Daha İyi Bir Uyku İçin Köpek Sahibi Olun

Daha İyi Bir Uyku İçin Köpek Sahibi Olun

Son Güncelleme: 10 Ekim, 2018

Bir köpeğe sahip olmanın ne kadar çok şeye faydası olduğu hakkında daha önceleri de konuşmuştuk. Stres, kaygı, depresyon, yalnızlık ve diğer pek çok şey için iyi gelir. Ama bugün bir köpeğin daha iyi bir uyku uyumanıza nasıl yardımcı olabileceği hakkında konuşmak istiyoruz.

Evet, doğru duydunuz. Eğer uyumakta güçlük çeken biriyseniz endişe etmeyin. Bir köpek alın ve uykusuzluk probleminiz ortadan kalksın! Ve bu, öylesine söylediğimiz bir şey değil. Yapılan bir çalışma şimdi bunun doğru olduğunu gösteriyor.

Yapılan çalışma, köpeklerin daha iyi bir uyku uyumamıza yardımcı olduğunu doğruladı

köpekle beraber uyumak

Bazı insanlar yataklarını bir köpekle paylaşmanın hijyenik olmadığını düşünür, ama diğerleri de buna bayılır. Bu makale, bu argümanları kıyaslamak üzerine olmayacak. Biz sadece, daha iyi uyumak için bir köpeğe sahip olmanın  sağladığı faydaları gösteren bir araştırmanın bulgularına odaklandık.
Bu çalışma Scottsdale, Arizona’da bulunan Mayo Clinic’te gerçekleştirildi. Köpeğinizle birlikte uyumanın zararlı olacağı söylense de, bunun doğru olmadığınını bilmelisiniz.

Birçok insan, köpeğin hareket edip duracağını veya gürültü yapacağı için uykusunda rahatsız olacaklarını düşünürler. Onları uyandıracağını ya da daha derin bir uykuya dalmalarını engelleyeceğini düşünürler. Ancak bu çalışma, bir köpekle uyumanın sizin için iyi bir şey olduğunu açıkça gösterdi. Çok daha iyi bir gece uykusu uyuyacaksınız.

Çalışma 150 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Bunlardan 74’ünün kedi ya da köpek olarak bir evcil hayvanı vardı. Bunların% 56’sı evcil hayvanları ile aynı yatak odasında ya da aynı yatakta yattığını söyledi. % 41’i evcil hayvanlarıyla uyumanın kendilerini daha güvenli, daha rahat ve huzurlu hissettirdiğini ve daha iyi uyku uyumaya yardımcı olduğunu belirtti.

Uyumak için bulunduğumuz ortam çok önemlidir. Rahat ve huzurlu hissetmemiz, daha derin ve daha uzun süre uyku uyumamıza yardımcı olur. Bir evcil hayvan bu şekilde hissetmemize yardımcı olabilirse, kesinlikle iyi bir şeydir.

Çalışmanın başındaki kişi Lois Krahn’a göre, uyku bozukluğu olan birini tedavi eden herkesin, hastanın uykuya yatmadan önceki ev ortamının nasıl olduğunu görmesi gerekir. Eğer bir evcil hayvanı varsa, evcil hayvanlar daha iyi bir uyku uyunmasına yardımcı olabilir.

Evcil hayvanınızla birlikte daha iyi bir uyku – Yatakta mı? Yatak odasında mı?

köpekle uyunur mu?

Başlangıçta söylediğimiz gibi, herkesin kendi tercihleri vardır. Bir kişi evcil hayvanı ile aynı yatağı paylaşmayı sevse de, bir başka kişi onların sadece aynı yatak odasında bulunmalarını tercih edebilir. Bunun dışında aynı odada yatmayı sevmeyen bir başka grup insan da var.

Çalışma, evcil hayvanın yatağınızı mı yoksa odanızı mı paylaştığınıza bakılmaksızın yapıldı. Her iki durumda da faydası vardır. Ancak, her kişi kendi tercih ve ihtiyaçlarına göre karar vermelidir.

Bununla birlikte, evcil hayvanınız yatak odanızın dışında bir yerde uyuyorsa ve uyku problemleriniz varsa, artık onu yatak odanıza alma vakti gelmiştir. Böylelikle, kendinizi  güvende ve rahat hissedecek ve evcil hayvanınız daha iyi uyku uyumanıza yardımcı olacak.

Bu özellikle yalnız yaşayan veya hareket kabiliyeti kısıtlı olan insanlar için geçerlidir. Bilinçaltınızda, yalnız olmadığınızı, korunduğunuzu ve güvende olduğunuzu hissedeceksiniz.

Şimdi bu çalışmaların, evcil hayvanınızla uyumanın uyku problemleriniz için iyi olduğunu gösterdiğini gördünüz. Peki, hala neden bekliyorsunuz? Köpeğinizi yatak odanıza alın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.