Köpeklerde Dirofilariyaz (Kalp Kurdu)

Bu hastalık yaygındır, önlenmesi ve tedavisi kolaydır ve potansiyel olarak ciddi kalp sorunlarına neden olabilir.
Köpeklerde Dirofilariyaz (Kalp Kurdu)
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde dirofilariyaz, Dirofilaria (kalp kurdu) adı verilen bir solucan türünden gelir. Bu paraziter hastalığın tedavisi ve önlenmesi kolaydır, ancak köpeğiniz için çok tehlikeli olabilir. Tedavisinin nasıl yapıldığını öğrenmek için okumaya devam edin

Köpeklerde dirofilariyaz sebebi nedir?

Bu enfeksiyonun en sık bilinen formlarından biri Dirofilaria immitis‘ten gelir. Genellikle de bu hastalıktan “kalp kurdu” adıyla bahsedildiğini duyarsınız.

Erişkin solucanlar, akciğer atardamarı ve kalpte sağ ventriküle yerleşir. Daha genç solucanlar (mikrofilarya) genellikle periferik kan hücrelerinde görülür.

Özellikle yaygın olan iki tür vardır: Dirofilaria immitis (Amerika Birleşik Devletleri’nde) ve Dirofilaria retens (Avrupa’da).

Keneler ve sivrisinekler, bu hastalığın en yaygın taşıyıcıları ve vericileridir ve sivrisineklerin özellikle bu hastalıkları bulaştırması olasıdır. Bu hastalıkla ilgili en büyük endişelerden biri, bazı durumlarda insanları da enfekte edebilmeleridir.

Bu böcekler enfekte kan emdiklerinde, köpeğin kan dolaşımına giren ve akciğer atardamarında büyüyen bir mikrofilarya yayılabilirler.

köpeklerde dirofilariyaz tedavisi

Hangi köpekleri etkiler?

Dirofilariyaz çoğunlukla 3-6 yaş arasındaki köpeklerde görülür. Asla 10 yaşından büyük köpeklerde ortaya çıkmaz. Ayrıca kısa tüylü erkek köpeklerde de yaygındır, bu nedenle onlar için özel önleyici tedbirler almanız gerekir.

Dirofilariyaz ayrıca av köpeklerinde de yaygındır, Lyme hastalığı gibi, keneler bunun başlıca sebepleridir. Bu köpek türleri dışarıda ve ormanda çok fazla zaman geçirir. Orada, kene kapma olasılığı daha yüksektir.

Aynı zamanda, nerede yaşadığınıza da büyük ölçüde bağlıdır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında sivrisinekler ve keneler içeren bir bölgede yaşıyorsanız, köpeğinize ekstra özen gösterin.

Nedenleri ve Teşhisi

Erişkin kalp kurdu, endarterite neden olur ve kan damarlarının çapını ve elastikiyetini azaltır. Ayrıca yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, karaciğer yetmezliği ve superior vena cava sendromuna neden olabilir.

Larva ayrıca hipersensitivite pnömonisi ve akciğer embolisine de neden olabilir. Ciddi semptomların çoğu kalple alakalıdır, bu nedenle köpeğiniz çok hızlı yorulacaktır.

dirofilariyaz hastalığının önlenmesi

Net bir tanı koymanın tek yolu veteriner ile görüşmektir. Hayvanınızın test sonucunda bu solucana sahip olup olmadığını belirlemek için kan ve lekeleme testi yapacaktır. Bu solucanların yaygın olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, yılın en sıcak aylarında sık sık kontrol yaptırmak en iyisidir.

Tedavi ve Önleme

Bu hastalık hakkında önemli olan şey semptomları tedavi etmektir. Onları tedavi etmek için uygun bir beslenmeyle birlikte heparin, diüretikler ve diğer ilaçlara ihtiyacınız olacaktır. Son derece ciddi vakalar ameliyat bile gerektirebilir.

Veterineriniz mikrofilyadan kurtulmak için ivermektin reçete edecektir, parazitleri öldürmenin en iyi yolu budur. Yetişkin köpeklerde, asıl amaç semptomları levamisol gibi ilaçlar yardımıyla tedavi etmektir.

Bu hastalığın önlenmesinin bir başka yolu da köpeğinizde kene olup olmadığını sık sık kontrol etmektir ve varsa hemen yok etmektir. Köpeğinizin ısırılması halinde, özellikle dirofilariyaz’ın yaygın olduğu bölgelerden birindeyseniz veterinerinizi görmek en iyisidir.

Çoğunlukla, bu ipuçlarını takip etmek ve köpeğinizin aşıları ve dış parazit uygulamalarını güncel tutmak, onları güvende tutmak için yeterli olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.