Köpeğinizin Tüyleri Dökülüyorsa Ne Yapmalısınız?

Köpeğinizin tüyleri onun genel sağlığı hakkında size bilgi verir. Köpeğiniz, eğer tüyleri parlak ve yumuşaksa sağlıklıdır. Köpeğinizin tüyleri için zaman zaman yıkama ve tarama gibi özel bakımlar yapmalısınız.
Köpeğinizin Tüyleri Dökülüyorsa Ne Yapmalısınız?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler genelde yılda iki kez tüy döker, özelikle uzun tüylü köpekler bariz bir şekilde yılın belli zamanları tüy kaybeder. Ancak köpeğiniz bu bahsettiğimiz tüy dökme rutininin dışında sıklıkla tüy döküyorsa bu durumun nedenini tespit etmeniz oldukça önemlidir.

Köpeklerin tüyleri, aslında onların fiziksel durumunun bir yansımasıdır. Köpeğinizin tüyleri parlak ve ipeksiyse eğer, sağlıklı olduğu çıkarımını yapabilirsiniz. Ancak kuru bir cilt ve mat tüyler bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir.

Köpeğinizi zaman zaman yıkamanız ve fırçalamanız gerekir. Bu işlemler, köpeğiniz tüy kaybederken meydana gelen değişikleri gözlemlemenize de yardımcı olacaktır. Tüy dökülmesi, önlenebilir bir sorundur.

taranan minik köpek

Köpeğiniz neden tüy döküyor?

Bazı köpekler çok fazla miktarda tüy dökebilir. Özellikle Golden Retriever ve Labrador gibi uzun tüylere sahip köpek cinslerinde bu durum sıklıkla görülür. Ancak köpeğiniz normal döngüsünden farklı olarak tüy dökmeye başladıysa, bu duruma neden olabilecek etkenler şunlar olabilir:

  • Doğal nedenler. Bir köpek eğer tüy döküyorsa, ilk olarak tüy yenileme döneminde olduğunu düşünebilirsiniz.

Hayvanların sonbahar ve ilkbahar süresince tüy dökmesi oldukça normaldir. Bu şekilde hayvanlar eski tüylerinden kurtulur ve yenilerine yer açar. Dökülen tüy oranı türe ve mevsime bağlı olarak değişkenlik gösterir.

  • Yetersiz beslenme. Tüy dökülmesi konusunda en sık karşımıza çıkan bir diğer neden de yetersiz beslenmedir. Yetersiz beslenmenin öğün miktarıyla hiçbir ilgisi yoktur, önemli olan köpeğinizin ihtiyacı olan besinleri almasıdır.

Eğer köpeğiniz yeteri kadar protein alamıyorsa cildi kurudur ve tüyleri kırılgan görünür. Benzer şekilde, vücuduna yağ aldıkça bu tüyler güçlenmeye başlar. Omega 3 yağ asitleri, A, B ve C vitaminleri sağlıklı tüyler için hayati önem taşır. 

masadaki tavuğa bakan köpek ve tüy dökülmesi

Yeteri kadar su içmemek de tüy kaybına yol açabilir. Vücudu susuz kalan köpeğin cildi kurur, bu durum da tüylerin zayıflamasına neden olur.

  • Hormonal ve duygusal etkenler. Anemi veya kansızlık tüy dökülmesine neden olabilir. Anemi, yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkan hormonal bir durumdur. Aynı zamanda stres ve anksiyete gibi etkenler de bu rahatsızlığa yol açabilir.

Hayatlarındaki düzeni bozacak ani değişiklikler de köpeklerde tüy dökülmesine neden olabilir. Eğer dökülen tüylerin sebebi duygusal bir değişiklikse, köpeğiniz kendi rutinine ve günlük alışkanlıklarına döndüğünde bu sorun da ortadan kalkacaktır.

Cilt problemleri ve parazitler

  • Cilt problemleri. Cilt problemleri tüylerin dökülmesine neden olabilir. En yaygın cilt problemlerinden biri uyuzdur ve belirli bölgeler halinde saçın dökülmesine neden olabilir. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız kesinlikle veterinerinize gitmeniz gerekir.
  • Parazitler. Hem iç hem de dış parazitler tüy kaybına neden olabilir. Pire ısırıklarına karşı hassas olan köpekler kendilerini kaşımaya çalışırken ciltlerine ciddi zararlar verebilir, sonuç olarak da bu bölgedeki tüyler dökülebilir. 

Tüy dökülmesi nasıl önlenir?

  • Düzenli banyo. Köpeğinizi düzenli olarak köpek şampuanı ile yıkamanız tüy problemini kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Ancak unutmayın, çok fazla banyo yaptırdığınız takdirde şampuandan dolayı köpeğinizin cildi daha da kuruyabilir. 

İnsanlar bu sorunla mücadele ederken saç dökülmesini önleyen bazı ürünleri kullanmayı tercih edebiliyor. Ancak böyle bir ürün kullanmadan önce en iyisi bir uzmandan destek ve öneri almanız olacaktır.

  • Düzenli taramak. Köpeğinizin tüylerini tarayarak aslında onunla aranızda farklı bir bağ inşa edersiniz. Düzenli olarak taramanız, köpeğinizin tüy dökme döngüsüne katkıda bulunacaktır.

Köpeğinizin tüylerini tarayarak birçok dökülmüş tüyü toplamış olacaksınız. Köpeğinizin tüyleri için en uygun fırça hangisiyse onu tercih etmeniz gerektiğini unutmayın. 

Birbirine yakın ve kalın dişleri olan bir tarak kısa tüylü köpekler için uygunken, kalın ancak ayrık dişli bir tarak ise uzun tüylü köpekler için idealdir. Bu şekilde tüylerde oluşabilecek düğümleri de önlemiş olursunuz.

  • Dengeli bir diyet. Dengeli bir diyet, tüy problemi yaşayan tüm köpekler için hayati önem taşır.
  • Düzenli veteriner kontrolü. Düzenli olarak veterinerinizi ziyaret ediyorsanız, herhangi bir sorunu daha fazla büyümeden tespit edebilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.