Köpeklerin Öngörü Yeteneğine Dair 10 Şey

Köpeklerin Öngörü Yeteneğine Dair 10 Şey

Son Güncelleme: 07 Mayıs, 2018

Köpekler, her zaman insanların en iyi dostu olarak anılmıştır ancak köpek dostlarımızın sahip olduğu başka yeteneklerini öğrendiğinizde onları daha da çok seveceksiniz. Ve evet, köpeğiniz öngörü yeteneği sayesinde gerçekleşmeden önce en az 10 şeyi hissedebilir.

İşte köpeğinizin öngörebileceği 10 şey:

Hamilelik

köpek ve hamile kadın

Araştırmalar gösteriyor ki sizin haberiniz olmasa bile, köpekler sizin hamile olup olmadığınızı anlama yeteneğine sahip. Bunun sebebi, gelişmiş koku alma duyularının sayesinde, bedeninizde olup biten hormonal değişiklikleri fark edebilmelerinden kaynaklanıyor.

Anahtarlarınızı elinize alıp almadığınız veya ceketinizi giyip giymediğiniz önemli değil. Köpeğiniz hareketlerinizi sezip sizin evden ayrıldığınızı fark eder. Hayvanların zaman olgularının olmadığını göz önüne alırsak bu çok ilginçtir. Ancak, inanılmaz bir gözlem yetenekleri olduğundan dolayı yapacağınız hareketleri tahmin edebilirler.

Eve gelmeniz

Nasıl oldu bilmiyorsunuz ama siz daha köşeyi bile dönmeden köpeğiniz, çoktan havlamaya ve pencereden dikizlemeye başlamış. Köpeklerin koku alma duyuları o kadar gelişmiş ki sizin kokunuzu uzak bir mesafeden bile alabiliyorlar. Tabii, işin içine hassas kulakları da giriyor, çünkü kokunuz arabanın dışına çıkmasa bile, köpeğiniz aracınızın sesini birkaç metre uzaklıktan ayırt edebilir.

Duygular

Bir şey söylemeseniz, köpeğinizin yüzüne bakmasanız ya da hareket bile etmeseniz dahi, köpeğiniz mutlu, üzgün ya da kızgın olduğunuzu siz bir şey yapmadan da anlayabilir, duygularınızı ayırt edebilirler.

Doğum

Bir insan ve bir köpek arasında oluşan bağ inanılmaz. Köpekler, özellikle kadınlardaki duygu ve hislerin yanı sıra herhangi bir hormonal değişikliği de fark edebilirler. Bu yüzden, eğer ki hamileyseniz ve köpeğiniz birkaç gündür yanınızdan ayrılmıyorsa, doğumunuz yaklaşmış demektir. Köpeğiniz hem sizi korumak ister hem de kokunuz sayesinde bebeğin ne zaman doğacağını kestirebilir.

Hastalık

Çoktan köpeklerin kanser ve prostat gibi hastalıkları fark edebileceklerini söylemiştik. Bazı köpekler, düşük şeker seviyesini fark edebilir ve sahiplerine ilaçlarını almalarını hatırlatabilir. Yine, bu harika olay köpeğin olağanüstü koku alma duyusu sayesinde gerçekleşiyor.

Korku

Çocukken büyük ihtimalle köpeklerden korkuyordunuz (özellikle büyük olanlardan) ve anneniz dönüp size “Korkma, köpekler korkunun kokusunu alır.” dedi. Çoğunluk, bunun bir efsane olduğunu düşünse bile, aslında bu doğru ve bilimsel olarak da kanıtlanmıştır! Korku, adrenalin seviyemizi yükseltir ve bu da, köpeklerin koklayabildikleri feromonu ortaya çıkartır.

Hava durumundaki değişiklikler

Köpeklerin çok hassas kulakları vardır ve içgüdülerini de hesaba katarsak hava durumundaki değişiklikleri ayırt edebiliyorlar. Gök gürültüsünün sesi onlara ulaşmadan önce fark edebilirler. Birçok durumda, fırtına öncesi köpeklerin çok gergin olduklarını görebiliriz.

Ölüm

Bir kişi ölüme yaklaştığı zaman, insan vücudunda köpeklerin burunlarıyla algılayabildikleri değişiklikler meydana gelir. Böylece, bir köpek gerçekleşmeden önce bir insanın ölümünü tahmin edebilir.

Depremler

kardeş köpekler

İnternette  köpeklerin deprem ya da sarsıntı öncesi deli gibi etrafta koşuşturduğunu gösteren birçok video dolaşıyor. Bunun sebebinin köpeğin koku alma ve duyma duyusundan mı yoksa bacaklarının deprem dalgalarını algılayabilecek kadar hassas olmasından mı kaynaklandığı henüz belli değil.

Köpeğinizin birçok konuda öngörü yeteneğini sergilediğini gördük. Gözünüz köpeğinizin üstünde olsun bu şekilde bazı şeylerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini önceden anlayabilirsiniz. Bazen bu, hastalık ya da deprem gibi uğursuz olaylar olabilir ama hamilelik ve doğum gibi güzel olaylar da gerçekleşebilir. İşte şimdi köpeklerin neden insanların en iyi dostu olduğunu anladınız mı?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • D’Aniello, B., Semin, G. R., Alterisio, A., Aria, M., & Scandurra, A. (2018). Interspecies transmission of emotional information via chemosignals: from humans to dogs (Canis lupus familiaris). Animal cognition, 21(1), 67-78.
  • Powell, N. A., Ruffell, A., & Arnott, G. (2021). The untrained response of pet dogs to human epileptic seizures. Animals, 11(8), 2267.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.