Köpeklerde İdrar Yolları Enfeksiyonunu Önlemek

Genital hijyenin eksikliği, kontamine yiyecek ve su tüketimi ya da mesanenin güçsüz olması gibi durumlar, köpeklerde idrar yolları enfeksiyonuna sebep olmaktadır.
Köpeklerde İdrar Yolları Enfeksiyonunu Önlemek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde idrar yolları enfeksiyonu basit bir idrar çıkarma sorunu olarak başlayabilir ve daha sonra ciddi bir böbrek ağrısına dönüşebilir. Yaşı ileri olan köpeklerde daha yaygın görüldüğü için semptomlarına dikkat etmelisiniz. K öpeklerde idrar yolları enfeksiyonunun sebebini ve tedavisini bilirseniz, köpeğinizin enfeksiyon kapmasını önleyebilirsiniz.

İdrar yolları enfeksiyonu ya da sistit, üretra ve mesane arasında alt idrar yollarında; ya da böbrekler ve üreter arasındaki üst idrar yollarında meydana gelebilir. Üreme ya da endokrin sistemindeki bir problem de idrar yollarında sorunlara sebep olabilir. Dişilerde görülen enfeksiyonların ana sebebi, dışarıdan gelen bakterilerdir.

Köpeklerde İdrar Yolları Enfeksiyonu

Bakterilerin sebep olduğu idrar yolları enfeksiyonun sebebi, kontamine yiyecek ve içecekler olabilir. Hijyen eksikliği de genital organın çevresindeki bakterilerin artmasına sebep olarak enfeksiyon oluşturur.

Özellikle yaşı ileri olan köpekler, enfeksiyona yatkındır. Mesane yıllar geçtikçe zayıfladığı için bakteriler daha kolay bulaşmaktadır. Yaşlı köpeklerin az hareket etmeleri ve az su içmeleri de idrar yolları enfeksiyonu ihtimalini arttırmaktadır. Bunların başka sonuçları arasında böbrek taşlarını ve şişkinliği de sayabiliriz.

ormandaki golden retriever

Ayrıca kanser gibi hastalıklar, prostat sorunları ve hatta alt abdomen bölgesine alınan fiziksel bir darbe de idrar yolları enfeksiyonu riskini arttırmaktadır. Ancak, tüm o sebepler arasında stresi saymadan geçemeyiz. Böbrek taşının tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Yoksa böbrek taşları üretrayı tıkayarak çok ciddi ve ağır sancılara sebep olur.

Köpeklerde İdrar Yolları Enfeksiyonunun Belirtileri

Eğer köpeğinizi yakından incelerseniz, idrar yaparken rahatsızlık ya da sancı duyup duymadığını da anlayabilirsiniz. Dikkatli ve yavaş atılan adımlar ve sızlamalar, bir şeylerin doğru gitmediğini ifade edecektir. Ayrıca, çok az veya birkaç damla idrar gelecektir. İdrar bulanık olup belki kan bile içerecektir. Böyle durumlarda köpeğinizi derhal veterinere götürmelisiniz.

İdrar yolları enfeksiyonunun tanısı için en iyi yol bir idrar testi yaptırmaktır. Problem alt idrar yolları ile mi sınırlı yoksa böbreklere bulaştı mı öğrenmek için, mutlaka kan gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz.

  • Başta birkaç damla kan gelmesi üretra ve mesanedeki enfeksiyona işaret edebilir.
  • Köpeğiniz her idrar yaptığında sürekli kan geliyorsa, mesane ya da prostattaki enfeksiyonun arttığına işaret eder.
  • Eğer köpeğiniz idrarını bitirmek üzereyken kan geliyorsa, bu poliplere ya da böbrek taşlarına işaret edebilir.
hasta yatan köpek

İdrar kaçırma, sistitin en belirgin özelliklerinden bir tanesidir. Köpeklerde idrar yolları enfeksiyonu aynı zamanda, vücudun bakterilerin varlığına bir tepkisi olarak ateşe sebep olabilir. Köpeğiniz kilo verebilir, normalden daha fazla su içebilir ya da sağlık durumu gözle görülür bir biçimde azalabilir.

Medikal Testler

Doğru tedaviyi alabilmenin yolu iyi bir teşhisten ve zamanlamadan geçer. En yaygın olan testler çubuk testi ya da mikroskobik testler gibi en basit olan testlerdir. Daha önceden geçirilmiş alakalı bir hastalık ya da komplikasyon durumunda, radyografikler ve ekografikler oldukça faydalı bilgiler sağlar. Ekografik ayrıca şişme ya da tümör boyutlarını da saptayabilir.

Tedaviler

En yaygın tedaviler antibiyotik kullanımıdır; genelde iyi sonuç verir. Böbrek taşlarının tedavisinde ise, taşları çözmek ve önlemek için özel ürünler kullanılır. Ancak bazı durumlarda ameliyat kaçınılmaz olabilir.

Köpeklerde İdrar Yolları Enfeksiyonunu Önlemek

Köpeklerde idrar yolları enfeksiyonunu ve tüm böbrek enfeksiyonlarını önlemenin temel üç yöntemi vardır:

  • Düzgün bir beslenme: Yaşa uygun; un, tatlı ya da atıştırmalık içermeyen besleyici bir diyet.
  • Yiyecek ve su kaplarının temiz olması: Kaplardaki su her gün değiştirilmeli. Yaz aylarında bu sayı iki veya üçe çıkmalı.
  • Köpekler sürekli idrara çıkmalı: Tüm gün ev içinde sıkışıp kalıp idrarını yapamayan köpeklerde de enfeksiyon oluşabilir.

Özetle, köpeklerin özellikle sağlık riskinin arttığı belli bir yaşa geldiğinde, sağlıklı olabilmeleri için özel bakıma ihtiyaçları vardır. İdrar yolları enfeksiyonu ise erken teşhis edildiğinde hızlıca çözümlenebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Silverstone, A., & Adams, W. (2014). Radiographic diagnosis of a rectourethral fistula in a dog. Journal of the American Animal Hospital Association. https://doi.org/10.5326/15473317-37-6-573
  • Lopez, J., & Norman, B. C. (2014). Ultrasound-Guided Urinary Bladder Biopsy Through a Urinary Catheter in a Bitch. Journal of the American Animal Hospital Association. https://doi.org/10.5326/jaaha-ms-6068

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.