Logo image
Logo image

Yaşlı Köpeklerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

3 dakika
Yaşlı Köpeklerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yaşlanma herkesin, buna insanların en yakın arkadaşı da dahil, başına gelecek doğal bir süreçtir. Zamanı durdurmak imkansız olabilir ancak yaşlandığı zaman köpeğinize daha kalite bir yaşam sunmak sizin elinizde. Bu yüzden, yaşlı köpeklere besleyici yemekler vermek önemlidir. Yaşlı köpeklerin beslenme düzeni nasıl olmalıdır öğrenmek istiyorsanız, makalemizi okumaya devam edin.

Yaşlı Köpeklerin Beslenme Düzeni: Az Karbonhidrat, Fazla Protein

Köpekler 7 ila 12 yaşlarında iken yaşlı olarak sınıflandırılmaktadır. Ancak bu, köpeğin ırkına ve davranışına göre değişir. Bu zaman diliminde, köpeklerin fiziksel aktiviteleri gözle görülür biçimde azalır ve kas kaybetmeye başlarlar. Bu da, beslenme düzenlerinde değişiklik yapılmasını zorunlu kılar.

Karbonhidrat alımlarını azaltmak çok önemlidir; bu besin öğesi, vücudun temel enerji kaynağıdır ve yaşlı köpeklerin beslenme düzeni içinde mutlaka yer almalıdır.

Some figure

Kilo alımını önlemek için köpeklerin ölçülü miktarlarda yemeleri gerekir. Aşırı kilo, hipertansiyon ve diyabet gibi birçok hastalığa sebep olabilir. Benzer şekilde, kilo alımı kronik ağrıya neden olur ve artrit ve kalça displazisi gibi kas-iskelet hastalıklarının dejenerasyonunu hızlandırır.

Yaşlı köpeklerin beslenme düzeni yüksek protein içermelidir. Proteinlerin yaşlı köpekler için gerekli olmasının sebebi, yaşlanma sürecinde kas kaybetmeye başlamalarıdır. Sindirimi ve küçük moleküllere ayrıştırılması kolay olduğu için, proteinlerin iyi bir besin değeri vardır.

Yaşlı Köpekler İçin Gerekli Besinler: C Vitamini

İnsanlar yaşlandıkça vücutlarındaki hücreler oksidasyona uğrar. Özellikle beyin işlevinde gözle görülür bir azalma gibi birçok etkiye sebep olur. Köpekler de çok benzer bir organik aşamadan geçer: Yoğun oksidasyon nöronların ölmesine sebep olur, bu da bunamayla sonuçlanır.

Köpeklerde bunama, ilerleyen bilişsel ve duyusal işlev kaybıyla ortaya çıkar. Görme ve duyma en kolay etkilenen duyularken koku, genelde, bu dejenaratif süreçte en son basamakta yer alır.

Zamanla hayvan bilişsel yeteneklerini kaybetmeye başlar. Bu, verilen komutları algılayamamasına ve uzay-zaman sürekliliğine bağlı birçok alanda zorluk çekmesine sebep olur.

Bu gibi durumlarda, C vitamini yaşlı köpekler için gerekli bir besin kaynağıdır. Bu güçlü doğal antioksidan, hücresel yaşlanmayı yavaşlatarak beynin dejenerasyonunu geciktirir.

Bu yüzden, yaşlılık bunamasının belirtilerini kontrol altına alabilir veya önleyebilirsiniz. Köpeğinize, C vitamininin etkilerini arttırmak için Fostatidil Serin gibi belirli maddelerin takviyesini yapmanız da tavsiye edilir.

Yaşlı Köpeklerin Beslenme Düzeninde Yağların Yeri

Yağlar bir enerji kaynağıdır ve köpeklerin çeşitli hormonlarını da içerir. Bu nedenle, yaşlı bir köpeğin diyetine yağlar dahil edilmeli ve kontrol edilmelidir. Ancak, tıpkı bir insanın diyetinde olduğu gibi, köpekler için de iyi yağlar ve kötü yağlar vardır.

Doymuş veya trans yağlar kilo alımını kolaylaştırabilir ve böylece bunama sürecini hızlandırabilir. Buna karşılık, Omega-3 ve Omega-6 gibi doymamış yağlar, kalp-damar dostudur ve iltihap sökücü ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Köpeğinizin kilo durumunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin çünkü bazı köpekler yaşlandıkça aşırı kilo verebilirler. Bu gibi nadir durumlarda, yararlı ve doymamış yağların bolca tüketilmesi gerekir.

Yaşlı Köpekler İçin Dengeli Beslenme

Yaşlı köpekler için dengeli beslenme düzeni belirli, dengeli yiyecekleri içermelidir. Bu türdeki köpek mamaları, yaşlı köpekler için doğru besin oranlarına sahiptir.

Bu yüzden, kullanılan proteinin değerine özellikle dikkat etmek gerekir. Çoğu mamaların içeriğinde fazlasıyla sebze proteini (mısır ve soya gibi tahıllar) kullanılıyor. Bu durum, köpeğinizin sindirim sistemine zarar verebilir.

Eğer köpeğiniz çiğnemede güçlük çekiyorsa, ona püreli yiyecek vermeniz en iyisidir. Hazırlamak için, sadece yemeğin üzerine su veya sıcak tavuk suyu ekleyin ve biraz bekleyin. Yemeği oda sıcaklığına geldiği zaman, iyice karıştırın ve servis yapın.

Son olarak, besin takviyesi olarak ve köpeğinizin çiğnemesini kolaylaştırmak amacıyla mamasına et püresi veya yaş mama ekleyebilirsiniz.

Some figure

Yaşlı Köpeklerde Sıvı Tüketimi

Yaşlı bir köpek doğal olarak içtiği su miktarını giderek düşürecektir, bu yüzden bu zamanlarda suyun özellikle yaşlı köpekler için gerekli olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Sonuç olarak, köpeğinizin beslenme düzenine ve sıvı tüketimine dikkat etmenizde fayda var. Köpeğinizin suyunun her zaman taze ve temiz olmasına özen gösterin. Eğer köpeğiniz su içmekte zorlanıyorsa ya da su içmeye tenezzül etmiyorsa, içeriğinde bol miktarda sıvı barındıran püre mamalara geçiş yapabilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.