Köpeklerde Düşük: Nedenleri

Köpeklerde düşük birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bu yazıda köpeklerin düşük yapmasına neden olan faktörlerin en önemlilerini sizinle paylaşacağız.
Köpeklerde Düşük: Nedenleri
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evinize yeni bir köpeğin gelecek olması şüphesiz bir kutlama sebebidir, ancak hamile köpeğinizin bu süreci en sakin şekilde geçirdiğinden emin olmanız oldukça önemlidir. Köpeklerde düşük birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bazen öngörülemeyen olaylar hamile köpeklerin düşük yapmasına neden olabilir.

Köpeklerde düşük: Zamanlama önemlidir

Hamilelik (köpeklerde 63-67 gün sürer) köpeklerin en hassas dönemidir. Bu süre boyunca fiziksel, hormonal ve beslenme gibi faktörler arasında karmaşık bir denge söz konusudur. Ancak bu denge sağlanırsa embriyo düzgün bir şekilde gelişebilir.

Ancak hamilelik boyunca herhangi bir nedenden ötürü bir şeyler ters gidebilir. Bu durumun anne ve yavru üzerindeki etkisini ölçerken zamanlama çok önemlidir. 5. haftadan önce gerçekleşen düşükler genelde kısırlıkla ilişkilendirilir.

Böyle bir durumda gelişmemiş embriyolar vücut tarafından emilir. Genelde böyle bir durum anne için  olumsuz bir sonuç doğurmaz ve hatta fark edilmeyebilir. Ancak 5 haftadan sonra gerçekleşen düşükler ciddi problemlere neden olur. Anne için acılı geçen bu süreçle başa çıkmak çok da kolay değildir.

hamile köpek yatıyor ve köpeklerde düşük

Hamile köpeklerin düşük yapmasının en yaygın nedenleri nelerdir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, köpeklerin hamilelik dönemlerinde kontrol altında tutulması gereken birçok faktör bulunmaktadır. Özellikle hamileliğin son haftalarında ortaya çıkan dengesizlikler, düşük ihtimalini tetikleyebilir. Bu anlamdaki en önemli faktör hormonlarla ilgilidir. Eğer bir hormon, örneğin progesteron, dengede tutulmazsa, geri dönüşü olmayan değişikliklere neden olabilir.

Bunlara ek olarak, anne karnındaki yavru köpeklerin gelişimini etkileyen bazı ilaçlar da bulunmaktadır. Bu yüzden herhangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka veterinerinize danışmanız ve onun gözetiminde bu ilacı kullanmanız gerekir. 

Köpeklerde düşüğe neden olan şeylerden biri de mikroplardır. Bazı bakteriler (örneğin brucella veya listeria), nihayetinde düşüğe neden olabilecek geri dönüşü olmayan hastalıklara yol açabilir. Köpeğinizin içtiği suda veya yediği yemekte bazı zararlı bakteriler bulunabilir. Bu yüzden köpeğinizin yediği ve içtiği şeyleri de gözlemlemeniz gerekiyor. 

Son olarak, köpeğinizin düşük yapmasına neden olabilecek bazı iç etmenler de bulunmaktadır. Bunların arasında en önemlisi yaştır; köpeğiniz yaşlandıkça hamilelik de daha riskli bir hal alır.

Köpeklerde düşük: Belirtileri

Köpeğinizin hamileliğinde bir şeylerin ters gittiğini tespit etmek her zaman kolay değildir. Çünkü muhtemel semptomlar her zaman çok fazla görünür değildir. Örneğin:

hasta köpek muayene oluyor

Ağır kanama veya anormal vajinal akıntı gibi diğer belirtileri fark etmek daha kolaydır ve bu belirtileri gözlemlediğiniz zaman doğrudan veterinere gitmelisiniz. Veterineriniz teşhis koyduktan sonra takip etmeniz gereken adımları öğrenebilirsiniz.

Tüm önlemlere rağmen eğer köpeğiniz düşük yaparsa, tüm dikkatinizi ve ilginizi köpeğinize vermeniz gerekiyor. Böyle bir durumda köpeğiniz muhtemelen üzgün ve depresif olacak. Ancak sizin desteğinizle her şey yolunda giderse, köpeğiniz kendini yeniden toparlayabilir ve tekrar eski sağlığına kavuşabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Schlafer, D. H. (2008). Canine and feline abortion diagnostics. Theriogenology70(3), 327-331.
  • Hollett, R. B. (2006). Canine brucellosis: outbreaks and compliance. Theriogenology66(3), 575-587.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.