Köpeklerde Hıçkırığa Sebep Olan Şeyler

Hiç köpeğinizin neden hıçkırdığını merak ettiniz mi? Bu yazımızda size köpeklerin neden hıçkırdığını anlatacağız.
Köpeklerde Hıçkırığa Sebep Olan Şeyler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Muhtemelen öyle ya da böyle, köpek sahipleri köpeklerini hıçkırırken görmüştür. Bu durum birkaç gün sürmediği sürece, genellikle çok ciddi bir durum değildir,

Hıçkırığa sebep olan nedir?

Hıçkırık göğüs kafesiyle karnı birbirinden ayıran diyaframda istemsizce oluşan bir kasılma sebebiyle olur.Bu kasılma tiz de olabilen kısa bir ses üretir.

İnsanlarda olduğu kadar hayvanlarda da hıçkırığa sebep olabilecek birden çok sebep vardır. Genel sebep normalde çok hızlı yiyip içmektir. Konu yavru köpeklere geldiğinde, üşümek de çok tipik bir hıçkırık sebebidir.

Diğer durumlarda, hıçkırık sinir, stres, anksiyete, yorgunluk, korku vb. tarafından tetiklenebilir.

Korkmuş bir köpek

Köpeğiniz hıçkırık hakkında ne düşünüyor?

Aynı insanlardaki gibi, hıçkırıklar bir anksiyete ya da hastalık işaretçisi olmak zorunda değil. Midenin fazlalık gazdan kurtulmasına, yemek borusu rahatsızlıklarını rahatlatmaya yardım eder. Bazı durumlarda diyafram hareketlerini kontrol eden sinirlerin kontrolüne yardım eder.

Köpekler için hıçkırıkların bir şekilde sinir bozucu ve rahatsız edici olduğu doğrudur. Sebebinin ne olduğunu tanımlamayı bilmeniz önemlidir. Eğer emin değilseniz, veterineri ziyaret etmek iyi bir fikir olabilir.

Evcil hayvanınızın hıçkırığı için çözüm

Bu tip bir durumu kontrol altına almak için, doğal yollarla bitmesi için bekleyebilir ya da köpeğinize daha yavaş yemeyi öğretebilirsiniz. İdeal sistem, bu köpeğinizde anksiyeteye sebep olabileceği için mamayı kabına tek seferde değil, küçük küçük koymaktır.

Bir örnek olarak, eğer köpeğinize 300 gram mama veriyorsanız, hepsini bir kerede boşaltmayın. Onun yerine, 10 tane 30 grama bölerek küçük küçük vermek ideal olacaktır. Köpeğiniz bir kısmını bitirdikten sonra, bir süre beklemeli ve tüm mamayı bitirene kadar kalan parçaları teker teker vermelisiniz.

Yapmanız gereken bir diğer şey köpeğinize mamasını elden değil, mama kabında verdiğinize emin olmaktır. Bu kendi başına yavaş yavaş yiyebilsin diyedir.

Köpeğinizin karakteri

Çok gergin ya da stresli bir hayvan da sakin ve ağırbaşlı bir köpekten daha çok hıçkıracaktır. Bu durum, bu faktörlerin köpeklerde sadece gaz ve rahatsızlık değil, stres ve anksiyetenin aynı zamanda sağlıklarını da olumsuz şekilde etkilediğini gösterir. Köpekler genelde kendi kendine streslenmezler; onları streslendiren çoğunlukla insanlardır.

Köpek hıçkırığından kurtulmak için bazı ipuçları

  • İnsanlardaki gibi, doğru derecede küçük bir korku, evcil hayvanınızdaki rahatsızlığı bitirebilir..
  • Başka bir etkili çare de köpeğinizi parka gitmek gibi bir şey yapmaya götürmektir. Bu hıçkırıktan kurtulmak için oldukça etkilidir. Niçin? Çünkü köpeğinizin dikkati dağılacak, bir şeyleri koklayabilecek, oyun oynayacak ve bu sayede sorununu unutacaktır.
  • Birkaç küçük yudum su da hıçkırığı durdurmaya yardımcı olabilir. Aynısı küçük yemek parçaları için de geçerlidir.
  • Köpeğinizi banyoya sokmak da bu rahatsızlıktan kurtulması için muhteşem bir seçenektir.
Banyo yapan bir köpek

Köpeğinizin hıçkırıklarını durdurmalı mısınız?

Ne olursa olsun köpeğinizin iyi olacağı gerçeğiyle kendinizi sakinleştirmelisiniz. Hıçkırıklar ister hemen kesilsin ister bir süre devam etsin. Onları duymamayı seçebilirsiniz ya da durdurmaya çalışabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz metotları denediğinizde elde edeceğiniz sonuçlar köpekten köpeğe değişecektir; her bir vaka farklıdır. Hıçkırıkların çoğunlukla kendi kendine durmadığı gerçeğiyle birlikte, hemen durdurmamak da önemlidir. Yapabileceğiniz şey köpeğinizin durumu unutması için dikkatini dağıtmak, onunla etkileşime geçmektir.

Köpeğinizin yapmayı en çok sevdiği şeyler arasında oynamak, yürümek, koşmak vb. vardır. Eğer onu bu aktivitelerden birine dahil ederseniz, egzersiz dolayısıyla nefes alışverişi değişecektir ve köpeğinizin hıçkırmayı durdurabilecektir.

Köpeğinizi yıkamak da nefes alıverişini değiştirecektir ve hıçkırığın yok olmasına sebep olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.