Köpeğinizle İlgili Bir Sorun Yaşamamak İçin Tavsiyeler

6 Ekim 2018

Sizin hayvanları seviyor olmanız, herkesin seveceği anlamına gelmez. Bazı komşular köpekleri sevmeyebilir, bu nedenle evcil hayvan sahipleri başkaları ile birlikte yaşamak için kurallar ve sınırlamalar koymalıdır. Köpeğinizle ilgili herhangi bir sorun yaşamamak için göz ardı edilmeyecek iki gerçek vardır.

Birincisi, eğitimsiz bir köpek can sıkıcı olabilir. İkincisi, evcil hayvan sahibi olarak, hayvanınızın yaptığı her şeyden siz sorumlusunuz. Bu nedenle aşağıda yazdıklarımız, köpeğinizin sizin ve komşularınız için sorunlara neden olmasını nasıl önleyeceğinize dair bazı yararlı ipuçları sağlar.

Toplum kurallarını öğrenin

Genel olarak,  her mahalle veya toplumun evcil hayvanlar için koyduğu kendine has kuralları vardır. İlk adım, bu kuralları öğrenmek ve bunları yerine getirdiğinizden emin olmaktır.

köpeklerde sorunlu davranışlar

Söz konusu kuralların, sorgulayamayacağınız veya karşı gelemeyeceğiniz bir şey olduğunu unutmayın. Yüksek yaşam standartlarını sağlamak için karşılıklı olarak yapılan bir anlaşmanın parçası olarak görebilirsiniz. Toplum içerisinde, köpeğinizle ilgili sorunlar yaşamamak için, bazı kurallara uymanız anlamına gelir.

Saygının anahtarı eğitimdir

Hayvanınız ve komşularınızın iyiliği için köpeğinizi eğitip ona nasıl davranması gerektiğini öğretmek sadece bir seçenek değil, aynı zamanda da bir zorunluluktur. İyi eğitilmiş olan bir köpek, diğer insanlara ve hayvanlara havlamaması gerektiğini bilir.

Bu nedenle, sosyalleşme süreci oldukça önemlidir,çünkü köpeğinizin topluma karşı iyi bir izlenim bırakmasına yardımcı olacaktır. Yaşadığınız mahalle, köpeğiniz onları ısırmazsa, çok fazla havlamazsa ya da tuvalet ihtiyacını gidermek için banyoya ya da uygun yerlere giderse köpeğinizi onaylayacaktır.

Gece boyunca havlamasına izin vermeyin

Köpeğinizin günlük rutini, gece boyunca uyumanız için gün içinde mümkün olduğunca fazla enerji yakması anlamına gelmelidir. Tamamen normal olmasına rağmen, geceleri çok fazla gürültü yapıp yapmadığından emin olmak size kalmıştır.

Bir yöntem, köpeğinizin bodrum katında veya zemin katta uyumasını sağlamaktır. Ayrıca gece boyunca onu kapıdan uzak tutmak iyi bir fikirdir. Kendi sahipleri bile uyku saatlerinde yapılan yüksek gürültüden rahatsız olur.

Köpeğiniz ile başınızın derde girmesini istemiyor musunuz? Tuvaletini yaptıktan sonra yerleri temizlemeyi unutmayın!

Para cezasından kaçınmanın yanı sıra, yürüyüş sırasında köpeğiniz tuvaletini yaptıktan sonra yerleri temizlemeniz bir prensip meselesidir. En iyisi köpeğinizin bir binanın önüne, giriş yoluna veya sokağa tuvaletini yapmasına engel olmaktır. Bunu yapmak için, köpeğinizi genç yaşlardan itibaren eğitmeli ve sabah yürüyüşlerinde onu yakından izlemelisiniz .

Dışkı söz konusu olduğunda ise, komşularınıza kötü bir sürpriz yapmaktan kaçınmak için, el altında bolca naylon poşet bulundurmanız iyi olacaktır

Dışarı çıkarken köpeğinize her zaman tasma takın (ve, eğer gerekirse de, ağızlık)

Evcil hayvanınız, evde kendi bölgesinde serbestçe dolaşabilir. Ancak, evinizden dışarı çıktıktan sonra, beklenmeyen reaksiyonlar karşısında onu kontrol altında tutmak için, köpeğinizi bir tasma ile dolaştırmalısınız.

Evcil hayvanınızın davranışsal sorunları varsa, bir ağızlık da gerekli olabilir.  Aksi halde ciddi sıkıntıya girme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Evcil hayvanların neden olduğu herhangi bir ısırık veya oluşacak diğer hasarlardan, evcil hayvan sahipleri yasal anlamda sorumludur.

Diğer evcil hayvan sahipleri ile arkadaş olun

Her bir blokta genellikle en az 3 veya 4 evcil hayvan sahibine rastlanır. Mantık olarak hepsi ile tanışmak istersiniz, belki de bir mahalle köpeği sahipleri komitesine katılmak iyi bir fikir olur.

köpeklerde davranış problemleri

Bu sayede evcil hayvanlarla ilgili herhangi bir mahalle sorunu olması durumunda başkalarından destek alabilirsiniz. Bu stratejik iletişim köpeğiniz için de yararlı olabilir. Bu, köpeğinizin diğer köpeklerle arkadaşlık yapması, sosyalleşmesi ve kavgadan kaçınması için de iyi bir yoldur.

Kendinizi komşuların yerine koyun

Her toplumda köpeğini, karşılarına çıkan herhangi bir suçlamaya karşı savunan sahipler var. Ancak, dürüst olmak gerekirse, bu savunmacı duruşu ele almak sadece daha büyük sorunlara yol açacaktır. Bir şey olduğunda, birisinin kapıyı çalması veya posta kutunuza bir çeşit para cezası bırakılması olasıdır.

Aksine, kendinizi komşunuzun yerine koymanız önemlidir. Sağlıklı bir yaşam ortamına sahip olma hakları vardır. Sahip oldukları iddialar, rahatsızlıklarından dolayıdır. Bu şekilde şikayetlerini dinlemeniz, gelecekte olası çatışmalardan kaçınmanıza yardımcı olur. Bu ipuçlarını uygulamaya koymak, nerede olursanız olun köpeğinizle ilgili problemlerden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.