Köpeklerin Trombosit Sayısını Yükselmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Köpeklerin Trombosit Sayısını Yükselmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Son Güncelleme: 13 Ekim, 2018

Köpeğinizin trombosit sayısının sağlıklı bir seviyede olması onun sağlığı için çok büyük bir önem arz eder.  Trombositler, kan pıhtılarının oluşmasında ve vücuttaki kan dolaşımına yardımcı olması konusunda önemli bir rol oynar.  Düşük trombosit sayısına sahip bir köpek ciddi sağlık sorunları yaşabilir.

Bunu önlemek için bugün, trombosit eksikliği olan bir köpeğin daha sağlıklı bir trombosit sayısına ulaşması konusunda neler yapabileceğimizi ve bu konuda köpeğimize nasıl yardımcı olacağımızı ele alacağız.

Trombosit Sayısı Neden Düşer?

yürüyüşte köpek

Köpeğinizin mutsuz, güçsüz ya da sizinle bile vakit geçiremeyecek kadar yorgun davranışlar sergilediğini fark ederseniz eğer, bu trombosit sayısının düşmüş olabileceğine dair bir işaret olabilir. Bu duruma katkı sağlayan çeşitli faktörler bulunabilir. Bunlardan bazıları ise aşağıdaki gibidir:

 • Lösemi: Bu kan hastalığı trombositleri zayıflatır. Trombositler yok olmaya başladığı için, bu durumdan bağışıklık sistemi de etkilenir.
 • Lenfoma: Herhangi bir tip kanserli hücre, kana ve dolayısıyla trombosit sayısına kötü bir şekilde etki eder.
 • Trombositopeni: Bu hastalığın ortaya çıkması ile birlikte, bir köpeğin vücudu trombositlere karşı savaşan ve onları yok eden antikorlar oluşturur.
 • Hemoraji (Kan kaybı) : Herhangi bir sebeple hayvan kan kaybı yaşadığı zaman, trombositleri de kanla birlikte yok olur.
 • Kene kaynaklı enfeksiyonlar ya da Ehrlichia hastalığı: Bu hastalıklar da evcil hayvanınızın trombositlerini yok eder.

Trombosit Sayısı Düşük Olan Bir Köpekte Görülebilecek Belirtiler

Köpeğinizin trombosit sayısının düşük olup olmadığını nasıl anlarsınız?  Eğer köpeğinizin davranışlarını gözlemlerseniz, bir şeylerin yolunda gidip gitmediğini size gösteren çeşitli sinyalleri de görebilirsiniz.

Bu işaretlerden bazıları ise şunlardır:

 • Apati, yani ilgisizlik (sadece oyun sırasında değil, yemek sırasında da)
 • Ateş
 • Ciltte görülen morluklar (kan pıhtılaşmasının zayıf kalması nedeniyle oluşurlar)
 • İdrarda, dışkıda veya burunda kan olması
 • Ayağa kalkarken problem yaşaması

Bir Köpeğin Kan Hücresi Sayısı Nasıl Yükselir?

Trombosit sayısının düşüşü ile ilgili sebepleri ve semptomları bir kez tanıdıktan sonra, artık evcil hayvanınıza nasıl yardım edeceğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz demektir. Bir veteriner hekimin köpeğinize düşük trombosit sayısı teşhisi koyması da çok önemlidir.

Veterinerin size önerdiği tedavi planını izlemelisiniz. Ki, normalde kan nakli, kortikoidler, demir ya da başka bir oral ya da damarın içine tesir eden ilaçlardan önereceklerdir.

Veterinerin uyguladığı tedaviyi daha da güçlendirmek için evde yapılabilecek bazı şeyler de vardır.  Bu talimatlara kelimesi kelimesine uyulması gerekmektedir.

su içen köpek
 • Düşük trombosit sayısı köpeğinizin ateşinin yükselmesine yol açabileceği için, hidrasyon (sıvı alımı) çok önemlidir.
 • Her ne kadar bu size garip gelse de, tavuk çorbası trombosit sayısını artırmak için köpeğinizin tüketebileceği en iyi yiyeceklerden. Tavuğu bir çok sebze ile birlikte pişirin ve çok iyi bir şekilde piştiğinden emin olun. Daha sonra, içine daha da fazla sebze doğrayabilir ve kendiniz de bu yemeğin tadını çıkarabilirsiniz. Et suyu ve sebzeler, köpeğinizin kanındaki trombosit sayısını arttırmak ve aynı zamanda vücudundaki su eksikliğini gidermek için idealdir.
 • Daha önce de belirttiğimiz gibi, veteriner hekim evcil hayvanınıza demir tüketmesi için bir reçete verebilir. Böyle bir durumda köpeğinizin demir açısından zengin gıdalarla (tavuk ciğeri gibi) beslenmesi iyileşmesine yardımcı olur.
 • Köpeğinizin egzersiz yapmadan birkaç gün dinlenmesini sağlayın. Bu sadece yorgunluğu önlemek için değil, aynı zamanda dışarda var olma ihtimali olan kenelerin durumu daha da kötüleştirmesini de engellemek için önemlidir.
 • Doğal hindistan cevizi suyu (kutu ya da konserveden olanlar değil) trombositlerin yenilenmesini teşvik eden birçok vitamin ve mineral içerir.
 • Pişirilmemiş, kıyılmış hiçbir katkı maddesi içermeyen tavuk da, evcil hayvanınızın iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bunlar sadece evde uygulanabilen tedavi yöntemleridir; ancak veterinerin söylediklerinin yerine asla konmazlar. Köpeğinizi dikkatli bir şekilde gözlemlemenin ve köpeğinizdeki değişikliklere dikkat etmenin,sevgili arkadaşınızın iyileşmesi için anahtar rol oynadığını kesinlikle unutmayın.

Orijinal makale: https://misanimales.com/perro-plaquetas-bajas-ayudarlo-subirlas/


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ohta, K., Inokuchi, T., Hayashida, Y., Mizukami, T., Yoshida, T., & Kawahara, T. (2002). Regional diminution of von Willebrand factor expression on the endothelial covering arachnoid granulations of human, monkey and dog brain. The Kurume Medical Journal, 49(4), 177-183.
 • Villaverde Pelaez, C. (2017). Evidencia serológica de Ehrlichia spp. en canes con cuadros de trombocitopenia en Iquitos.
 • Kohn, B., Engelbrecht, R., Leibold, W., & Giger, U. (2000). Clinical findings, diagnostics and treatment results in primary and secondary immune-mediated thrombocytopenia in the dog. Kleintierpraxis, 45(12), 893-907.
 • Gould, S. M., & McInnes, E. L. (1999). Immune‐mediated thrombocytopenia associated with Angiostrongylus vasorum infection in a dog. Journal of Small Animal Practice, 40(5), 227-232.
 • Ridgway, J., Jergens, A. E., & Niyo, Y. (2001). Possible causal association of idiopathic inflammatory bowel disease with thrombocytopenia in the dog. Journal of the American Animal Hospital Association, 37(1), 65-74.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.