışarıdan gözle görünür bir şişlik yaratmasıdır. Sıvı toplanmasının karında olduğu durumlarda köpekler kilolu zannedilebilir.

Genelde görülen diğer semptomlar ise şunlardır:

 • Yorgunluk, ilgisizlik, halsizlik
 • Öksürme ve nefes almada zorluk çekme
 • Kalp ritminde ya da tansiyonda değişiklikler
 • Fiziksel aktivelerde zorlanma
 • Sık sık bayılma
 • Diş etlerinin renk değiştirerek gri ya da mavi tonlarını alması

Hastalık ilerleyip kalbi güçten düşürdükçe semptomlar daha belirgin hale gelir. Bu nedenle köpeğin ömrünü olabildiğince uzatabilmek için erken teşhis büyük önem taşıyor.

Konjestif Kalp Yetmezliğinin Teşhisi

Yukarıda bahsedilen semptomları fark eder etmez gerekli testlerin yapılabilmesi için derhal veterinerinize gitmelisiniz.

Konjestif kalp yetmezliğinin tanısını koyabilmek için aşağıdaki testler uygulanır:

 • Kalp kurdu varlığını kontrol etmek için kan testi
 • Tansiyon ve egzersiz testi
 • Göğüs kafesi filmi
 • Elektrokardiyografi (EKG)
 • Ekokardiyografi (kalbin yapı ve işleyişi kontrol edilir)
köpeklerde karaciğer iltihaplanması

Köpeklerde Kalp Yetmezliğinin Tedavisi

Köpeğin sağlık durumu ve hastalığın çıkış sebebine göre bir tedavi süreci belirlenir. Mesela köpeğe kalp kurdu tanısı konduysa hızla bunun tedavisine başlanmalıdır.

Kalp yetmezliği tanısı konan köpeklerin hemen hemen hepsi hayatları boyunca ilaç kullanmak zorundadır. İlaçlar, kalbin işleyişini kolaylaştırarak hayat kalitesini arttırırlar. Yine de kalp yetmezliği çeken köpeklerin 6 ayda bir kontrolden geçmesi gerekir.

Hastalık ilerlemişse köpeğin veterinerde kalması ve oksijen tedavisi görmesi gerekebilir. Akciğer veya karında sıvı toplanması varsa kontrollü bir şekilde boşaltılmalıdır.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerin Tanımanız Gereken 5 İmdat Çağrısı
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerin Tanımanız Gereken 5 İmdat Çağrısı

Köpeğimizin bazı davranışları bazen bize garip ya da hatta komik gelebilir. Ancak aslında bu davranışlar bize bir şeylerin ters gittiğini anlatır. ...