Fırtınadan Korkan Köpekler Nasıl Sakinleştirilir?

16 Temmuz 2018
Birçok köpek, beklenmedik yüksek seslerden aşırı derecede korkar. Köpeğinizin çoğu korkusunu ve stresini onu iyi bir şekilde eğiterek ve ona kendini güvende hissedebileceği bir ortam hazırlayarak hafifletebilirsiniz.

Fırtına fobisi köpeğinizi korkutur ve onu büyük bir strese sokar, ve maalesef bu da sağlığı için riskli bir durumdur. Fırtına sırasında köpeğinizi nasıl sakinleştireceğinizi ve bu problemi tamamen nasıl yok edebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Köpeğinizin fırtına fobisi olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Köpeğinizin korku ve endişe hissetmesine neden olan sesler ve ışıklar henüz veteriner hekimler tarafından kesin olarak açıklanmamıştır. Evcil hayvanların tepki gösterdiği en yaygın şeyler şunlardır:

  • Rüzgar sesi
  • Gök gürültüsü
  • Aydınlatma
  • Atmosfer basıncındaki değişiklikler
  • Statik (durgun) elektrik
  • Fırtına öncesi oluşan insanların duyamayacağı düşük frekanslı sesler

Bu korkuların insanlar için de geçerli olmasına ve fırtınadan korkmayan hayvanlar için tamamen zararsız olmasına rağmen, evcil hayvanınızın bu durumlara karşı içgüdüsel bir tepkisi olabilir. Korku, istemsiz tepkileri kontrol eden beynin otonom sinir sistemi tarafından üretilir. Hayvanlar, tehditlere karşı içgüdüsel olarak “dövüş ya da kaç” denilen fizyolojik bir tepki gösterir.

korkmuş köpek

Bu tepki, sadece belirli bir tehdit tekrarladığı zaman olduğu için fobi olarak nitelendirilebilir. Fırtına, yüksek ses ve havai fişek korkusu büyük olasılıkla ilişkilidir. 

Fırtınadan korkan köpekleri sakinleştirmenin yolları

Tedavi edilmeyen ya da teşhis edilmemiş fobilerle ilgili temel sorun, tetikleyicinin ortaya çıktığı her yeni seferde, köpeğin daha agresif ve endişeli olması veya daha yoğun bir içgüdüsel tepki göstermesidir.

Korku ve endişe atakları kontrol altına alınmazsa uzun dönemde köpeğinizin karakterini etkileyebilir. Sağlıklı, itaatkar ve sosyal olan bir köpek, sahibini dinlemeyen korkak ve saldırgan bir köpeğe dönüşebilir.

fırtınadan korkan köpekler

Aşağıda verdiğimiz stratejiler sayesinde köpeğinizi uzun vadede sakinleştirebilirsiniz, ayrıca ileride köpeğinizin korkması veya endişelenmesi durumunda ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz.

Evcil hayvanınızı eğitirken ona “sakin ol” komutunu öğretmeye çalışın. Bu komutu köpeğiniz henüz bir yavruyken ona öğretirseniz çok daha etkili olacaktır, ve ömrü boyunca hatırlayacaktır. Eğer bu komutu ona ısrarla ve sakin bir şekilde öğretirseniz, bunu pozitif bir olay ile ilişkilendirir. Bu sayede, köpeğiniz fırtına sırasında korktuğu zaman ona bu komutu vererek sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeğinizin korktuğu zaman sığınacağı bir yer ayarlayın. Bunun bir sığınak olmasına gerek yok. Bu ona huzur veren, ve güvende hissettiren bir oda olabilir. Fırtınadan korkan köpekler için kendilerini güvende hissedecekleri bir odanın olması, korku hissi ile daha kolay başa çıkmalarını sağlar.

Köpeğiniz için sakinleştirici köpek giysisi alın. Yapılan bazı çalışmalara göre stresli ve endişeli olduğumuz zamanlarda sarılmak endişelerimizin hafiflemesine yardımcı oluyor. Konu köpekler olunca ise sarılmak işe yaramıyor, bunun yerine gövdelerini ve sırtını sıkıca sararak sağlıklı bir basınç yaratan sakinleştirici köpek giysileri kullanılıyor. 2009 yılında yapılan bir çalışma ile sakinleştirici köpek giysilerinin endişe azaltıcı etkisi kanıtlanmıştır.