Köpeklerde Alzheimer Diye Bir Hastalık Var Mı?

Bir köpek yaşlandığı zaman meydana gelen davranışsal değişiklikler, köpeğinizin bu hastalığa sahip olduğunu düşünmenize neden olabilir. Aynı zamanda, bu hastalığın belirtileri her köpek için aynı değildir ve her zaman karakter özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir.
Köpeklerde Alzheimer Diye Bir Hastalık Var Mı?

Son Güncelleme: 06 Şubat, 2019

Eğer köpeğiniz yaşlanıyorsa, aklının ve vücudunun bir miktar kötüye gidiyor oluşunu fark ediyor olabilirsiniz. Yaşlanmanın belirtilerinden bazıları, köpeğinizde bir çeşit köpek Alzheimer’ı olabileceğini düşünmenize neden olabilir; ancak köpeklerde Alzheimer hastalığı diye bir şey gerçekten de var mı?

Yaşlı Köpeklerde Bilişsel İşlev Bozukluğu

Köpeklerde bilişsel işlev bozukluğu adındaki bu hastalığın tanımı şu şekilde verilebilir: “Yaşlanan köpeklerde bir dizi davranışsal ve bilişsel değişiklikler görülmesi.”

Bu, yaşlı hayvanların karakteristik özelliği olan nörodejeneratif bir hastalıktır ve tüm köpeklerin% 35’inde görülür. Her ne kadar bu tanım teknik olarak doğru olmasa da, bu temel olarak köpeklerde görülen Alzheimer hastalığıdır.

Bir köpek yaşlandığı zaman, tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeğin beyninde de belirli bir dizi değişiklik olur. Santiago de Compostela Üniversitesi (İspanya) aşağıda bu değişikliklerin bir listesini vermiştir:

 • Kortikal atrofi
 • Beyin ve omurilik zarının kalınlaşması ve kalsifikasyonu (kireçlenmesi)
 • Ventriküllerde şişlik
 • Glial reaktivite
 • Nöronlarda azalma

Hastalığın genel etkisi, köpeğin bilişsel seviyelerinde görülen bir azalmadır. American Kennel Club, 15 ila 16 yaş arasındaki köpeklerin %60’ının bu hastalığa maruz kalacağını tahmin ediyor.

alzheimer köpek

Köpeğinizde Alzheimer Olduğunu Gösterebilecek Bazı Belirtiler

Bu hastalığı araştırmak ile ilgili ana sorunlardan biri, yetersiz teşhis olmasıdır. Diğer bir problem ise, köpeklerde bilişsel işlev bozukluğunun semptomlarının, genellikle köpek sahiplerini köpeklerinde Alzheimer hastalığı olduğuna inandırmasıdır.

Ancak evcil hayvan sahipleri bu konuda yanılabilirler. Veterinerler, köpeklerde bilişsel işlev bozukluğunun ana semptomlarını şu şekilde tanımlamayı tercih ediyor.

• Oryantasyon bozukluğu
• Karşılıklı etkileşimde problemler
• Uyku ve uyanıklık döngüsünde görülen değişiklikler
• Eve tuvaletini yapma
• Aktivite seviyeleri
Kaygı
• Öğrenme ve hafıza

Semptomları tanımak

Oryantasyon bozukluğu, bu hastalığa sahip bir köpeğin evin çevresinde ya da kendi etrafında amaçsızca dönüp duracağı anlamına gelir. Aynı zamanda, hangi kapının onun evinin kapısı olduğu konusunda da kafası karışmış olabilir ya da duvara bakarak uzun bir süre geçirebilir.

Bu durum aynı zamanda köpeğin etrafında insanlar ve diğer hayvanlar varken sergilediği davranış şeklinde büyük değişikliklere yol açabilen sosyal etkileşimlerini de etkiler. Bu rahatsızlığı olan köpekler insanlara daha bağımlı hale gelme eğilimindedir; ancak bazı köpekler sadece kayıtsız kalabilir.

güneşin altında yatan köpek

Ne yazık ki, bu davranışsal değişiklikleri analiz etmeye gelince, ortada bir sebep yoktur. Ancak köpeğiniz genellikle sevgi doluyken, birden bire yalnız başına çok fazla zaman geçirmeye başladıysa ya da sürekli endişeli ise, onu veterinere götürmelisiniz. Her köpeğin farklı bir kişiliği vardır ve belirtiler genellikle buna çok bağlıdır.

Uyku ve uyanıklık döngüsü ile ilgili değişiklikler de bu hastalığa sahip köpeklerde yaygın olarak görülür. Bazen köpeğiniz uykusuzluk hastalığına yakalanır ve evin içinde huzursuz bir şekilde hareket eder.

Belki de ortada belli bir sebep yokken ağlayıp sızlanmaya başlar. Bunun yanı sıra, köpeğinizin geceleri uykusuzluk yaşaması nedeniyle gün içerisinde daha fazla uyuduğunu da fark edeceksiniz.

Oryantasyon bozukluğundan bahsedecek olursak, bu rahatsızlık köpeğinizin ona söylediklerinize odaklanamaması nedeniyle ortaya çıkar. Köpek, uzun zaman önce öğrenilen alışkanlıkları unutmaya başlar ve köpeğin dikkatini çekmek artık daha da zor olur.

Köpeğinizde bu rahatsızlık varsa, hayvanın ayrılma kaygısı yaşaması bu durumda çok sık görülür ve köpeğiniz seyahat etmekten ya da yeni insanlarla tanışmaktan korkmaya başlayabilir.

Köpeklerde Alzheimer Hastalığını Teşhis Etmek

Eğer köpeğinizi bir veterinere götürmeye karar verirseniz, doktor kesin bir tanı koymak için muhtemelen köpeğinize bir dizi test yapacaktır. Bu hastalık ile benzer semptomları olan başka hastalıklar da vardır.

Bu nedenle ilk önce bunları ihtimaller dışına atmak önemlidir. Bu hastalığın özel bir işareti, amiloid beta adı verilen bir protein birikimidir. Eğer köpeğinizde bu proteinden varsa, köpeğinizin Alzheimer hastalığı geçirme olasılığı çok yüksektir. Hastalığı teşhis etmek için uygulanan en yaygın testler şunları içerir:

 • Fiziksel ve nörolojik muayene
 • Köpeğinizin tıbbi geçmişinin ayrıntılı olarak incelenmesi.
 • Hemogram.
 • Tiroid seviyelerini ve daha pek çok şeyi ölçmek için bir biyokimyasal profil.
 • Röntgen ve ultrason.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Vite, C. H., & Head, E. (2014, November 1). Aging in the canine and feline brain. Veterinary Clinics of North America – Small Animal Practice. W.B. Saunders. https://doi.org/10.1016/j.cvsm.2014.07.008
 • Rofina, J. E., Van Ederen, A. M., Toussaint, M. J. M., Secrève, M., Van Der Spek, A., Van Der Meer, I., … Gruys, E. (2006). Cognitive disturbances in old dogs suffering from the canine counterpart of Alzheimer’s disease. Brain Research1069(1), 216–226. https://doi.org/10.1016/j.brainres.2005.11.021
 • Neus Bosch, M., Pugliese, M., Gimeno-Bayon, J., Jose Rodriguez, M., & Mahy, N. (2012). Dogs with Cognitive Dysfunction Syndrome: A Natural Model of Alzheimer’s Disease. Current Alzheimer Research9(3), 298–314. https://doi.org/10.2174/156720512800107546

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.