Bir Köpeğe Çişini Dışarıda Yapmasını Öğretmenin Yolları

Evcil hayvanınızın tuvalet eğitimiyle ilgili sorunlar mı yaşıyorsunuz? Kendinizi üzmeyin. Bu ipuçlarıyla siz de köpeğiniz de mutlu bir eğitim süreci geçireceksiniz. 
Bir Köpeğe Çişini Dışarıda Yapmasını Öğretmenin Yolları

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2018

Bir köpek sahibi için köpeğine çişini dışarıda yapmasını öğretmek en zor işlerden biri. Hatta bu durum özellikle ilk defa köpek besleyenler için geçerli. Bu makalede bu zorlu görevi başarıyla tamamlamanın yollarından bahsedeceğiz.

Kaçınılması gerekenler

Her şeyden önce, sorumluluk bilincinde hayvan sahipleri olarak, negatif teşvik veya cezalandırmadan kaçınmalıyız. Yavru köpeğimizi evde yalnız bıraktığımızda çoğu zaman eve dönünce bir sürprizle karşılaşırız. Ancak, muhtemelen yavru birkaç saat önce çişini yapmıştır. Bu yüzden, eve dönünce onu azarlamanın bir anlamı olmaz. Neyi yanlış yaptığını ona göstermeli ve burnunu yaklaştırarak kendi çişini koklatmalıyız.

Evcil hayvanı önerilen zamandan önce dışarı çıkarmak da çoğu hayvan sahibinin yaptığı bir hata. Eğer veteriner hekim, özellikle de aşıları tam olmadığı için, yavru köpeğin ilk iki ayda dışarı çıkarılmamasını söylerse, hayvan dışarı çıkarılmamalıdır.

tasmasıyla gezdirilen köpek

Eve çişini yapması

Elbette, bir köpeğe çişini dışarı yapmayı öğretmenin pek çok yolu var. Ancak bazı uzmanlar onlara evde de işlerini görebilecekleri bir yer yapılmasını öneriyorlar. Bunu, ona dışarıda uygun bir yere çişini yapmayı öğrenmesinden daha önce öğretmelisiniz. Eğer yavru köpeğe aşı yapıldıysa veya dışarı çıkarılmaması gerekiyorsa bu yöntem uygundur.

Köpeğinizin evin içine çişini yapmaması için köpek bezleri veya eğitim pedleri alabilirsiniz.

Eğitim pedleri veya köpek bezleri

Eğitim pedi veya köpek bezi pamuk ve su geçirmez plastik karışımı bir maddeden yapılan bezlerdir. İdrarı emer ve koku oluşmasını önler. Köpeğimiz çişini yaptığında, temiz bir eğitim pedine idrarı emdirmeliyiz. Bu şekilde, biz almasak da yavru köpek bu kötü kokuyu alır.

Bez idrarı emdiğinde, bunu köpeğin çişini yapması için belirlediğimiz yere, mesela tuvalete, götürüp bırakmalıyız. Köpeğimizin çişini yapmaya başladığını her gördüğümüzde, veya çişini yapacağını hissettiğimizde, kendisi evde bunun için eğitim pedlerini aramaya başlayacaktır.

Çişini dışarıda yapması

Veteriner köpeğin artık dışarıda yürüyüş yapmasına izin verdiğinde, yani tüm aşıları tamamlandığında, çişini dışarıya yapmasını öğretme görevi başlar. Bu süreçte tuvalet eğitimi pedlerini de yanımıza almalıyız.

Bu aşamada yavru köpeğimiz eğitim pedinin çişini yapabileceği yer anlamına geldiğini öğrenmiştir. Köpeğimizin idrar torbasını boşaltmasının zamanının gelip gelmediğini takip etmeliyiz. Bu da genellikle bir şeyler yedikten, içtikten, oyun oynadıktan veya uyandıktan 20 dakika sonrasıdır.

Tasmasını takıp evi terk ettikten sonra, çişini kapı girişlerine veya kaldırımlara yapamayacağı bir parka veya kumlu bir yere gelene kadar beklemeliyiz.

Köpeğimizi yürüyüşe çıkardığımız zamanlar için eve yakın bir yer belirlemek bu açıdan çok önemli.

Çişini yapması için belirlediğimiz yere geldiğimizde, eğitim pedini çıkarıp yere koyabiliriz, böylece idrarı pede emdirmiş oluruz. İlk seferde başarısız olmak mümkün. Ancak Roma da bir günde inşa edilmedi.

yavru köpek dışarıda

Kararlılık, başarının anahtarı

Köpek bezi ile art arda yürüyüşler ve denemeler sonunda, köpeğimiz evdeki tuvalette gördüğü eğitim pedi ile dışarıdaki çişini yapması gereken yer arasında bir bağlantı kurmaya başlayacaktır. Köpek sonunda eğitim pedine çişini yapmaya başladığında ise, ona bir ödül vermeliyiz. Yaşına ve boyutlarına uygun bir ödül idealdir.

Bu ritüele gerektiği kadar devam etmeliyiz. Eğitim pedini her seferinde aynı yere koymaya dikkat edin ve köpeğinizi oraya çişini yaptığı her seferde ödüllendirin.

Yavru köpek artık bunu düzenli olarak yaptığında, eğitim pedi olmadan da dışarı çıkmaya hazırız demektir. Ancak bunu doğru yaptığı her seferde onu ödüllendirmeye devam etmeliyiz.

Unutmayın, başarının sırrı kararlılık, sabır, pozitif teşvik ve koku duygusunu doğru kullanmada yatıyor. Bol şanslar!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.