Sahibini Gören Bir Köpeğin Beyninde Neler Olur?

Sahibini gören bir köpeğin değişen duygularını fark etmemek imkansız.
Sahibini Gören Bir Köpeğin Beyninde Neler Olur?

Son Güncelleme: 18 Ekim, 2018

Bir köpekle sahibi arasındaki ilişkinin tamamen özel ve eşsiz olduğunu herkes bilir. Sahibini gören bir köpeğin beyninde ne olur?

Meksika Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, tam olarak bir köpeğin, sahibinin yanında neler hissettiğini göstermeyi amaçlamıştır.

Köpek beyni üstüne çalışma

Bu araştırmayı yürütmek için, beş Collie, bir Golden Retriever ve bir Labrador Retriever kullandılar. Test sırasında hepsine bir çeşit manyetik rezonans verdiler.

Köpekler basit bir teste tabii tutuldular: İnsanların ve çoğu cansız nesnelerin fotoğraflarına bakmak.

köpekler ve sahipleri

Sonuçlara göre, cansız nesnelere bakarken tepkisiz kalan köpeklerin, insan fotoğraflarına bakarken beyinleri “aydınlandı.”

Uzmanlara göre, “köpeklerdeki bu temporal korteks bölümü, insanlar olduğu gibi diğer türlerde de bulunabilen bölgelerle anatomik ve işlevsel olarak benzerlik gösteriyor olabilirmiş.”

Bu, tıpkı insanların yüzleri ayırt ederken beyinlerinin belli bir bölümünü kullandıkları gibi, köpeklerin de beyinlerinde buna benzer bir bölümü kullandıkları anlamına geliyor. Bu çalışmaya göre, korteks altı bölgelerde aktivite “patlamaları” olurken, cansız nesneler gösterilirken bu bölümlerde hiçbir harekete rastlanmadı.

Yani köpekler inanılanın aksine, bizleri sadece kokularımızdan değil, aynı zamanda yüzlerimizden de tanıyabiliyorlar. Evet, köpeğiniz tipinizin nasıl olduğunu biliyor ve uzak bir mesafeden de çıkartabiliyor. Çok ilginç değil mi?

İnsan bir hayvanı sevene dek, ruhunun bir kısmı uykudadır.

-Anatole France-

Bu, hayvanınızın başkalarını değil de, sizi gördüğünde neden bu kadar sevindiğini kanıtlıyor. Evcil hayvanınız sokakta karşılaştığı kişilere kılını kıpırdatmazken, sizi gördüğü anda mutluluktan havalara uçabilir.

Diğer ilgi çekici çalışmalar

Evcil hayvanlara sahip olmanın bize sağladığı avantajları gün geçtikçe yapılan araştırmalar sayesinde öğreniyoruz. Bugün, bu duruma ilişkin çalışmalardan bazılarını hatırlatacağız.

sahibini gören köpek
  • Stresle baş etmenizi sağlar. Bu konuyla ilgilen bir çalışmaya göre, evcil hayvanlar stresle baş etmenizi sağlarlar. Ne doktora gitmenize ne de ilaç almanıza ne de başka bir şeye gerek var, sadece tüylü dostlarınızla boş zaman geçirmeniz yeterli. Aslında, evcil hayvanınızı iş yerine götürmek de aynı zamanda stres seviyenizi azaltıyor.
  • Terapi yaparlar. Köpekler, her yaştan insan için terapi verebilir. Bunun, insanlar üzerinde özgüven artışı, yaşama gayesi bulma ve hareketliliği arttırma gibi etkileri vardır.
  • Bizi mutlu eder. Evde köpek beslemenin bizi daha mutlu ettiğine dair bu araştırma okumaya değer. Bilim insanlarına göre, evcil hayvan edinmek, bize birçok yarar sağlar ve stresimizi azalttığı, daha çok egzersiz yaptırdığı ve sevildiğimizi hissettirdiği için mutluluğumuzu arttırır.
  • Bizi aileden sayarlar. Bizi akraba yapanın kan bağı olduğunu söylerler ama bizi aile yapan şey, sevgidir. Evcil hayvanlarımızla kan bağımız yok çünkü bu imkansız, ama tıpkı aile üyelerinin birbirlerini karşılıksız sevmesi gibi, hayvanlarımız da bizi öyle sever.

Evcil bir hayvanın, hem bizim sağlığımız için hem de ailemizin sağlığı için yararlı olduğunu gösteren birçok araştırma var. Bu yüzden, onlar için biz neler yapabiliriz? Onlara sahip olduğumuz için minnettar olmanın ve tüm anlayışımızla beraber tüm sevgimizi ve ilgimizi de vermenin dışında hiçbir şey.

Hayvanlar bize verdiklerinin karşılığında çok daha fazlasını almayı hak ediyorlar: koşulsuz sevgi ve sınırsız sadakat.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.