Hamile Köpeklerde Pire Temizliği

Eğer köpeğinizin cildine zarar verebilir diye kimyasal kullanmak istemiyorsanız, ev yapımı tedavilere başvurabilirsiniz.
Hamile Köpeklerde Pire Temizliği

Son Güncelleme: 23 Temmuz, 2019

Eğer hamile köpeğinizde kene veya pire varsa, onlardan bir an önce kurtulmanız gerekebilir. Bu durum özellikle köpeğiniz hamileyse sizi endişelendirebilir. İlaçlardaki kimyasalların hem anneyi hem de yavruları etkileyebileceğini düşünüyor olabilirsiniz. Pire temizliği ile ilgili ipuçlarını kaçırmayın!

Pire ilaçları hamile köpeğiniz için güvenli midir?

Dişi bir köpek hamile kaldığında hormon seviyesi, hassasiyeti ve bedensel fonksiyonları değişir. Bu da, ciltte hassasiyete, kokuya ve hatta yeni alerjilere neden olabilir.

Bu yüzden bu kimyasal ürünleri dikkatli kullanmalısınız. Genelde lokal etkiye sahip olan ve cilt tarafından emilmeyen bu ürünler, yavruları etkilemese bile annenin üzerinde bir etkiye sebep olur.

Hamilelik ciltte aşırı hassasiyete sebep olarak ciltte hasara ya da alerjiye sebep olabilir. Bu sıkıntılı durum yavruları da etkileyebilir.

açık alandaki hamile köpek

Ancak, bu tür ilaçları veteriner onay verdikten ve nasıl uygulamanız gerektiğini söyledikten sonra kullanabilirsiniz. Belirtilen dozlarda kullanmaya ve köpeğinizin hamilelik durumuna, yaşına ve ağırlığına da dikkat etmelisiniz.

Yine de hamile köpeğinize kimyasal madde uygulamak istemiyor olabilirsiniz. Pirelerden ve parazitlerden kurtulmanın başka bir yolu var mı? Gelin, açıklayalım.

Hamile köpeklerde pire temizliği

Daha geleneksel yöntemleri tercih etmek isterseniz iki seçeneğiniz vardır: Çok fazla sabır gerektiren elinizle ayıklama işlemi ya da doğal ürünler.

Eğer hayvanınızdaki pireleri tek tek elinizle temizleme konusunda kararlıysanız bir eldiven, şapka, eski kıyafet, esansiyel yağ, ılık su, köpek şampuanı, pire tarağı ve bir havlu edinmeniz gerekecek.

 • Eski kıyafetlerinizi giyin ve kafanıza bir şapka takın. Eğer pire saçınıza sıçrarsa, sorunlarınız ikiye katlanabilir.
 • Plastik ya da lateks eldiven takarak herhangi bir enfeksiyon oluşmasını engelleyin. Özellikle hamile köpeğinizin pirelerden dolayı oluşmuş enfeksiyonlu bir yarası varsa mutlaka eldiven takmalısınız.
 • Esansiyel yağların güçlü kokusu pireleri uzaklaştıracaktır. Bu yüzden, eldiveninize biraz yağ uygulayarak üzerinize pire sıçramasını engelleyin.
 • Bir küveti ılık su ile doldurun ve köpeğinizi nazikçe içine yerleştirin. Bunları yaparken köpeğinizle konuşmanız onu sakinleştirecektir. Hamile ve stresli olduklarını ve ani hareketlerin onları ürküteceğini göz önünde bulundurmalısınız.
 • Tüylerini ıslattıktan sonra şampuanı uygulayın.
pire temizliği
 • Dairesel hareketlerle tüm vücuduna masaj yapın. Çoğu pirenin şimdiden akıp gittiğini göreceksiniz. Bu sırada köpeğinizi taramaya başlayın.
 • Çok sıkı dişlere sahip pire tarağıyla köpeğinizi durulamadan önce tararsanız, çoğu pirenin tarağa takıldığını göreceksiniz.
 • Şampuanı durulayın, köpeğinizi bir havlu ile kurulayın ve son kez bir kontrol edin. Elinizle temizlemeniz gereken birkaç pire kalmış olabilir.

Pire temizliği için ev yapımı tedaviler

Az önce anlattığımız pire temizliği yönteminin en iyisi ve hamile bir köpek için en kolayı olduğunu düşünüyoruz. Ancak, ev yapımı bir tedavi uygulamak isterseniz aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

 • Eşit miktarda alkol ve yağ
 • Papatya çayı poşeti
 • Limon
 • Elma sirkesi
 • Bira mayası

Yukarıdaki malzemelerden herhangi birisini pamuğa damlatarak köpeğinizin cildine uygulayabilirsiniz. Kokularından hoşlanmayan pireler kaçacaktır! Malzemeler %100 doğal olduğu için köpeğinizin cildini ya da burnunu yakmayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.