Köpeklerde Eklem Problemleri: Doğal Ve Kimyasal Takviyeler

Kondroprotektif takviyeler, eklem problemi yaşayan köpeklerin yaşam kalitesini gözle görülür bir şekilde iyileştiriyor.
Köpeklerde Eklem Problemleri: Doğal Ve Kimyasal Takviyeler

Son Güncelleme: 16 Ocak, 2020

Köpeklerde eklem problemleri son derece yaygındır. Neyse ki bugünlerde köpeklerin eklem sağlığına iyi gelen takviye çeşitlerine birçok yerde rastlamanız mümkün. Bu tür ürünler kolajen, glükozamin sülfat, kondroitin sülfat ve hiyalüronik asit gibi kimyasal ve doğal bileşenlerin bir araya gelmesiyle oluşuyor.

Bu tür besin takviyeleri son yıllarda gelişti ve epey değişti. Bu yüzden veterinerler, farklı sağlık sorunlarının çözümü için bu tür ürünlerin kullanılmasını tavsiye ediyor. Bu yüzden bu yazıda hangi besin takviyelerinin köpekler için daha iyi olduğundan bahsedeceğiz.

Köpeklerde en yaygın eklem problemleri

eklemleri gösteren film ve köpeklerde eklem problemleri

Köpeklerin veteriner ziyareti yapmasının en büyük nedeni, eklem sorunlarıdır. Genelde evcil hayvan sahipleri topallayan veya acı çeken köpeklerin bu durumunu fark eder ve soluğu veterinerde alır. Köpeklerde eklem problemleri birçok farklı nedenden kaynaklanabilir:

 • Tür: Alman shepherd gibi bazı belli köpek ırkları, kalça çıkığı gibi problemleri yaşamaya yatkındır. Diğer taraftan, golden retriever, rottweiler veya doberman gibi büyük cüsseli ve hızlı büyüyen köpekler omuz ve dirsek çıkması gibi eklem problemlemlerini yaşamaya daha meyillidir.
 • Yaş: Tıpkı diğer memeliler gibi, köpekler de yaşlandıkça bu tür eklem sorunları daha sık ortaya çıkabilir.
 • Büyüme problemleri: Tıpkı diğer türlerde olduğu gibi, köpeklerin gelişme süreci hayati önem taşır. Bu yüzden büyürken yeterince beslenemeyen ve hormonal sorunlar yaşayan köpekler dejeneratif eklem hastalığına yakalanabilir.
 • Kırıklar: Eklemleri etkileyen kırıklar, ciddi problemlere yol açabilir.
 • Ön çapraz bağ yaralanması: Aşırı zorlama, egzersiz veya köpeğin cüsse olarak çok küçük olması, ön çapraz bağlarının yırtılmasına neden olabilir. Bu durum, ciddi eklem problemlerine neden olabilir.
 • Obezite: Köpeğinizin genel olarak yaşam kalitesini düşürmesinin yanı sıra, obezite eklemlere aşırı yüklenilmesine neden olur. Bunun sonucunda ciddi problemler ortaya çıkabilir.
 • Artoz
 • Artrit

Bu yüzden bu saydığımız durumlardan herhangi biri söz konusu ise, köpeklerin eklemleri için üretilmiş bazı takviyeler en büyük yardımcınız olabilir.

Kondroprotektif maddeler nedir?

molekül dna görseli ve köpeklerde eklem problemleri

Kondroprotektif maddeler, eklemlerle ilgili sorunları iyileştirmeye yardımcı olur. Eklem problemleri genelde eklemin iltihaplanmasına, dolayısıyla ağrı ve acıya neden olur.

Köpeklerin eklemleri için üretilmiş bu takviyeler, eklemlerde bulunan kıkırdağı etkili bir şekilde besler ve eklem sıvısının yoğunluğunu arttırır. Bu nedenle genelde hidrolize kolajen ve glukozamin sülfattan oluşurlar. Bazı takviyeler ise kondroitin sülfat içerir.

Köpeklerin eklemleri için en iyi takviyeler

Bu nedenle son yıllarda yeni eklem takviyelerinin araştırılması ve geliştirilmesi, bu ürünlerde belirgin bir iyileşmeye yol açmıştır. Osteoartiküler dejenerasyonun önlenmesinde, ekleme aşırı yüklenilmesi sonucu oluşan incinmelerde, kaza sonucu eklem yaralanmalarının tedavisinde bu tür takviyeler kullanılabilir.

