Köpekler Yaramazlıkları Yüzünden Suçluluk Duyar Mı?

Anlaşılan o ki, duygular sadece insanlara özgü değil. Köpekler de çeşitli duyguları hissedebilirler
Köpekler Yaramazlıkları Yüzünden Suçluluk Duyar Mı?

Son Güncelleme: 20 Ekim, 2018

Köpeği olan herkes onların yaramazlıklarından da şikayetçidir. Bu bizi üzse de veya aslında yaramazlıkları hoşumuza da gitse, çoğu zaman onlara kızmak zorunda kalırız. Peki siz hiç köpeklerin suçluluk duyup duymadığını merak ettiniz mi?

Bir köpeğin sahibinin oğluna ait bir paket kurabiyeyi yemekle suçlandığı video online ortamlara düşeli çok olmadı. Köpek kurabiyeleri yediğini saklamıyordu ve bakışları sahibini çok güldürmüştü.

Video binlerce kişi tarafından seyredilse de, muhtemelen sadece bazıları köpeğin davranışları yüzünden suçlu hissedip hissetmediğini merak etmişti.

Köpeklerde suçlulukla ilgili olarak bilim ne diyor?

 köpeklerde suçluluk

Kötü bir şey yaptıkları zaman köpeklerimize bağırdığımızda, yüz ifadeleri gerçekten de suçlu hissettiklerini tasdik eder gibi görünüyor. Ancak buna rağmen, bilim tam tersini söylüyor.

Köpek sahiplerinin %74’ünün inandığının aksine, bilimsel çalışmalar köpeklerin yaramazlık yaptıktan sonraki yüz ifadelerinin suçluluk duygusuyla ilgisi olmadığını kanıtlıyor.

Hatta bazen, evde yalnız bırakmamızdan dolayı köpeğimizin bize kızdığı için intikam almaya çalıştığını ve bu yüzden evi dağıttığını düşünürüz. Bu da doğru değil. Aslında köpeğe bunu yaptıran asıl sebep kaygı ve can sıkıntısı.

Peki köpeğimizin yüzündeki suçlu ifadenin sebebi ne?

Aslında sandığınızdan daha basit bir açıklaması var bunun. Hatta köpeklerin huzur ve uyumdan başka hiçbir şey istemeyen, barışçıl hayvanlar olması kadar basit. İster kendisi, ister başka bir hayvan ya da ister başka birisi başlatmış olsun, köpekler bir çatışma veya kafa karıştırıcı bir durum içinde olduklarını hissettiklerinde çevrelerini sakinleştireceğini sandıkları tepkileri verirler.

Daha önce tekrar tekrar söylediğimiz gibi, köpeklerin yüzümüze bakarak duygularımızı algılama ve nasıl hissettiğimizi anlama yetenekleri vardır. Peki böyle durumlarda nasıl tepki veriyorlar? Sakinleşme işaretleri yayarak.

Bu sakinleşme işaretleri aslında onlar için gerginliği veya öfkeyi azaltmayı amaçlıyor. Ve insanlar da bu hareketleri ve yüz ifadelerini insanların suçlu olduğu zaman takındığı yüz ifadelerine benzetiyorlar. O yüzden, köpeklerin bu ifadelerinin suçluluk duygusundan kaynaklandığını zannediyoruz.

Sakinleşme işaretleri nedir?

Sakinleşme işaretleri köpeklerin vücut dillerinin bir parçası. Bir sürü hayvanı olduğu için köpekler herkesle iletişim kurmak istiyorlar. O yüzden bu işaretleri sergilemelerinin sebebi çevrelerindeki diğer köpeklerle (ve herkesle) barış içinde yaşamak istemeleri.

Her ne kadar bu kadar detaylı düşünemeseler de köpekler, birlikte yaşayanlar arasındaki çatışmaların sadece fiziksel zarar getireceğini ve sürüyü zayıflatacağını biliyorlar. Gerginlik azalıyor ve huzuru sağlayan sakinleşme işaretleriyle birlikte yaşama sağlanıyor.

Sakinleşme işaretleri nelerdir?

 yaramaz köpekler

Köpeklerin iletişim kurarken kullandığı en az 30 farklı sakinleşme işareti olduğu biliniyor. Bunlar, hayvanın vücuduyla yaptığı duruş veya işaretler diyebiliriz.

İşte bazı örnekler:

  • Göz kırpma. Bir köpek bunu tekrar tekrar yaptığında, sakinleşmek istediği için kendini zorladığı anlamına geliyor.
  • Göz ucuyla bakması. Bu da baskı altında hissettiği için rahatsız olduğunun bir göstergesi. Aslında tam da bu hareket genellikle köpeklerin yaramazlık yaptığı için suçluluk hissettiğini zannettiğimiz hareket.
  • Başını öne eğmesi. Bu bir boyun eğme işareti ve bu da bize köpeğin kendini suçlu hissettiğini düşündürtebilir. Bir köpek sahibinin öfkelendiğini veya agresifleştiğini gördüğünde (örneğin, ona kızdığında) sahibini sakinleştirmek için başını öne eğerek boyun eğme mesajı vermeye çalışır.

Hepsinden öte, hayvanlar suçluluk duyamaz. Ama durumu sakinleştirmek ve bizi daha iyi hissettirmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Bu durum özellikle empati kurma yeteneği de olduğu için köpeklerde gözlemlenmiştir. Eğer bizler de onları taklit etsek ve huzuru sağlamaya çalışıyor olsak dünya çok daha güzel bir yer olmaz mıydı?

Ana görselin sahibi: Amici con la coda


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.