Büyük Köpeklerin Beslenmesi ile İlgili Bazı İpuçları

Bu cins köpekler, dengesiz bir beslenmeden kaynaklanan eklem ile ilgili hastalıklara yakalanmaya daha yatkındır. Düşündüğünüzün aksine, kemiklere verebileceği yükten dolayı, yavru bir köpeği çok fazla beslemek az beslemekten daha kötüdür.
Büyük Köpeklerin Beslenmesi ile İlgili Bazı İpuçları

Son Güncelleme: 03 Haziran, 2019

Bir hayvanın beslenme ihtiyacı metabolizmasına, fiziksel aktivite seviyesine ve büyüklüğüne bağlıdır. Büyük köpeklerin beslenmesi diğer cinslerin beslenmesinden çok farklıdır ve sahiplerinin evcil hayvanlarını doğru besleyebilmeleri için bilgili olmaları gerekir. Detaylar için okumaya devam edin!

Büyük köpeklerin beslenmesi: Neye ihtiyaç duyarlar

Ortalama bir köpek yavrusu 120 ila 550 gram arasında doğar. Evcil hayvanınıza vereceğiniz yiyecek miktarı onun büyüklüğüne bağlı olacaktır. Genel olarak, bu hayvanların beslenme ihtiyaçları hakkında aşağıdakileri bilmeniz gerekir:

  • Orta büyüklükteki köpekler en az 22 gram ve en fazla 25 gram hayvansal proteinden oluşan bir beslenmeye ihtiyaç duyar.
  • Yağlara gelince, büyük köpeklerin günlük tüketmeleri gereken maksimum yağ miktarı 82.5 gramdır. Büyük köpeklerin beslenmesi için tavsiye edilen ortalama miktar ise 13,8 gramdır.
  • Vitamin ve minerallerden bahsedecek olursak, diğer vitaminlerin yanı sıra, A ve E vitaminleri büyük köpeklerin en çok tüketmesi gereken vitaminlerdir. Kalsiyum, fosfor ve potasyum, büyük bir köpeğin beslenmesindeki en önemli minerallerdir.
  • Amerikan Mama Kontrol Görevlileri Birliği (AAFCO) düzenli aralıklarla beslenme profilleri yayınlar ve evcil hayvanınıza en uygun besinler hakkında güncellemeler yapar.

Bu yönergeler sayesinde evcil hayvanınızın sağlıklı olması için tam olarak neye ihtiyaç duyduğunu bilmek ve olası hastalıkları ve beslenme eksikliklerini önlemek kolaylaşır.

büyük köpeklerde eklem hastalıkları

Büyük köpeklerin beslenme dengesizliklerinin sonuçları

Veteriner muayenelerinin %25’i ortopedik hastalıklar ve aynı zamanda osteoartrit ile ilgilidir. Bu vakaların en az %25’inde hastalık kalsiyum ve diğer temel besinleri düşük olan, dengesiz bir beslenmeden kaynaklanır.

Birinin düşündüğünün aksine, bir köpek yavrusunu fazla beslemek, yetersiz beslenmeden daha zararlı olabilir. Her ne kadar yavru köpek uzun bir süre boyunca gerekli maddeleri alamayacak olsa da, beslenmesi yeniden dengelendikten sonra “büyüme patlaması” yaşayacaktır.

Eğer bir köpek yavrusu aşırı beslenirse kilo alacak ve tavsiye edilenden daha hızlı bir şekilde büyüyecektir. Bu, iskeletine çok fazla baskı uygular ve aşağıdaki hastalıklara neden olabilir:

  • Osteokondroz
  • Kalça displazisi
  • Dirsek kemiğinin parçalanması ve ayrılması

1974 yılında yapılan bir çalışmada protein, fosfor ve kalorisi yüksek diyetleri uygulayan 12 çift Danua cinsi köpek analiz edildi. Daha önce belirtilen hastalıklar, bu diyetlerle beslenen köpeklerde daha yaygın olarak gözlemlendi.

 

büyük köpeklerde görülen eklem hastalıkları

Dengesiz bir beslenme düzeni olan büyük köpeklerle karşılaştırıldığında, dengeli bir beslenmesi olan köpekler aşırı büyümeyle ilişkilendirilen daha az hastalığa sahip oldu. Kalça displazisi, büyük ve aşırı beslenmiş köpeklerde en sık görülen hastalıklardan biriydi.

Yetişkin köpeklerde aşırı beslenme bir dizi farklı sağlık sorununa neden olur. Eklemlerdeki bozulma, yaşlı köpeklerde en sık görülen semptomlardan biri gibi görünmektedir.

Unutmayın, yukarıda belirtilenler gibi dengeli bir diyet yapmak için köpeğinizin düzenli olarak egzersiz yapması gerekir. Gerekli egzersiz miktarı, köpeğin cinsine bağlı olarak değişecektir. Evcil hayvanınızı doğru bir şekilde besleyebilmenize rağmen, problemler hareketsiz yaşam tarzından da kaynaklanabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.