Hayvanınızdan Ayrılmakta Sıkıntı mı Yaşıyorsunuz?

Eğer evcil hayvanınızdan ayrılmakta sorun yaşıyorsanız, bu makale tam size göre! Çok sevseniz bile bir hayvan ile böyle bir ilişki yaşamak sağlıksız bir hal alabilir.
Hayvanınızdan Ayrılmakta Sıkıntı mı Yaşıyorsunuz?

Son Güncelleme: 10 Nisan, 2019

Evcil hayvanınızı aileden biri olarak gördüğünüzde ona değer vermeniz ve onu mutlu etmeye çalışmanız gayet normal ve iyi bir şeydir. Ancak, bazı durumlarda insanlar sınırı aşabilmektedir. Hayvanlarını aşırı bir şekilde insanlaştırarak, gerçek ilişkiler yerine hayvanları ile olan ilişkileri yürütebilmektedirler. Yoksa siz de hayvanınızdan ayrılmakta sıkıntı mı yaşıyorsunuz?

Hayvanıma çok mu bağlıyım?

hayvanından ayrılmakta sorun yaşayan kadın

Tekrar belirtelim; birlikte yaşadığınız bir hayvana ilgi göstermek kötü bir şey değildir. Hatta onlara hak ettikleri değeri verdiğiniz için harika bir şeydir.

Asıl sorun köpeğinizi, kedinizi ve sahip olduğunuz diğer hayvanları hayatınızın merkezine koymanızdır. Hayatınızda sizi seven, anlayan ve olduğunuz gibi kabul eden tek kişi odur.

Eğer evcil hayvanınızdan ayrılmakta sorun yaşıyorsanız, psikolojik ya da duygusal eksikliğinizi dolduruyor olabilirsiniz. Çoğu zaman bu durum bilinçsiz bir şekilde ortaya çıkar ve zamanla şiddetlenir. Eğer çok uzun sürerse, arkadaşlarınızla ve ailenizle olan ilişkinize zarar verebilir.

Eğer hayvanınızdan ayrılmakta sıkıntı yaşıyorsanız, bu durumla alakalı bir sıkıntınız olabilir. Hem kendi iyiliğiniz hem de birlikte yaşadığınız canlının iyiliği için bu sorunun kaynağını bulmalısınız.

Ayrıca bakınız: Kedinizi Evde Yalnız Bırakmak

Evcil hayvanınızdan ayrılmakta sıkıntı yaşamanızın bazı sebepleri

Hayvanlarına aşırı bağlı insanlar, diğer insanlarla iletişim kurmada ya da benzer durumlarda sıkıntı yaşamaktadırlar. Örneğin:

Bu tür insanlar aynı zamanda:

 • Kabul edilmek ister
 • Hayal kırıklığı yaşamışlardır
 • Dışlanmış hissederler

Hayvanlarından ayrı kalamayan insanların ortak başka bir özelliği ise çocuklarının olmaması ya da büyük bir kayıp (aile, arkadaş, sevgili) yaşamış olmalarıdır.

Hayvanından ayrılmakta sıkıntı yaşayanların 5 davranışı

Eğer yukarıdaki bu üç tipten birisi olup olmadığınızı anlamak istiyorsanız, bu listeyi okuyun ve benzer davranışlar gösterip göstermediğinizi kontrol edin:

 • Hayvanınız yalnız kalmasın diye sosyalleşmekten kaçıyorsanız. Örneğin, hayvanların kabul edilmediği yerlere gitmiyor ya da hayvanınızın istenmediği arkadaş ya da aile ortamlarına girmiyorsanız.
 • Büyük ihtimalle hayvanınızın umursamayacağı nesneler için çok fazla zaman ve para harcıyorsanız. Bunlara kıyafetler, bakım ürünleri gibi şeyleri örnek verebiliriz. Bunları kendi isteklerinizi tatmin etmek için yapıyorsunuz, onlarınkini değil.
 • Hayvanınız hafif bir hastalık belirtisi gösterdiğinde soluğu veterinerde alıyorsanız. Tüm gününüzü beslenme şekilleri, bakım, hastalıklar gibi konularla meşgul ediyorsanız.
 • Sohbetlerinizin ana konusu hayvanlarınızsa.
 • Fotoğraflarını çekip herkese göstermekten veya her yere yüklemekten kendinizi alıkoyamıyorsanız. Büyük ihtimalle sadece hayvanınız için bir tane hesap bile açmış olabilirsiniz.

Hayvanları insanlaştırma riski

Hayvanlarınızla insanlarmış gibi iletişim kurmanın çok zararlı olduğunu hatırlatırız. En basitinden, onların doğasına saygı duymamış oluyorsunuz. İnsanların hayvanlarını küçük çocuklarmış gibi şımarttıklarını her yerde görüyoruz. Hatta kendi çocuklarından bile daha çok onlar için endişelenir hale geliyorlar.

Hayvanları insanlaştırmanın bazı belirtileri:

 • Hayvanlara kıyafetler ve kostümler giydirmek, hayvanlar için oldukça rahatsızlık vericidir ve cilt sorunları, aşırı terleme gibi sorunlara da neden olabilir.
 • Önüne geleni özellikle de zararlı şeyleri hayvanına yedirmek, obeziteye ve besin değerlerinin dengesinin derinden bozulmasına neden olur.
 • Ev kurallarını ya da herhangi bir komutu öğretmemek, ileride davranış problemlerine sebep olabilir.

Sevgi ve saygıya dayalı bir ilişki

kedi sevmek

Uzmanlara göre, evcil hayvanlarına aşırı bağımlı olan kişiler genelde durumun farkında olmuyorlar, bu yüzden yardım etmesi için aile üyelerine ve arkadaşlarına ihtiyaç duyarlar. Hatta psikologa gitmek durumunda bile kalabilirler.

Sevgi, muhteşem olduğu kadar tehlikeli de olabilir. Bu durum insan ilişkilerinde olduğu gibi diğer türlerle olan etkileşimlerimiz için de geçerlidir. Bu yüzden, evcil hayvanınızdan uzak durabilmeyi, doğalarına saygı duyduğunuz ve başka bir hayata sahip olduğunuz sağlıklı bir bağ geliştirebilmeyi öğrenmeniz gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.