Hipoalerjenik Köpek Mamaları: İşe Yarıyor Mu?

Bazı durumlarda köpekler farklı problemlere sahip olabilirler. Örneğin mamalarında bulunan bazı bileşenlere karşı alerjileri veya intoleransları olabilir. Muhtemel çözümlerden biri hipoalerjenik köpek mamalarıdır. 
Hipoalerjenik Köpek Mamaları: İşe Yarıyor Mu?

Son Güncelleme: 15 Kasım, 2019

Yaşamı boyunca vücuduna aldığı besinler, köpeğinizin gelişimi için oldukça önemlidir. Köpeğinizi sağlıklı ve enerjik tutmanız için iyi bir diyet uygulamanız gerekir. Ancak bazı durumlarda köpekler belirli yiyeceklere karşı olumsuz reaksiyonlar verebilir. Hipoalerjenik köpek mamaları sayesinde bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Köpeğiniz bazı besinlere karşı alerji ve intolerans geliştirebilir. Dolaylı olarak sağlık problemleri yaşamaya başlar. Muhtemel çözümlerden biri hipoalerjenik köpek mamalarıdır.

Hipoalerjenik diyet nedir?

Hipoalerjenik köpek maması, köpek için problem teşkil edebilecek ve farklı reaksiyonlara yol açabilecek bazı bileşenleri içermez. Bu bileşenler köpeğin diyetinden çıktığı zaman, istenmeyen davranışlarda azalma tespit edilir.

Ancak hipoalerjenik yiyecekler konusunda mutlaka bir uzmandan destek almalısınız. Doğru olmayan kısıtlanmış bir diyet köpeğinizi besinsiz bırakarak sağlığını riske atabilir. Hatta bu durumun sonucunda alerjik reaksiyonlar daha da artabilir, devamında ise çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir.

Bu konuda uzman olan bir kişi, hipoalerjenik bir diyet uygularken aşağıdaki adımları izler:

  • Alerji yapan yiyeceğin tespiti
  • Kısıtlı diyetin devreye girmesi
  • Hayvan sahibinin yeni diyeti uygulamada işbirliği yapması
  • Diyetin etkisini gözlemlemek için klinik değerlendirmesi
  • İstenmeyen reaksiyona neden olan bileşenin geçici olarak diyetten çıkarılması. Belli bir süre geçtikten sonra, istenmeyen reaksiyona neden olan besinin tekrar köpeğe verilmesi söz konusu olabilir. Bu duruma ancak bir veteriner karar verebilir. Çünkü her hayvanın durumu ona özeldir ve farklı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.

Ne zaman hipoalerjenik yiyeceklere geçmeniz gerekir?

Alerji veya intolerans tespit edildiği zaman en kısa sürede hipoalerjenik köpek mamaları denenmeli ve hipoalerjenik bir diyete geçilmelidir. Bu tür mamalar atopik dermatit (egzama) gibi başka hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Ters reaksiyonun nedenleri

Yiyeceklere tepki vermenin bağışıklık sistemiyle bağlantısı vardır. Bazı köpekler aldığı besinlere karşı aşırı duyarlı olabilir. Diyetinde bulunan bir ya da birden fazla bileşene karşı ters bir reaksiyon geliştirebilir.

Aynı zamanda bu reaksiyonların bazıları bağışıklık sistemiyle bağlantılı olmayabilir. Böyle bir durumda asıl problem yiyecek intoleransıdır; köpek, belli bir yiyeceğe karşı normal olmayan fizyolojik bir tepki verir.

Bu durumda şu soru öne çıkıyor: Hangi yiyecekler alerjiye veya intoleransa neden oluyor? Bu soruya cevap ararken aklınızda bulundurmanız gereken bir şey var, köpek mamalarında bulunan çoğu bileşen alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor.

Bu bileşenler aslında köpeğinizin diyetinin temel parçalarını oluşturur; bu bileşenlerin içinde protein, karbonhidrat, lipid, yağ ve birçok besin bulunur. Genelde çoğu alerjik reaksiyonun sebebi, glikoproteinler diye adlandırılan bir protein grubudur.

Bu protein grubunun ana özelliği çözünür olmasıdır ancak asitlere karşı direnç gösterir. Bunun nedeni, moleküler ağırlığının yüksek olmasıdır (10.000 ile 70.000 dalton arasında). Alerjiye neden olabilecek diğer bileşenler ise, farmasötikler veya moleküler ağırlığı yüksek olan diğer kimyasallardır.

Köpek mamalarında bulunan sığır eti, bu tür olumsuz reaksiyonların başlıca nedenidir. Aslında alerji vakalarının %80’inden sığır eti sorumludur. Ancak domuz eti, at eti, tavuk, balık ve yumurta gibi diğer gıdaların ise alerji riski sadece % 15’tir.  Son olarak, soya ve buğday gibi tahılların gıda alerjilerindeki payının %5 olduğunu belirtmek istiyoruz.

Piyasadaki hipoalerjenik mama seçenekleri

Piyasada bulunan farklı markalar, size bu konuda farklı seçenekler sunuyor. Bu tür hipoalerjenik mamalar genelde fazla miktarda protein barındırır (balık, tahıl içermeyen proteinler, hatta nadir görülen dana eti benzeri ürünler).

Örneğin Royal Canin, köpek türlerine göre farklı hipoalerjenik mamalar üretiyor. 10 kilodan daha küçük köpek türleri için hipoalerjenik mamaları piyasada mevcut (HSD 24). Gıda intoleransı için tavsiye edilen diğer kuru mamalar ise hipoalerjenik DR 21 ve HME 23’tür. (Mamaların üzerinde bu kodlar yazmaktadır)

Köpeğinize kuru mamadan daha fazlasını içeren bir diyet hazırlamak isterseniz, ıslak mamalar seçenekleriniz arasındadır. Hipoalerjenik ıslak mamalar, düşük moleküler ağırlıklı hidrolize proteinlerden oluşur ve bu besin maddeleri köpeğinizin cildini de güçlendirir.

Hipoalerjenik mamalar sadece köpeklere özel değildir, piyasada hipoalerjenik kedi mamalarını da bulabilirsiniz. Örneğin hipoalerjenik DR 25 kediler için üretilmiş bir mamadır. 

hasta kedi ve hipoalerjenik köpek mamaları

Bu saydığımız ürünler, protein ve karbonhidratlardan meydana gelir. Bu mamaların bileşenleri düşük molekül ağırlıklı hidrolize proteinlerden, yağ asitlerinden (EPA / DHA) ve sindirim sisteminin sağlığını destekleyen diğer besinlerden oluşmuştur.

Veterinerinizin önerebileceği başka bir seçenek ise ev yapımı hipoalerjenik bir diyettir. Ev yapımı hipoalerjenik yiyecekler, balık, kırmızı et, domuz, hindi, at eti, pirinç, makarna ve patates içerebilir.

Hipoalerjenik köpek mamaları hakkında tavsiyeler

Her köpek için farklı diyet türleri olduğunu unutmayın. Her bir diyetin farklı özellikleri olduğunu bilmeniz oldukça önemlidir. Barf diyeti gibi, birçok farklı hayvan diyeti hakkında internette çeşitli bilgiler bulabilirsiniz; ancak her zaman için en iyi fikir veterinerinizin tavsiyelerini dinlemektir. 

Sonuç olarak, bu problemin çözümü için birden çok seçeneğiniz var. Daha önce de söylediğimiz gibi, piyasada bulabileceğiniz her mama köpeğiniz için uygun olmayabilir. Bazı durumlarda en iyi seçenek, evde kendi hazırladığınız hipoalerjenik mamalardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.