Bir Köpek Suçlu Bakışlarının Arkasında Ne Saklıyor Olabilir

Bir Köpek Suçlu Bakışlarının Arkasında Ne Saklıyor Olabilir

Son Güncelleme: 07 Eylül, 2018

Bir köpek kötü bir şey ya da bir yaramazlık yaptığı zaman yüzünde bir suçluluk ifadesi olacaktır. Peki ama köpekler doğru ve yanlış arasındaki farkı biliyorlar mı? Eğer yanlış bir şey yaptıklarını biliyorlarsa, o halde neden yapıyorlar? Bir köpeğin suçlu bakışları arkasında ne yatıyor olabilir? Bu soruların cevaplarını ve bir köpeğin suçlu bakışları arkasında yatan diğer sebepleri öğrenmek istiyorsanız makalemizi okumaya devam edin. 

Bir Köpeğin Suçlu Bakışları: Sizi Sakinleştirmek İçin Yaptıkları

Bir köpeğin suçlu bakışları kendisini çok kolay bir şekilde belli eder; çünkü eğer köpeğiniz yanlış olduğunu düşündüğü bir şey yaptıysa kulakları arkaya doğru gider, gözleri mutsuz bakar, hatta bazen, bazı köpekler gerginlikten kuyruklarını bile sallarlar.  O mutsuz gözleriyle bakan köpeklerden bazıları, sanki sinirli bir insandan saklanıyormuş gibi size arkalarını dönerler. Bunun yanı sıra bazen, bazı köpekler sanki gülümsüyormuş gibi dişlerini gösterirler. 

köpeğin suçlu bakışları

Aslına bakılırsa bu mimikler bir suçun göstergesi değildir; çünkü aslında köpeğiniz bu hareketlerin sizi sakinleştirmesini umduğu için bu tarz davranışlar sergiliyordur. Bu sakinleştirici sinyaller bir köpeğin size herhangi bir problem yaşatmak istemediğini ifade etme biçimlerinden biridir. Diğer bir deyişle bir köpek “suçlu bakışlar” ile bakmaya başladığı zaman, aslında sahibine onu cezalandırmamasını; çünkü zor durumda olduğunu söylemeye çalışıyordur.

Köpeğin Sizi Sakinleştirmek İçin Yaptığı Diğer Davranışlar

Köpek dilinin büyük bir kısmı bu sakinleştirici sinyallerden oluşur. Köpeklerin sık sık gösterdiği diğer sinyaller de şu şekildedir:

  • Burnunu yalaması. Köpeğiniz burnunu maması çok lezzetli olduğu için yalamaz. Bunu yapmasının sebebi ona yemekle yaklaştığınız zaman heyecanlanmasıdır. Ve kendisini sakinleştirmeye çalışıyor demektir.
  • Kafasını çevirmesi. Cep telefonumuzu çıkarıp bir köpeğin fotoğrafını çektiğimiz zaman, köpekler neredeyse her zaman kafalarını çevirirler. Köpeklerin bunu yapmasının sebebi telefonun onları rahatsız etmesidir ve aslında bizden uzaklaşmamızı istiyorlardır.
  • Yeri koklaması. Çoğu zaman bir parktaysanız ve köpeğinizi agresif bir tonda çağırırsanız size yavaş yavaş yaklaşacaktır ve belki de durup bir şeyleri koklamaya başlayacaktır. Bunu yapmasının sebebi ise sizi sinirlendirmek istemediğini söylemeye çalışmasıdır.

Doğru ve Yanlış Arasındaki Farkı Bilmeleri

Köpekler neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmezler; çünkü bu iki kavram insanlara dair filozofik kavramlardır. Ancak bunun yanı sıra, köpekler de yaptıkları davranışların olumlu ya da olumsuz sonuçları olup olmadığını bilirler.

Bu nedenle de bu gibi sakinleştirici sinyaller gösterirler. Yaptıkları şeyin sahiplerini sinirlendireceğini ya da sahipleri ile aralarında bir tartışmaya yol açacağını bilirler. Hatta sahiplerinin onlara vuracağını bile düşünüyor olabilirler. Böyle olunca da sahiplerini bu sakinleştirici sinyallerle sakinleştirmeye çalışırlar; ancak pek çok insan onları anlamaz. Dahası, bazı insanlar karşılarındaki insan ya da hayvanı cezalandırmayı ve kavga etmeyi çok severler ve köpekler de bunu bilir.

Köpeklerin bu kadar iyi birer gözlemci olmalarının sebebi ise insanlar sinirlenmeye başlamadan önce bir şeylerin yanlış gittiğini farkına varmaya başlamalarıdır. Bu nedenle insanlar henüz tam olarak sinirlenmeden önce bu sakinleştirici sinyaller kullanırlar.

