Köpeklerde Soyağacı Sertifikası Nedir?

Köpeklerde Soyağacı Sertifikası Nedir?

Son Güncelleme: 25 Ekim, 2018

Soyağacı kelimesi Fransızca “Pied de Grue” dan gelir. Bu terim, ilk olarak İngiliz at yetiştiricileri tarafından işaretlenen düz çizgilere verilen addır. Bu işaret atların soyağaçlarında, onun bir safkan olduğunu gösterirdi.

Günümüzde soyağacı kelimesi, bir hayvan ırkının safkan olduğunu ispat eden bir belgeye atıfta bulunmaktadırAşağıda bu belgenin ne için olduğunu ve nasıl alınacağını öğreneceksiniz.

Soyağacı nedir?

Soyağacı, bir köpek ya da kedi gibi bir evcil hayvanın, kökeninin saf olduğunu kanıtlayan belirli bir ırka ait olduğunu belgelemek  için resmi bir kuruluş tarafından verilen bir belgedir. Bununla birlikte, insanların yüzyıllardır bir seçim yöntemi olarak hayvanların soyağacını dikkate aldığını ve bazı hayvan türlerinin yetiştirilmesinde safkan olduğunu garanti eden bir belge olarak kullanıldığını bilmelisiniz.
Yirminci yüzyılın başından itibaren soyağacı tıp ve genetik mühendisliği alanlarında da gen analizlerinde de uygulanmaya başladı.

soyağacı sertifikası

Bir soyağacı grafiği, aile nesillerindeki soy türlerini göstermek için semboller kullanan bir diyagramdır. En az 3 veya 4 nesil içerir, ancak izi sürülebilen nesil daha fazla olmalıdır.
Bir soyağacında kullanılan temel semboller şunlardır:

  • kare (erkekler için): boş veya dolu
  • daireler (kadınlar için): boş veya dolu

Dikey çizgiler ve bir Romen rakamı ardışık jenerasyonu temsil eder. Sağladığınız bilgiye göre, I en eski jenerasyonu temsil eder, yatay çizgiler melezleri temsil eder ve çarpraz çizgi de, ölmüş olduğunu gösterir.

Bir hayvan için soyağacı sertifikası nasıl alınır?

Bu belge, bir hayvanın soyağacının güzelliği veya özgünlüğü ile bilinen belirli bir ırka ait olduğunu belgelemektedir. Bir soy ağacı sertifikası almak için, birkaç nesil boyunca hayvanın saflığını göstermelisiniz.

Sadece ataları bilinen hayvanlar böyle bir belgeye hak kazanırlar. Aksi takdirde, resmi olarak onaylanmış bir kuruluştan bir saflık sertifikası almak için bir iniş kaydını tutabilirsiniz. 
Örneğin, bir köpeğin yavrularının henüz soyağacı olmadan da nesil sertifikası olabilir.  Köpeğin sahibi en az üç yeni neslin kaydını yaptırdıktan sonra (bu türlere göre değişir) hayvanlar saf sayılabilir.

Köpek için soyağacı sertifikası alabilir miyim?

Birçok insan evcil hayvanının bir soyağacının olmasını ganimet gibi görür. Ayrıca, bu bir aile için gurur kaynağı bile olabilir. Bu sertifika ilk kez verildiğinde, insanlar belgenin bir köpeğin “ideal” olduğunu ya da cinsi için “beklenen” standartları karşıladığını belirtmişlerdir.
Islah etmek, köpeklerin evrimini ve morfolojisini bozmuştur. Bu nedenle, geçen yüzyılın İngiliz Bull Terrierler ırkları, bugün  yaşayanlarla  aynı değildir. Farklı köpek federasyonları ırkın özelliklerini belirlerler. Ve bir köpeğin soyağacını onaylayan belgeleri vermekten sorumludurlar.

safkan köpekler

İlk olarak, bir kuruluş bir hayvanın soyu ile ilgili tüm bilgileri özel bir kitapta kaydeder. Bazı durumlarda,% 100 saf olup olmadığını belirlemek için hayvanın DNA’sından bir örnek isterler. Eğer sonuçlar köpeğin soyağacını kanıtlarsa, kuruluş resmi bir belge verir.
Ancak, soyağacı sertifikası gerçekten önemli midir? Her şey belli sayıda faktöre bağlıdır. Aşağıda belirtilenler bu belgeye sahip olmanın avantajlarından bazılarıdır:

  • Evcil hayvanınızın bir köpek güzellik veya ırk yarışmasına katılabilmesini sağlar (bu, kayıt için şarttır)
  • Farklı ırktan bir köpek ile melez bir soy elde edip, yavruları satabilirsiniz  (bu, hayvanlara nasıl davranıldığına ve üreme amacı ile yapılıp yapılmadığına bağlı olarak iyi ya da kötü bir şey olarak değerlendirilir).

Bazı yetiştiriciler, soyağacının devamını garanti etmek için aynı aileden gelen köpekleri çiftleştirdiğinden, bu sertifika ile bir köpek almak, genetik mutasyonlar veya sağlık sorunları olduğu anlamına gelebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.