Köpeklerde Obezlik Durumunu Zerdeçal Önleyebilir Mi?

Köpeklerde obezlik bazı kronik hastalıklar gibi birçok sebepten kaynaklanabilir. Fakat güçlü bir baharat ile bununla savaşabilirsiniz. Zerdeçal!
Köpeklerde Obezlik Durumunu Zerdeçal Önleyebilir Mi?

Son Güncelleme: 16 Ocak, 2020

Zerdeçalın hangi sorunları önleyebileceği konusuna girmeden önce, biraz köpeklerde obezlik hakkında konuşalım. Bazıları, köpeklerdeki obezitenin bazı temel nedenlerinin insanlardakine benzer olduğunu kabul etmektedir. Ne yediğiniz ve ne kadar yediğiniz, sağlığınız üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Aynı şey köpekler için de geçerlidir.

Kilo verebiliyor musunuz? Peki ya hayvan dostunuz kilo verebiliyor mu? Kilo verirkenki ana düşünce; kalori eksikliği oluşturmaktır. Eğer aldığınızdan daha çok kalori yakarsanız otomatik olarak kilo verirsiniz.

Yapabileceğiniz başka şeyler de vardır tabii. Köpeğinizin kilosunu ve sonuç olarak da genel sağlığını etkileyebilecek bazı gıdalar vardır. Temel besin değerlerini vermek dışında, sağlığa pozitif etkileri olan gıdalara fonksiyonel gıdalar denir. Zerdeçal da bunlardan biridir.

Zerdeçal, zencefil ailesinin bir üyesi olan Curcuma longa bitkisinin köklerinden elde edilir. Bu baharat, köriye ve hardala o bilindik parlak turuncu rengi veren şeydir. Kürkümin, zerdeçalın ana aktif bileşenidir. Güçlü antioksidanlara ve anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir. Zerdeçaldaki harika faydaları da bu bileşen sağlar.

yemek bekleyen köpek

Köpeklerde Obezlik Sorunu

Obezlik köpeklerde çok yaygın bir sorundur. Peki neden? Çünkü bu, köpeklerdeki çoğu kronik hastalığın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu hastalıklar; kalp hastalıkları, diyabet ve osteoartrit olabilir.

Obezite sonucunda, ciddi metabolik durumlardan dolayı, yağ dokusunda aşırı büyüme meydana gelir. Vücuttaki bu yağ dokusu birikiminde, makrofaj denilen bağışıklık hücreleri, enflamasyona neden olan protein hormonları olan adipokinler yayarlar. Yani, obezite; düşük yoğunluklu kronik enflamasyon olarak kabul edilmektedir.

Köpeklerde Obezlik için Zerdeçal Nasıl Çalışır?

Zerdeçal, obezlik durumundaki yağ dokularını çeşitli şekillerde etkiler. Çoğu bilimsel araştırma, kürküminin yağ doku hücrelerinin öncülerinin üretimini engelleyebildiğini gösteriyor. Bu öncülere ön-adipositler denir.

Bu şekilde zerdeçal, vücuttaki adipositleri (yağ hücreleri) ve yağ dokularındaki yağ içeriğini azaltabilir. Aynı zamanda araştırmacılar bunun, makrofajların yağ dokusuna sızmasını ve büyümesini de durdurabildiğini not etmişlerdir. Dahası, zerdeçalın, adipokinlerin yağ dokusunda meydana getirdiği enflamatuvar salgıyı da baskılayabildiği görülmüştür.

Zerdeçalın yağ dokusundaki antioksidan etkileri de çok ilginçtir. Bazı çalışmalarda, kürküminin vücuttaki hücrelere girdiğinde hücrelerarası bir proteini serbest bıraktığı ortaya çıkmıştır. Bu protein normalde vücuttaki başka bir grup protein tarafından tutulmaktadır. Fakat serbest bırakıldığında, yüzlerce sitoprotektif genin büyümesini desteklemektedir. Bu genler hücreleri zararlı ajanlara karşı korur ve enflamasyonu engelleyen antioksidan, enzim ve diğer proteinleri içerir.

kilolu köpek

Köpeklerde Obezlik Durumunu Engellemek için Zerdeçal

Zerdeçalı piyasadaki köpek mamalarında görmek sürpriz değildir. Sağlığa harika faydalarının yanı sıra, doğal bir tatlandırıcıdır. Her yerde bulabileceğiniz bir baharattır ve neredeyse her yemeğe katabilirsiniz.