Köpekler Neden Kötü Davranışlar Sergilerler

Köpekler, büyük oranda kötü davranışlar sergileme eğiliminde olmazlar. Binlerce yıldır insanlar, genetik olarak onları memnun etmek isteyen köpekleri seçtiler. Bu nedenle günümüzde var olan köpekler insanlara hiçbir zaman zarar vermek ya da onları sinirlendirmek istemezler. Böyle olunca, bir köpek suçlu bakışlarını aslında yaptığı şey sebebiyle değil, yaptığı davranışın getireceği neticeler sebebiyle yapar.

Eğer bir köpeğin yaramazlık yaptığını görüyorsanız, bunun sebebi genellikle köpeğin kendisini gerçekten de tutamamasıdır. Yani köpekler intikam almak için evdeki eşyaları parçalamaz ya da çöpü karıştırmazlar. Normalde bu tarz davranışlar sergileyen köpekler o kadar sıkılmış ya da o kadar strese gitmişlerdir ki, enerjilerini bir şeyin üzerine boşaltmaları gerekir. Köpeklerin bir şeyleri çiğneyerek kendilerini sakinleştirdiğini bilmeniz gerekir.

Başka bir deyişle, bir şeyleri parçalayan ya da bir şeylere zarar veren bir köpek rahatlamaya ve sakinleşmeye çalışıyordur. Eğer bir köpek yaramazlık yapıyorsa, köpek gerçekten de kontrolden çıkmıştır ve artık bu konuda kendini tutamıyor demektir.

Bu sebeple sizden onu affetmenizi ve onu cezalandırmamanızı ister. Köpekler kasıtlı olarak kötü davranışlar sergilemezler. Bu tip davranışları kendilerini kontrol edemedikleri için gerçekleştirirler.

köpeklerin yaramazlık yapma sebepleri

Köpeğinizin Kötü Davranışlar Sergilemesini Önleyin

Köpeğin bir şeyleri ısıracak ya da kıracak kadar kötü zamanlar geçirmesini engellemek köpeğin sahibinin elindedir. Bir köpek, kontrolü kaybettiği ve ulaşabildiği yerde her ne varsa onu ısırma ihtiyacı hissettiği zamanlarda bu konu ile ilgili sorumluluk sahibi olan kişi köpek sahipleridir. Bu nedenle insanların nasıl çözeceklerini bilmedikleri problemleri önceden görmeleri gerekir. Her köpek ve her durumda farklı bir çözüm vardır ve köpeklerimizi en iyi biz köpek sahipleri tanırız.

Çoğu zaman, bazı köpekler koltuk yastıklarına zarar verir ya da sahiplerinin kıyafetlerini parçalarlar; çünkü çiğneyebilecekleri bir eşyaları ya da bir oyuncakları yoktur. Çiğnemek ve kemirmenin, köpekgiller türünden olan her canlının temel ihtiyacı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle eğer köpeğinize çiğnemesi ya da kemirmesi için herhangi bir şey vermezseniz, köpeğiniz kendisi için bir şey mutlaka bulacaktır.

Bir köpek diş temizleyici ödül mamalarını, çiğ kemikleri ve kurutulmuş sığır tendonunu koltuk minderlerine tercih edecektir. Yani aslında köpeğinizin başının sizinle belaya girmemesini önleyecek olan kişi yine sizsiniz. Örneğin eğer köpeğiniz parkta diğer köpeklerle sık sık kavga ediyorsa, o halde belki de parka hiç gitmemek ya da diğer köpeklerin hepsinin evlerine dönmelerini beklemek belki de daha iyi bir seçenektir.

Evde yalnız bırakıldıkları zaman gerginlik yaşayan ve kemirme oyuncuklarıyla kendini sakinleştirmekte sıkıntı yaşayan köpekler ise bir köpek eğitmeninden yardım almalıdır. Ayrılık kaygısı, bir uzman tarafından tedavi edilmesi gereken karmaşık bir psikolojik bozukluktur.

Köpekler doğru ve yanlış arasındaki farkı bilmezler. Ve tam da bu sebeple aslında köpeklerin suçlu bakışları diye bir kavram yoktur.

Ancak yine de, insanlar sinirlendiği zaman, bunun farkına varırlar ve insanlar onları dinlemese de kendilerince özür dilemeye çalışırlar. Bu nedenle, eğer köpeğinizin problemlerini önceden tahmin edip ona göre önlemler alırsanız, hem siz hem de köpeğinizin daha mutlu bir ilişkisi olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.