Köpeklerde Deri Altında Yumru Neden Olur?

Köpeklerde Deri Altında Yumru Neden Olur?

Son Güncelleme: 17 Mayıs, 2019

Belki köpeğinizi severken ya da tararken deri altında bir yumru fark ettiniz ve endişelenmenize sebep oldu. Köpeğinizi çok bekletmeden veterinere götürmeniz akıllıca olacaktır ama çoğu yumrunun ciddi bir sebebi olmadığını da bilmelisiniz.

Yumruların birçok sebebi vardır

Köpeklerde deri altında yumru oluşumunun birçok nedeni olabilir. Sizin köpeğinizdeki yumrunun nedenini doğru şekilde belirleyip tedavisini yapacak tek kişi veterinerdir.

Köpeğinizi ne kadar çabuk veterinere götürürseniz tanısının konup tedavisine başlanması da o kadar hızlı olur. Sadece yumru konusunda değil, şüphenizi çeken tüm belirtilerde bu şekilde hareket etmelisiniz. Veterineriniz büyük ihtimalle ilk bakışında sorunu anlayacaktır ama sitolojik test ya da biyopsi yapmak isteyebilir.

Köpeklerde deri altında oluşabilecek farklı yumru türlerini bilmelisiniz. Çoğu yumru ciddi bir durumun işareti değildir ama her ihtimale karşı veterinere gitmeniz iyi olacaktır.

köpeklerde cilt kontrolü

Deri altında yumru neden oluşur?

Köpeklerde yumru oluşumunun en sık nedenleri arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

  • Aşılar: Köpeğiniz aşı olduktan sonra aşının yapıldığı yerde küçük, sert bir şişlik olabilir. Birkaç gün içinde kendi kendine yok olacaktır.
  • Çarpma nedenli şişlik: Köpeğiniz bir yerden düşerse ya da yanlışlıkla bir yere çarparsa vücudunda şişlik olabilir. Bu tür yumrular da birkaç saat ya da gün içinde ortadan kaybolur.
  • Başka yaralanmalar: Böcek ısırması ya da bir yaranın iltihap kapması vücutta apse yapabilir.

Yumru oluşumunun başka sebepleri

Köpeklerde zararsız yumrular olabildiği gibi yağ kisti ve lipom oluşumları da yumru zannedilebilir. Bazı durumlarda bu tür yumruları almak için basit bir ameliyat yapılması gerekir.

Yumru oluşumuna neden olabilecek başka bir cilt sorunu da papüllerdir. Papül; tahriş edici ya da zehirli maddelere temas, alerji veya enfeksiyon nedeniyle ciltte oluşan kabartılardır.

Deride fark ettiğiniz değişikliğin siğil olup olmadığına da dikkat edin. Siğiller genelde zararsızdır ancak yaşlı ya da bağışıklık sisteminden sorun yaşayan köpekler için biraz tehlikeli olabilir.

cilt problemi yaşayan köpek

Yumrunun tehlikeli olduğu durumlar

Köpeklerde deri altında yumru bazen kötü niyetli tümör olabilir. Böylesi yumrular genelde aşağıdaki türde tümörlerin habercisidir:

  • Göğüs tümörü: Kısırlaştırılmamış dişi köpeklerde en yaygın görülen kanser türlerinden biridir.
  • Hemanjiosarkom: Bu tümör kendini deride kırmızı veya siyah lekeler ya da deri altında yumru olarak gösterebilir.
  • Fibrosarkom (yumuşak doku tümörleri): Omurga, kafatası ve leğen kemiği çevresinde yumrular çıkabilir.
  • Skuamöz hücreli karsinom (yassı hücreli karsinom): İyileşmeyen yaralar ya da küçük yumrular bu tümörün başlangıçta gösterdiği belirtilerdir.
  • Mast hücresi tümörleri: Köpeği yabancı maddelerden ya da mikroplardan korumakla görevli hücrelerde oluşan tümörlere denir. Kendilerini yumuşak ya da sert şişlikler halinde gösterebilirler.

Yazılarımızda sıklıkla dediğimiz gibi, önceden önlem almak tedavi etmekten daha kolaydır. Bu nedenle ara sıra köpeğinizin cildinde normalin dışında oluşumlar olup olmadığını kontrol etmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.