Biyoyararlanım

Peki bundan nasıl maksimum şekilde yararlanabilirsiniz? Öncelikle zerdeçalın biyoyararlanımını bilmelisiniz, yani diğer bir deyişle, hangi durumlarda vücutta en iyi şekilde emildiğini. Tek başına alındığında ideal bir emilim oranı olmadığını bilmeniz önemlidir. Yani şunu demek istiyoruz; köpeğinizin mamasına biraz toz zerdeçal serpiştirmeniz yeterli olmayacaktır, onu yağ bazlı bir şeye eklemelisiniz.

Karabiber Ekleyin

Zerdeçallı tariflerin çoğunda karabiber olduğunu hiç fark ettiniz mi? Aslında bunun bir sebebi vardır. Peki bu nedir? Araştırmacılar, karabiberin, piperin denen bir fitokimyasal (bitkiler tarafından üretilen kimyasal bileşenler) içerdiğini keşfettiler. Bu kimyasal, kürküminin vücutta emilimini %2000’e kadar artırıyor! Bunun yanında, karabiberin kendi antioksidan ve antibakteriyel özellikleri de vardır.

Sağlıklı Yağ Ekleyin

Kürküminin biyoyararlanımını yükseltmek için sağlıklı yağ da çok önemli. Hindistan cevizi yağı gibi bir sağlıklı yağ kullanabilirsiniz.

köpeklerde obezlik

Ne Kadar Zerdeçal Kullanmalısınız?

Köpeklerin çoğu zerdeçal tükettiğinde yan etkiler görmese de, dikkatli olmak her zaman iyidir. Köpeğiniz için doğru oranı ayarlayabildiğinizden emin olun. Köpekler için önerilen günlük doz kilo başına 30-40 miligramdır. Uzmanlar aynı zamanda zerdeçalın vücuttan çabuk çıktığını söylüyor. Yani günlük tek bir doz yerine, her bir öğünde küçük küçük dozlar verin.

Zerdeçalın İkincil Etkileri

Zerdeçal %100 doğaldır. Bunun sayesinde çok güvenli bir tamamlayıcı olarak görülür. Fakat yine de, farkında olmanız gereken bazı yan etkileri olabilir.

Öncelikle, zerdeçal bir antikoagülandır (kan sulandırıcı), bu özelliği sayesinde felç ve kalp krizi riskini azaltmak için çok güçlü bir maddedir. Ama eğer köpeğiniz kan sulandırıcı başka bir ilaç alıyorsa, zerdeçal tüketmesi başka sorunlara sebep olabilir.

Zerdeçal, bir araya getirici bir etkendir, yani ishalden muzdarip köpekler için harika bir tedavidir. Fakat, köpeğiniz yeterli su içmiyorsa, zerdeçal tüketmesi kabızlığa sebep olabilir.

Şu an zerdeçalın muhteşem özelliklerini biliyorsunuz. Ama dikkatli olun! Az vermektense çok vermenin iyi olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama gerçekte, neredeyse her şeyin aşırısı zarardır.

Köpeğinizin beslenmesine herhangi bir şey eklemeden önce her zaman veterinerinize danışın. Köpeğinizin kişisel ihtiyacına göre gerekli ve yeterli dozlar konusunda size önerilerde bulunabilir.

İlginizi çekebilir ...
Yaşlı Köpeklerde Görülen 3 Sağlık Durumu
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Yaşlı Köpeklerde Görülen 3 Sağlık Durumu

Köpeklerdeki yaşlanma süreci insanlarınkinden çok da farklı değildir. Bu yazımızda yaşlı köpeklerde görülen 3 yaygın sağlık durumuna değineceğiz.  • Bradford, P. G. (2013). Curcumin and obesity. BioFactors, 39(1), 78–87. doi:10.1002/biof.1074
  • Shoba, G., Joy, D., Joseph, T., Majeed, M., Rajendran, R., & Srinivas, P. S. S. R. (1998). Influence of piperine on the pharmacokinetics of curcumin in animals and human volunteers. Planta medica, 64(04), 353-356.
  • Yadav, K. D., & Chaudhary, A. K. (2016). Anti-obesity mechanism of Curcuma longa L.: An Over view. Indian Journal of Natural Products and Resources (IJNPR)[Formerly Natural Product Radiance (NPR)], 7(2), 99-106.