Köpeğinizin Yaşlandığını Nasıl Anlarsınız?

Köpeğinizin Yaşlandığını Nasıl Anlarsınız?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Zamanın etkisi insanlarda da hayvanlarda da hissedilir. Yaşlılık dönemi çok çabuk gelir v e eğer köpeğiniz “yaşlılık dönemine” girmeye başladıysa kaçınılmaz sonun geldiğinin sinyalini veren pek çok belirti vardır. 

Köpeğiniz Yaşlanıyor, Yaşlılık Dönemi Kapıda

Evcil hayvanlarımız yaş aldıkça, yaşlılık döneminin artık başlamış olduğunu gösteren bütün belirtileri dikkate almamız gerekir.

Bu dönemi daha rahat geçirebilmek için bazı özel tedavi yöntemlerini de göz önünde bulundurmamızda fayda vardır. Yaşlılık bir hastalık değildir; aksine hayvanların olağan ve ilerlemiş dejenerasyonunun bir kanıtıdır.  İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de yaşlılık dönemi bazı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur.

Köpeğinizin Yaşlandığının Göstergesi Olan İki Evre

eklem iltihaplı köpek

İlk evrede, hayvanlar hücresel seviyede yaşlanmaya başlarlar.  Bu evrede hayvanın tüylerinin değişmeye başladığını, ayaklar ve burun gibi bölgelerin griye döndüğünü görebiliriz. Bu durum her şeyden önce daha az hareket ettiği ve aktivitelerini daha az yaptığı için gerçekleşir.

İkinci evrede köpeğin yaşlanması hızlanır. Öyle ki; hayvan, koku alma duyusunu kaybeder ve tüyleri beyazlaşır. Parlak tüylerinin yerini mat tonlar alır ve davranışlarında bile değişiklikler olduğunu fark etmeye başlarız.

Bahsettiğimiz bu evre, böbrek ve kalp rahatsızlıkları geçirmeye en yatkın oldukları evredir.

Köpeğinizin Büyüklüğüne Göre Yaşlılık Belirtileri

5-10 kg’ın altındaki küçük ve çok küçük köpekler 7-8 yaşlarına geldiklerinde yetişkin, 12 yaşından daha büyük olduklarında ise yaşlı olarak tanımlanabilirler.

25 kg’ın altındaki köpekler ise 6-7 yaşlarında yetişkin, 10 yaşını geçtikten sonra ise yaşlı sınıfına girerler.

30 ila 45 kg arasındaki büyük köpekler ise 5 yaşından sonra yetişkin, 8 yaşını geçtikten sonra ise yaşlanmış olarak düşünülebilir.

Çok büyük köpekler, 5 yşaşından sonra çok hızlı bir yaşlanma sürecine girerler ve genellikle 10 yıldan fazla yaşayamazlar. 

Köpeğinizin Cinsi de Önemlidir

Köpeklerin cinsi, ortalama yaşam süresini etkileyen bir diğer temel unsurdur. Nitekim, örneklendirmek gerekirse Boksör köpekler genellikle Alman çoban köpeklerinden birkaç yıl daha az yaşarlar.

Toy Poodle (Oyuncak Kaniş) cinsinin çok uzun ömürlü olduğu da bilinmektedir.  En uzun yaşama rekorunu elinde tutan köpek ise 29 yıllık upuzun bir yaşam sürmüş, Bluey adında bir Avustralya çoban köpeğidir.

Köpeklerin Yaşlandıklarını Gösteren Belirtiler

 • Gri tüyler. İnsanların da yaşlandıkça saçları ağarır.  Yaşlı bir köpeğin ise özellikle yüzündeki tüylerin rengi değişmeye ve gri tüyler ortaya çıkmaya başlar.
 • Gittikçe azalan fiziksel aktiviteler. Köpeğimiz yaşlandıkça eskisi kadar uzun süre koşamadığını veya hareket edemediğini fark edeceğiz.
 • Hatta yapmaktan kaçındığı bazı hareketler bile olacaktır. Evcil hayvanımızın eklemleri ve kasları gençken olduğu kadar güçlü değildir. Bu yüzden yatağa çıkmak gibi bazı hareketler ona rahatsızlık verecektir ve bu tarz hareketleri yapmayı reddedecektir.
 • Daha çok dinlenme ihtiyacı. Köpeğimizyaşlanıyorsa enerjisinde de bir düşüş olacaktır, dolayısıyla uyuma veya dinlenme süresi normalde yaptığından daha uzun süre olacaktır.
 • Bazı bilişsel bozukluklar. Köpeğimiz yaşlanınca hafızası kötüye gidecek, yemeğini ne zaman ve nerede yediğini, tuvaletini ne zaman ve nereye yaptığını unutacaktır.
 • Tuvaletini yapması için beklemesi gerektiğinde bunu yapamayacaktır. Dolayısı ile evin bazı yerlerine çişini yaptığını görebiliriz.

Köpeğimizin Yaşlılık Sürecini Daha Rahat Geçirmesi İçin İpuçları

veteriner ve köpek
 • Köpeğimize karşı oldukça sabırlı olmamız gerekir. Günlük yürüyüşlerinizi yapmaya devam edin; ancak her ne kadar daha kısa ve daha sık yürüyüşler yapsanız da dostumuzun eskisi kadar canlı bir hayvan olmadığını anlayışla karşılayın.
 • Dişlerini çok iyi kontrol etmeliyiz. Çünkü eğer köpeğimiz dişlerinin çoğunu kaybettiyse, yaşlı köpekler için olan özel mamalardan almanız gerekir.
 • Köpeğimizi tarayarak kan dolaşımını harekete geçirmiş ve  dökülen bütün tüylerinden kurtulmuş oluruz. Tarama esnasında derisinde yumru (şişlik) veya bölgesel tüy dökülmesi vb. olup olmadığını da görebiliriz.
 • Kanser hastalığı yumrular şeklinde ortaya çıkabileceği için, sinir hücrelerine dokunarak herhangi bir şişlik olup olmadığını görmüş oluruz.
 • Uzun tüylü köpeklerse ise, gözlerinin etrafındaki tüyleri kesebiliriz. Böylece fazla tüyler köpeğimizin görüşünü engellememiş olur.
 • Yaşı ilerlemiş bir köpeğimiz varsa, veteriner kontrolleri daha sık yapılmalıdır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.