Davranışsal Köpek Terapisi İle Gelen Değişim

İster fiziksel olsun ister psikolojik, istenmeyen davranışlarla başa çıkabilmek için bir veterinerden yardım istemelisiniz. Veteriner gerekli görürse sizi bir köpek eğitmenine yönlendirebilir. Hatta köpeğinizin davranışlarını değiştirmesi için terapi görmesini isteyebilir. 
Davranışsal Köpek Terapisi İle Gelen Değişim
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler de insanlar gibi onları arkadaş canlısı, sosyal ve evlat edilinebilir hayvanlara dönüştürecek iyi kurulmuş davranış parametrelerine ve yaşam becerilerine ihtiyaç duyarlar. Bu, özellikle doğdukları ilk 5 ay için çok önemlidir. Böylece köpeğiniz ailevi bir ortamda mutlu bir yaşam sürebilir. Davranışsal sorunları olan köpekler için ise devreye köpek terapisi girebilir.

Bazı köpekler çevrelerindeki insanlara ve hayvanlara karşı sosyal açıdan kabul edilemez ve istenmeyecek davranışlar gösterirler.

Agresyon, anksiyete, tehdit sinyalleri, aşırı tepkiler veya duyguları kontrol edememe bunlardan bazılarıdır. Bu davranışlar insanlara, hayvanlara ve kendilerine zarar vermeleriyle bile sonuçlanabilir.

Bu sorunların çoğu aslında köpeğin sürekli stresli durumlara maruz kalmasından kaynaklanır. Sahiplerinin bu durumla düzgün bir şekilde nasıl başa çıkmaları gerektiğini bilmemeleri, köpeklerin böyle tepkiler vermeleriyle sonuçlanır. Ancak bu sorunların çoğu stres azaltma terapisiyle çözülebilir.

Davranışsal sorunlar 

Köpeklerde davranışsal sorunların ortaya çıkmasının sebebi şunlar olabilir:

  1. Organik: Rahatsızlığa veya ağrıya yol açan herhangi bir fiziksel sorun.
  2. Organik olmayan: Hayvanın davranışının fiziksel kökenli olmaması. Örneğin köpeğin zorlu veya travmatik bir çocukluk çağı geçirmiş olması.

Bu sorunlar nasıl ortaya çıkar?

  • Agresyon. Bu davranış tipinin özel ve acil tedaviye gereksinimi vardır çünkü hayvan başka hayvanlara veya insanlara zarar verebilir.
  • Korkular ve fobiler. İnsanlar, objeler, sesler, diğer köpekler veya hayvanlar onları korkutabilir. Köpeğin sahibinin korkularını yenme sürecinde köpeğini desteklemesi ideal olacaktır.
  • Yıkıcı davranışlar.
  • Aşırı havlama.
  • Ayrılık anksiyetesi. Bu durumda köpeğinizin kendine olan güvenini kazanmasına ve evde yalnızken sakin kalabilmesine yardımcı olmak için terapi önemlidir.
  • Heyecan ve hiperaktivite. Bu durum hem köpek için hem de onunla birlikte yaşayanlar için çok yorucudur. Köpek sürekli aktif ve gergindir ve sakinleşemez.
gri beyaz uzanan köpek

Hem köpeğin hem de sahiplerinin huzuru için bu davranışların tedavi edilmesi önemlidir. Bu davranışlar, başa çıkması zor olacak kadar artarsa, bazı köpek sahipleri sonunda köpeklerini terk edebilir, onlara kötü davranabilir ya da onları uyutabilirler.

Davranışsal köpek terapisi: Amacı nedir?

Tedavinin en önemli kısmı köpeğin sahibinin göstereceği bağlılık ve sürekliliktir. Köpeğinize iyi alışkanlıklar kazandırmazsanız, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde bu alışkanlıkları edinmelerine yardım etmek zor olacaktır.

Bunun duygusal yönü de önemlidir. Bu da sürecin tamamı boyunca köpeğinize karşı anlayışlı ve sabırlı olmanız ve empati yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Köpek 5 aylık olmadan davranışsal eğitime başlanması tavsiye edilir. Davranışsal terapinin amacı köpeği itaatkar bir hale getirmek değildir. Amaç köpek ile sahibi arasındaki ilişkiyi geliştirmektir. Böylece köpeğinizle birlikte geçireceğiniz günlerin eğlenceli olmasını garantilemiş olursunuz.

Değerlendirme

Veterinere gittiğinizde, uzman, köpeğin sahibine ve varsa köpekle bolca zaman geçiren kişiye bir dizi soru soracaktır. Veteriner, hayvanın doğumu, kaç yavru olduğu ve annesinin nasıl bir köpek olduğuyla ilgili sorular sorabilir.

Tüm bu soruların amacı köpeğin davranışsal sorunlarının kaynağını analiz etmektir. Bu, veterinerin etkili bir tedavide karar kılmasına yardımcı olacaktır.

gri beyaz uzanan köpek

Davranışsal köpek terapisi ne işe yarar?

Bu, düzeltmek istediğiniz uygunsuz davranışın sebebine göre değişir. Ancak köpeğin hayatı için önemli olan bazı genel tavsiyeler verilebilir. Bunlardan bazıları şöyledir:

1. Rutinler edinilmesi

Beslenme, rahatlama, oyun zamanı, yürüyüş ve dinlenme gibi aktiviteler için iyi düzenlenmiş bir program yapılabilir. Bu temel ihtiyaçların düzenli bir şekilde karşılanması hem köpeğin hem de sahibinin daha huzurlu ve düzenli bir yaşama sahip olmasına yardım edecektir.

2. Günlük fiziksel egzersiz

Bu tavsiye özellikle ev köpekleri için önemlidir. Gördüğümüz gibi köpeklerde istenmeyen davranışlara yol açan en yaygın sebep stres birikmesidir. Günlük stresten kurtulmanın en iyi yolu iyi bir yürüyüş ve hatta koşu (köpeğin cinsine ve aktivite seviyesine bağlı olarak) yapmaktır.

Uyuşuk bir yaşam tarzı köpekler için obezite ve diğer ilişkili hastalıklar başta olmak üzere önemli riskler taşır. Cinsi ne olursa olsun, tüm köpeklerin günlük egzersize ihtiyaçları vardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.