Bu tür takviyeler ana bileşenine göre sınıflandırılır ancak çoğu benzer özellikler gösterir:

 • Hiyalüronik asit, hidrolize kolajen, kristalize glukozamin, kondroitin sülfat ve gamma oryzanol gibi maddelerden oluşan takviyeler, tüm eklem türlerinde etkili olduğu için en iyi takviyeler olarak kabul edilir. Bu tür takviyeler, hiyalin kıkırdak (saydam kıkırdak), bağ doku, tendon ve eklem sıvılarına dair problemler için kullanılabilir.
 • Glukozamin ve kondroitinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş takviyeler, en temel chondroprotective maddeler arasında gösterilir. Bu maddelerin etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 • Kondroitin sülfat ve E vitamininden oluşan takviyeler, özellikle ameliyat sonrası süreçte etkilidir.
 • Şelatlı mineraller (Cu, Mn, Se, Zn), organik kalsiyum ve yumurta zarı, kemiklerin kendini yenilemesine yardımcı olur.

Kimyasal takviyeler yerine doğal alternatifler

bitkisel takviyeler ve zerdeçal

Kimyasal takviyeler yerine kullanabileceğiniz doğal bileşenler vardır ve köpeğiniz için bu seçenekler de son derece sağlıklıdır. Aşağıda bahsedeceğimiz bu alternatif, BARF diyeti ile beslenen köpekler tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Bu tarif, zerdeçal macunu olarak da bilinir. İhtiyacınız olan bileşenler şunlardır:

 • 5 yemek kaşığı zerdeçal
 • 1 su bardağı su
 • 5 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 2 yemek kaşığı taze öğütülmüş karabiber

Suyu ve zerdeçalı ısıya dayanıklı bir kabın içinde yedi dakika boyunca ısıtın. Sonrasında ise içine yağı ve karabiberi ekleyin ve ardından soğumasını bekleyin. Bu karışımı iki hafta boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.

Büyük cüsseli köpekler, günde bir çay kaşığı bu karışımdan yiyebilir. Daha küçük köpekler için ise sadece çeyrek çay kaşığı yeterli olacaktır. Umarız bu yazı hoşunuza gitmiştir, daha fazlası için diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerin Kemikleri ve Eklemlerinin Bakımı
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeklerin Kemikleri ve Eklemlerinin Bakımı

Bununla birlikte, köpeklerin kemikleri ve eklemlerine dikkat ederek yaşlılık dönemlerinde daha sağlıklı olmalarına yardımcı olabilirsiniz. Tıklayın! • Angela. (2018). Receta pasta de cúrcuma o golden paste. Diariowesty. Disponible en: http://diariowesty.es/receta-pasta-de-curcuma-o-golden-paste/
 • Angulo, S. M. (2017). Estudio de la eficacia de un condroprotector (Hyaloral (R)) a prevención de la displasia de codo en perros de raza labrador y cruce de labrador y golden (Doctoral dissertation, Universidad Complutense de Madrid).
 • Brusa, M. C., & Boccia, F. O. (2000). Enfermedad articular degenerativa canina: consideraciones sobre el manejo médico terapéutico. Analecta Veterinaria, 20.
 • Kwinten, E. R. (2009). Aspectos anatómicos y biomecánicos de la articulación del codo del perro (canis familiaris) (Doctoral dissertation, Universidad de Zaragoza).
 • Ráfales, C. B. (2012). Estudio clínico de los cambios osteoartrósicos de la rodilla inestable del perro por rotura del ligamento cruzado anterior (LCA) tras el tratamiento por osteotomía niveladora del platillo tibial (TPLO) con y sin condroprotectores (Doctoral dissertation, Universidad de Extremadura).
 • Rivière, S. Fisioterapia en gatos y perros aplicada a los trastornos locomotores de origen artrítico. Conocimiento y Respeto… De los perros de utilidad a los perros de deporte p. 02, 32.
 • Sellés, M., Rubio, A., Martínez, J. J., & Velasco, A. (2010). Respuesta funcional de las articulaciones osteoartrósicas en perros geriátricos tras el tratamiento con condroitín sulfato (Condrovet®) VERSUS PLACEBO (ESTUDIO FUNCIONAR). Clínica veterinaria de pequeños animales: revista oficial de AVEPA, Asociación Veterinaria Española de Especialistas en Pequeños Animales, 30(1), 0081-81.
 • Velasco, A., Sellés, M., Chico, A., & Bonet, S. (2009). Evaluación de la eficacio postquirúrgica del Condroitín Sulfato (Condrovet). Clínica veterinaria de pequeños animales: revista oficial de AVEPA, Asociación Veterinaria Española de Especialistas en Pequeños Animales, 29(2), 0103-108.