Köpeklerin Eşyaları Çiğnemesi Nasıl Durdurulur?

Köpeklerin eşyaları çiğnemesi normaldir çünkü etraflarındaki dünyayı böyle keşfederler. Ayrıca köpek yavruları, diş çıkardıkları için bunu yapıyor olabilir. 
Köpeklerin Eşyaları Çiğnemesi Nasıl Durdurulur?

Son Güncelleme: 13 Mart, 2019

Herkes iyi eğitimli, sessiz ve sakin köpekleri sever. İnsanların dikkatini çekmek için dürtülerini kontrol edebiliyorlarsa, daha da sevimli buluruz onları. Ancak her zaman böyle olmaz. Köpeklerin eşyaları çiğnemesi ve bunu çok sık yapması söz konusu olabilir.

Köpeklerin eşyaları çiğnemesi birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. İşte bugünkü yazımızda bu konuyu ele alacağız. Çözümlerin köpeğiniz için çok katı olması konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü bu basit bir davranışsal sorundur.

Köpeklerin eşyaları çiğnemesi neden olur?

Bu, 3 aylık ve daha küçük köpek yavrularında normal bir sorundur. Yaşamın o aşamasında çok doğal ve yaygındır, çünkü çevrelerindeki dünyayı bu şekilde tanırlar. Ancak tek sebep bu değildir. Köpekler diş çıkarmanın yarattığı sıkıntıyı rahatlatmak için de her şeyi çiğnemeye başlar.

köpeklerin eşyaları çiğnemesi

Bir köpek yavrusunun kendini keşfetme şekli budur. Bir köpek, çevresini tanıyıp bu alanda geliştikçe alışkanlıklarının ne olacağını öğrenir veya bilemez. Ayrıca bir köpeğin ağzı bir insanın dokunma hissine eşdeğerdir, bu nedenle çiğneme tamamen normaldir.

Yavru köpeklerin hemen her şeyi çiğnedikleri doğrudur, peki ya yetişkin köpekler? Teoride, bu hayvanlar etraflarındaki çevre hakkında daha çok şey bilmelidir. Öyleyse, neden eşyaları çiğniyorlar? Bunun birçok nedeni var.

Dikkat ya da can sıkıntısı, nasıl ayırt edebilirsiniz?

Köpekler, arkadaş edinmeyi ve eğlenmeyi seven çok sosyal hayvanlardır. Toplumumuzdaki bir sorun, bu ihtiyaçları her zaman sağlayamıyor olmamız. Dolayısıyla, köpekler canları sıkıldığı ve onlara ilgi göstermemizi istedikleri için buldukları her şeyi çiğniyorlar.

Genelikle, köpeklerin eşyaları çiğnemesi çok özel iki durumda gerçekleşir. Birincisi, eve vardığınızda köpeğin evinizde her yeri dağıttığını görürsünüz. Diğer durumda ise eve vardığınızda köpeğiniz sizi karşılar ve hemen ardından bir şeyler çiğnemeye başlar.

Bir köpeğin endişeli olduğu veya ilgimizi çekmek istediği için eşyaları çiğnediğini ayırt etmek çok kolaydır. İlk durumda köpeğin yalnız kalmak konusunda endişeli olduğu açıkça gözükür. İkinci durumda ise dikkatinizi çekmeye çalışıyordur. Her iki sorunla da başa çıkmak zor değildir.

Kompülsif çiğneme tedavisi

Her şeyden önce, bu hayvanları cezalandırmanın yarardan çok zarara yol açacağı anlaşılmalıdır çünkü köpek aynı şekilde karşılık vermeye devam edecektir. Pozitif teşvik, kompülsif çiğneme ile başa çıkmak için en iyi müttefikinizdir.

Şimdi bu gerçeği netleştirdiğimize göre, bir an için şunu düşünelim: Evden uzakta çok zaman geçiriyor musunuz? Ayrılık kaygısı, yapacak hiçbir şeyi olmadan uzun süre evde yalnız bırakılan köpeklerde tekrarlayan bir sorundur. Köpek zamanın geçmesine yardımcı olması için eşyaları çiğner.

ayrılık anksiyetesi

Daha ciddi durumlarda, kendi uzuvlarını çiğnemeye bile başlayabilir ve kendilerini sakatlayabilirler. Ancak bu sorunla zamanında ilgilenirseniz, büyümesini önleyebilirsiniz.

  • Evde olmadığınız süre boyunca evcil hayvanınızın dikkatini dağıtmak için pek çok farklı türde oyuncak bırakmayı düşünün. Köpeğinizin eşyaları çiğneme eğilimi varsa ve oyuncak almaya maddi imkanınız yetmiyorsa, geri dönüştürülmüş malzemelerle kendiniz de yapabilirsiniz.
  • Radyoyu açık bırakın veya biraz müzik çalın. Bu, köpeğin etrafındaki insan varlığını canlandıracak ve biraz sakinleştirecektir.
  • Bunu yapacak maddi imkana sahipseniz, başka bir evcil hayvan almayı düşünün. Başka bir köpek veya bir kedi bile köpeğinizi birkaç saat eğlendirmek için harika seçeneklerdir.

Endişe söz konusu olduğunda, bu durumla baş etmek oldukça kolaydır. Ancak köpeğinizin asıl istediği ilgi görmek olduğunda, işler biraz değişir. Bunun için daha doğrudan yöntemler kullanmalısınız. Bununla birlikte, asla cezalandırılmış hissetmelerine izin vermemelisiniz.

  • Köpeğinize saygılı olmayı öğretmelisiniz. Köpeklerin eşyaları çiğnemesi doğal bir eğilimdir ve sınırların ne olduğunu bilmiyorlar. Dolayısıyla, onlara yaşamın ilk aşamasında neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğretmek sizin göreviniz. Bu şekilde, hayvanın belli bir yaşın ötesinde bu davranışı geliştirmesini önleyebilirsiniz.
  • Eğer çiğneme kesinlikle gerekliyse, çiğneyebilecekleri nesneler arayın. Kullanmadığınız ayakkabı veya giysileri çiğnemelerine izin vermeyin çünkü bu durumda diğer benzer şeyleri çiğnemenin doğru olacağını düşüneceklerdir.
  • Bu davranışı henüz ilerlemeden düzeltmeye çalışın. Sesinizi yükseltmek genellikle köpeğinizi azarlamak için işe yarayacaktır. Eğer dokunmanız kesinlikle gerekliyse, burnuna hafif bir şekilde dokunmanız yeterli olacaktır .

Gördüğünüz gibi, köpeğinize çiğnemeyi bıraktırmak düşündüğünüzden daha kolaydır. Yalnızca biraz sabır ister. Köpeğinizin ise onlardan ne istediğimizi anlaması için iradeli olması gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.