Köpeklerde Dirofilariasis: Ana Belirtileri

Köpekler düzenli olarak tedavi görseler de, dirofilariasis hastalığına sahip olup olmadıklarını anlamak için yılda en az bir defa sağlık kontrolü yaptırmaları gerekir.
Köpeklerde Dirofilariasis: Ana Belirtileri
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde görülen dirofilariasis, evcil hayvanlarda ortaya çıkan en ölümcül hastalıklardan biri olarak kabul edilir ve bu nedenle çok sayıda bilimsel çalışmanın konusu haline gelmiştir. Günümüzde evcil hayvanların sağlıklı bir yaşam sürmelerini garanti altına almak için temel önleyici tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Dirofilariasis, daha çok kalp kurdu olarak bilinen bir kardiyopulmoner (kalp ve ciğerleri etkileyen) hastalıktır. Bu parazit türü, genelde içinde yaşadığı konakçının sağ karıncığında ve akciğer atardamarında bulunur. Ancak ciddi vakalarda bu parazit türü vücudun diğer bölgelerine de sıçrayabilir.

İçinde kurt olan kalp ve kalp kurdu hastalığı

Bu sağlık problemini yaşayan tek canlı türü köpekler değildir. Bu enfeksiyon türüne aynı zamanda kedilerde, kurtlarda, tilkilerde ve dağ gelinciklerinde de rastlanır. Bu parazitin canlılara geçmesi bir taşıyıcı vasıtasıyla olur. AedesAnopheles, Culex isimli sivrisinek türleri bu hastalığın taşıyıcısı olarak kabul edilir. Sivrisinekler ısırıkları aracılığıyla mikrofilaryaları (parazitlerin yaşam döngüsünün erken aşaması) diğer canlılara geçirir.

Köpeklerde Dirofilariasis: Ana Belirtileri

Enfeksiyonun ilk aşamalarında herhangi bir belirti ortaya çıkmaz. Ancak bir yıl sonra veya birkaç yıl geçtikten sonra köpeğiniz aşağıdaki belirtileri yaşamaya başlar:

  • Hafif ancak kalıcı öksürük
  • Orta derecede fiziksel aktiviteden sonra ortaya çıkan yorgunluk ve isteksizlik
  • Kilo kaybına neden olan iştahsızlık
  • Kalp yetmezliği ve karın şişmesi: Bu semptomlar sıvı tutulmasının sonucu olarak ortaya çıkar ve her iki sağlık sorunu da hastalık iyice ilerledikten sonra gözlemlenir.
  • Köpeğin ölümünün yakın olduğu durumlarda, caval sendromu adını verdiğimiz durum meydana gelir. Bu durumun sonucunda, solunum güçlüğü, diş etlerinin renginin solması, kanlı idrar ve son olarak hayvanın kan dolaşımının tıkanması gerçekleşir. Nihayetinde evcil hayvanınızın kalbi çalışamaz hale gelir.
iğne olan sevimli sarı köpek ve köpeklerde dirofilariasis

Tüm köpekler her ay bir adet hap alarak koruyucu bir tedaviye başlayabilir. Veterinerlerin olası bir hastalığı zamanında tespit edebilmeleri için, evcil hayvan sahiplerinin köpeklerini düzenli olarak muayeneye götürmeleri gerekir. Bu bahsettiğimiz aylık alınan hapların kalp kurduna karşı etkinliği son derece yüksektir. Ancak bu ilacı her ay düzenli olarak köpeğinize vermeniz oldukça önemlidir. Eksik veya sadece bir doz alan hayvanların sağlıkları iyice riske girebilir.

Bu parazit nedeniyle enfekte olan köpeklerin kalplerinde 30’dan fazla solucan bulunabilir. Bir hayvanın vücudunda ne kadar çok solucan varsa, yaşadığı belirtiler de o kadar ciddi olur.

Zaman içinde semptomlar daha belirgin hale geldikçe daha kesin bir tanı koyulabilir. Bu enfeksiyonun varlığını doğrulamak için fiziksel muayeneler, röntgen, ultrason ve farklı türde kan testleri gerekir.

Köpeklerde dirofilariasis parazitini önlemek için yapmanız gerekenler

Köpeklerde dirofilariasis parazitinin ölümcül olması, evcil hayvan sahiplerinin önleyici tedavileri uygulamasını zorunlu hale getiriyor. Geleneksel oral tedavi seçeneklerinin yanı sıra, topikal ilaçlar veya bazı iğneler de önleyici tedavi için kullanılabilir. Her tedavi yöntemi, belli aralıklarla uygulanmalıdır.

Tüm bu bahsettiğimiz ilaçlar, olgunlaşmamış kalp kurdu larvalarını ortadan kaldırmayı amaçlar. Yaklaşık 50 günlük bir süreden sonra, vücuda giren olgunlaşmamış larvalar yetişkin hale gelir. Bu noktada artık önleyici tedaviler etkisizdir. Bu parazitin yaşam döngüsünün kısalığı dikkate alındığında, veterinerinizin belirttiği önleyici ilaçları uygularken disiplinli olmanız son derece önemlidir.

tüylü sevimli köpek ve köpeklerde dirofilariasis

Eğer en kötü ihtimal gerçekleşir ve köpeğiniz enfekte olursa, veterineriniz size bir tedavi yöntemi sunar. Veterinerinizin seçtiği tedavi türü, enfeksiyonun ne kadar ilerlediğinin yanı sıra semptomlarla da ilgilidir.

Tedavi

Semptomsuz vakalarda tedavinin başarılı olma şansı daha yüksektir. Ancak belirtilerin ciddi olması her zaman hastalığın çok ciddi olduğunu da göstermeyebilir. Bazı durumlarda çok hasta veya vücudundaki kurt miktarı fazla olan köpekler ciddi belirtiler göstermeyebilir.

Köpeklerde dirofilariasis, ölüme en fazla neden olan hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde değil, tüm dünyada en fazla evcil hayvan ölümü bu hastalık sonucu gerçekleşiyor. Bu nedenle bu enfeksiyon bilim insanları tarafından yaygın olarak araştırılıyor ve bu sayede en yakın dostunuzun hayatını kurtaracak olan etkili tedavi yöntemleri ortaya çıkıyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.