Kedilerde Toksoplazma Hastalığı

Kedilerde Toksoplazma Hastalığı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Toksoplazma, Toksoplazma gondii adlı parazitin neden olduğu bir hastalıktır. Asemptomatik olduğundan dolayı teşhis edilmesi çok zordur. Hayvanlardan insanlara bulaşabilmesine rağmen, daha yaygın bulaşma şekli insandan diğer insanlara şeklindedir.

Kedilerde toksoplazma ve kedilerin insanlar için oluşturduğu risklerle ilgili çok fazla efsane dolaşmaktadır. O yüzden, bugün makalemizde bu efsanelere değineceğiz ve bu hastalıkla nasıl baş edilmesi gerektiğine dair sizlere yararlı bilgiler vereceğiz.

Kedilerde Toksoplazma Nedir?

Toksoplazma, dünyadaki en yaygın parazitlerden biri olan Toksoplazma gondii parazitinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır

Bu organizmalar bütün memelilere bulaşabilir. Hastalıktan dışkıları yoluyla kurtulabilen ya da parazitin transmiterleri / son konağı olan tek hayvan kedigillerdir. Diğer hayvanlar paraziti vücutlarında tutarlar ve etleri çiğ ya da tam pişmemiş bir şekilde insanlar tarafından yenirse, parazit insanlara bulaşır.

kedilerde toksoplazma

Neden kediler toksoplazmanın son konağıdırlar? Vücutlarının tasarlanma şekillerinden dolayı toksoplazma, kedilerin bağırsak yollarında gelişebilir.

İnsanlara Bulaşma Riski

Yaygın inanca rağmen, kedi sahibi olmanız toksoplazmayla temas etme riskinizi arttırmaz. Aslına bakarsanız, bu hastalığın insanlara, söz konusu insanlar hamile bile olsa, kediler aracılığıyla bulaşma ihtimali bir hayli düşüktür. Neden mi? Çünkü aynı anda nadiren meydana gelen bir dizi özel durum gerçekleşmelidir. Yani:

 • Parazitin hayvana ilk kez bulaşmış olması lazım çünkü daha önce parazitle temas etmiş bir kedi bu parazite bağışıklık geliştirir.
 • Kedinin dışkısı aynı yerde 24 saatten daha fazla ve 5 günden daha az durmuşsa.
 • Kedi dışkısına çıplak eliyle temas eden birisi, elini ağzına götürmüş veya bu eliyle yemek yemişse.

Kedi hastalığa yakalanmış olsa bile, kediyle yaşayan insanların bu hastalıktan etkilenmesi çok zordur. Herhangi bir durumda, toksoplazmanın bulaşma durumu insanlarda daha yaygındır. Bu durum, çiğ ya da az pişmiş etin, yeterince temizlenememiş meyve ve sebzelerin ve düzgün şekilde arıtılamamış suların tüketilmesiyle meydana gelir.

Hayvanlarda hastalığın bulaşması

Hastalığın kediye bulaşması için, kedinin kontamine eti yiyerek parazite temas etmesi gerekir. Hasta bir kemirgen, kuş veya başka bir tür hayvanı yiyerek veya zaten enfekte olmuş çiğ et tüketerek hasta olabilir.

Söz konusu kedi evcilse, büyük ihtimal ev ortamında kedi maması ile beslenecektir. Bu tür gıdaların enfekte olmuş dışkılarla etkileşime geçmesi neredeyse imkansızdır.

Parazit ile temas ettikten sonra, toksoplazmanın kedide çoğalması 15 günü bulur. Parazit hayvanın bağırsaklarına yerleşerek Oocyst adı verilen yumurtalar üretir ve kedinin dışkısı yoluyla da vücuttan atılır.

Asempomatik hastalık olduğunda dolayı, hayvanda hiçbir hastalık belirtisi gözlemlenmez. Ancak, dikkat etmemiz gereken belirli uyarılar şunlardır:

 • İshal
 • İştah kaybı
 • Ateş
 • İlgisizlik
 • Nefes almakta zorluk
 • Zayıf bağışıklık sistemi

Eğer bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, kedinizi güvenilir bir veterinere götürün. Veteriner kedinizden kan alacak, uygun teşhisi koyacak ve ona uygun olarak da bir tedavi yöntemi belirleyecektir.

Kedilerde Toksoplazmanın Önüne Nasıl Geçilebilir?

Birkaç basit önleyici tedbir alarak kedilerin bu parazitlerle temas etmesini önlemek mümkün:

 • İlk olarak kedinizi ne ile ve nerede beslediğinize dikkat edin. Eğer kedinize kuru mama veya tamamıyla pişmiş bir ev yemeği verecekseniz bir sıkıntı olmayacaktır.
 • Ne olursa olsun kedinize çiğ et sakın yedirmeyin. Kedinizin yabancı hayvanlarla temas etmemesine dikkat edin.
 • Kedinizin aşılarının güncel olduğundan emin olun. Kedinizin sağlığının en iyi düzeyde olduğundan emin olmak için veterinere düzenli kontroller yaptırın.
hasta kediler

Kedilerde Toksoplazma İçin Tedaviler

Eğer veterineriniz hastalığın teşhisini koyarsa, en az iki hafta kullanması için kedinize antibiyotik verecektir. Tabii ki, tüm bunlar kedinizin gelişimine ve hastalığın belirtilerine göre değişecektir. Antibiyotikler hastalığın ilerlemesini engelleyecek ve hayvanın iyileşmesini sağlayacaktır.

Evde Alabileceğiniz Tebdirler

Kısacası, kedilerde toksoplazma herhangi bir belirti göstermez. Önemli olan, kedinizin yeme alışkanlıklarına ve hijyenine dikkat etmeniz ve anormal herhangi bir davranış ya da belirtide derhal veterinere gitmenizdir.

Evde kedi beslemenizin sizi ve ailenizi riske sokmadığını tekrar hatırlamak isteriz. Ancak, her zaman önleyici tedbirler alın ve bunlara uymayı da ihmal etmeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.