Böbrek Yetmezliği Olan Köpekler için Beslenme

Bu durum, köpeklerin iki böbreği olduğu gerçeğiyle hafifletilse de, ileri düzey işlev bozukluğunu önlemek için köpeğe uygun bir diyet uygulanmalıdır.
Böbrek Yetmezliği Olan Köpekler için Beslenme
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Köpeklerde böbrek yetmezliği çok yaygındır, hatta yaşlı köpeklerde en çok rastlanan hastalıklardan bir tanesidir. Bu durum beslenme şekli ile doğrudan alakalı olduğu için, böbrek sağlığını desteklemek için köpeğinizin beslenme düzenine dikkat etmelisiniz.

Böbrek yetmezliği ve karakteristik özellikleri

Böbrekler tam anlamıyla çalışamadığında vücuttaki birçok sistem bu durumdan etkilenir. Böbrekler kandaki  toksinleri ve atıkları arındırmakla görevlidir.

Böbrek yetmezliğinin dolaşım problemleri ya da toksinler gibi birçok sebebi olabilir. En çok da yaşlı köpekler etkilenir çünkü böbrek zamanla yıpranır ve diyabet ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklar ortaya çıkmaya başlar.

Neyse ki, köpeklerin iki böbreği vardır. Böylece bir böbreğin iflas etmesi durumunda ötekini kullanabilirler. Ancak, boşaltım sisteminin tamamen iflas etmemesi için sağlıklı bir diyet izlenmesi gerekir.

çiş yapan köpek

Sonuçlar, tanı ve tedavi

Böbrek yetmezliği olan köpeklerin idrarı yoğun olmaz. Sık sık susarlar ve iştahsızlıktan dolayı kilo kaybı yaşarlar. Aynı şekilde, kusma ve bazen idrar yolları enfeksiyonu ile karıştırılan amonyak kokulu nefes gibi daha ciddi belirtiler görülebilir.

Köpeğinizin böbrek yetmezliği yaşadığını düşünüyorsanız derhal veterinere gidiniz. Doktorunuz hastalığı doğru teşhis edebilmek için kan testi yaptıracak ve size izlemeniz gereken adımları anlatacaktır.

Böbrek yetmezliği tedavisinde intravenöz, dializ ya da böbrek nakli uygulanabilir olsa da, böbrekler üzerindeki baskıyı azaltmak için beslenme düzeninde bir değişikliğe gidilmesi gerekebilir.

Beslenme İpuçları

Beslenmenin böbrek yetmezliğindeki önemli yerinden dolayı, köpeğinizin gerekli besinleri aldığından emin olmak için bazı kuralları uygulamanız gerekir.

mama bekleyen köpek

İzleyeceğiniz diyet köpeğinizin su ihtiyacını ıslak mama ve su ile karşılamalıdır. Ayrıca, soydum ve fosfor gibi minerallerin ya da protein gibi besleyici elementlerin alımına da dikkat etmelisiniz. Bunların tüketimi kısıtlanmalıdır ancak proteinler olmazsa olmaz oldukları için kaliteli besinlerle protein ihtiyacını karşıladığınızdan emin olmalısınız.

Köpeğinize asla tuzlu mamalar vermemelisiniz. Fosfor oranı düşük olmalıdır; ciğer, balık, peynir, süt ürünleri ya da fasulyeler vermemelisiniz. Veteriner önerdiği takdirde haşlanmış pirinç ve tavuk eti tercih edebilirsiniz. Yumurtayı haşlanmış bir şekilde verebilirsiniz.

Bu hastalık sürecinde formüle edilmemiş mamaların verilmemesi çok önemlidir. Genellikle, köpek mamaları etlerden gelmeyen düşük kaliteli proteinler içerir. Bu durum köpeğinizin sorununu daha da ilerletebilir. Böbrekleri yeterli olmasa bile veterinerin önerdiği diyet listesini uygulamak, köpeğinizin ömrünü uzatacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.