Köpeklerde Hematüri: İdrarda Kan

İdrardaki kan her zaman altta yatan bir hastalığın belirtisi midir? Birlikte görelim!
Köpeklerde Hematüri: İdrarda Kan
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde veya diğer hayvanların idrarında kan bulunması hematüri olarak bilinir. Kan her zaman çıplak gözle görülmez ve bazı durumlarda sadece idrar analizi ile tespit edilebilir. Bu mikroskopik hematüri olarak bilinir. İdrar görünür şekilde kırmızı renkteyse, makroskopik olarak sınıflandırılır.

İdrarda kan birkaç farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir, ancak neredeyse her zaman patolojik bir nedeni vardır. Bu, idrarda kan varlığının asla normal olmadığı anlamına gelir, bu nedenle altta yatan nedeni tanımlamak önemlidir. Köpeğinizin idrarında kan görürseniz, mümkün olan en kısa sürede veterinerinizden bir randevu almalısınız.

idrar testi

İdrarda kanın yaygın nedenleri

Vakaların büyük bir çoğunluğuda, idrarda kan bulunması genellikle ürogenital sistemde bir problemin belirtisidir. Bununla birlikte, bir kan bozukluğunun veya başka bir altta yatan hastalığın semptomunun sonucu da olabilir. Hematürinin hem mikroskopik hem de makroskopik en yaygın nedenleri şunlardır:

Enfeksiyonlar ve parazitler

İdrar yolunun herhangi bir bölümünde bakteri birikmesi enflamasyon ve tıkanıklığa neden olarak idrarda kan oluşumuna yol açabilir. Alternatif olarak, ehrlichiosis ve leptospirosis dahil olmak üzere bazı parazitler de hematüriye neden olabilir.

Böbrek taşları

Böbrek taşları, vücutta böbreklerin kurtulamadığı kalsiyum, oksalat veya ürik asit gibi yüksek seviyelerde maddeler olduğunda ortaya çıkar. Bu maddeler yavaş yavaş birikerek kristaller oluştururlar. Kristaller, böbreklerden mesaneye kadar idrar yolunun herhangi bir yerine yerleşebilirler. İç çeperlere zarar vererek kanamaya neden olurlar.

hematüri böbrek röntgeni

Neoplazma

Habis veya iyi huylu olan neoplazmalar, vücudun belirli bölgelerinde anormal ve aşırı doku büyümesidir. Örneğin, prostat hiperplazisi, hemanjiyom veya hemanjiyosarkom sıklıkla kanamaya neden olur.

Ürogenital sistemdeki organların iltihabı

Enflamatuar süreçler, doğası ne olursa olsun, ısı ve kan akışında lokal bir artışa neden olur. Bazı durumlarda, bu kan damarlarında yırtılmaya ve kanamaya neden olabilir. Bunun patolojik olmayan bir örneği, dişi köpeklerin kızgınlık döngülerinin proestrus aşamasında yaşayabilecekleri vulva şişmesidir.

Piyometra

Uterus duvarında hasar, yaşlı, kısırlaştırılmamış dişi köpeklerde yaygın bir sorundur. Bu, bakterilerin birikmesini kolaylaştırır, bu da sonunda cerrahi olarak düzeltilmezse ölümcül olabilen ciddi bir enfeksiyona yol açabilir. Piyometra üreme sisteminde kanamaya neden olarak idrarda kana yol açabilir.

Zehirlenmek

Bazı zehirlerin yanlışlıkla yutulması, böbreklerin geçirgenliğinde değişikliklere neden olabilir. Bu onların kırmızı kan hücreleri salgılamalarına neden olabilir. Tedavi edilmezse, sonunda ölümcül böbrek yetmezliğine yol açabilir.

İdrarda kan – ek semptomlar

İdrardaki kan kendi başına ortaya çıkan bir semptom değildir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, neredeyse her zaman altta yatan bir hastalık veya sağlık sorununun sonucudur. Bu nedenle, köpeğinizin idrarında kırmızı kan hücreleri fark ederseniz, diğer semptomlara dikkat etmek önemlidir.

Normal olarak, hematüri bir kan bozukluğundan kaynaklandığında, epistaksis (burun kanaması) veya diş eti kanaması gibi diğer kanama türlerine de eşlik eder.

Sorunun doğasına bağlı olarak, ürogenital sistemdeki problemler de aşağıdaki gibi semptomlara neden olabilir:

 • Ateş
 • İshal
 • Kusma
 • Aşırı idrara çıkma
 • İdrara çıkmada zorluk
 • Abdominal ağrı
 • Anoreksi
 • Zafiyet

Köpeğinizin idrarında kan nasıl önlenir?

Köpeğiniz bir hastalığa yakalanırsa, bir çeşit neoplazm geliştirirse veya yaşa bağlı sorunlar yaşıyorsa, bu sorunlarla mücadele etmek için adımlar atmak önemlidir. Bununla birlikte, bazı enfeksiyonlar ve hastalıklar, besleyici bir diyet ve uygun hidrasyon ile önlenebilir ve obezite gibi sağlık sorunlarından kaçınılabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Alarcón, R. Incidencia de sexo, edad y raza en perros con proteinuria post-renal: estudio retrospectivo de 162 casos.
 • Dragonetti, A. M., Solis, C., & Giordano, A. (2005). Prostatitis en el perro. Analecta veterinaria, 25.
 • La, C. I. F. Afecciones del Tracto Urinario Inferior de Perros y Gatos.
 • Ruiz, D. B., Chacón, R. B., Alarcón, C. R., Carrasco, J. D., Tapia, P. R., & Bayle, C. Z. (2009). Causas de proteinuria post-renal en el perro: Estudio retrospectivo de 162 casos. REDVET. Revista Electrónica de Veterinaria, 10(5), 1-7.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.