Alternatif Köpek Mamaları ve Özellikleri

Geleneksel kuru köpek maması, başka gıdalarla desteklenebilir. BARF diyeti çiğ et ve sebzeden oluşur. Ancak kuru gıdalar daha yaşlı köpekler için daha uygundur.
Alternatif Köpek Mamaları  ve Özellikleri

Son Güncelleme: 08 Mayıs, 2019

Şu anda birçok köpek sahibi hayvanlarına sadece kuru köpek maması yediriyor. Ancak bazen bu yiyecekler konusunda sorularınız olabilir. Mesela, bu yiyecekler gerçekten sağlıklı mıdır? Ya da köpeğiniz her gün aynı şeyi yemekten sıkılmayacak mı? Ya köpeğiniz kuru mamayı sevmiyorsa ne yapmalısınız? Bu sorulara cevap arıyorsanız, alternatif köpek mamaları sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

Köpeğinizi Köpek Mamaları İle Beslemek

Köpeklerin kurtlardan geliştiği bir gerçek. Bununla birlikte, aralarındaki en büyük evrimsel farklılıklardan biri, sindirim sistemlerinde gerçekleşmiştir. Kurtlar etobur olsa da, köpekler omnivor olmuştur.

Bu nedenle, bir köpeğin beslenmesinin temeli et olsa da sebze, meyve, tahıl vs. yemeye de ihtiyaç duyarlar. Geleneksel köpek mamasına ürünü daha çekici kılmak adına bu yiyecekler ve diğer unsurlar katılır. Ancak köpeğinizi beslemek için alternatif köpek mamaları olduğunu da bilmelisiniz.

Her köpek maması köpeklerin ihtiyaç duyduğu dengeli beslenmeyi sağlamaz. Çok ucuz köpek mamalarında genellikle çok fazla tahıl ve sebze vardır. Öte yandan, pahalı köpek mamalarına köpeğinizin ihtiyaç duyduğu et proteini eklenmiştir. Köpeğiniz için hangisinin en iyi olacağını görmek için gıda etiketindeki bileşenleri dikkatlice incelemeniz önemlidir.

BARF Diyetleri

BARF diyetleri, çiğ yiyeceklere dayanır. Bu beslenme şeklinde yalnızca birkaç pişmiş sebze ile makarna gibi tahıllar bulunur. BARF diyetlerinde köpeklere çiğ et, kemik ve iç organlar yedirilir. Yani sanki doğal ortamda yaşıyorlarmış gibi beslenmeleri sağlanır.

alternatif köpek mamaları

Bu tip bir diyetin birçok avantajı vardır. Miktarlar ve denge, her köpek için kişiselleştirilmiştir. Bu diyet, evcil hayvanınızın kemirme ve yırtma içgüdüsünü yaşamasını sağlar. Aynı şekilde, çiğ gıdalar gün boyunca farklı dokular ve lezzetlerin tadını çıkarmalarını sağlar.

Bununla birlikte, bu diyetin iki büyük dezavantajı vardır. Birincisi, dengelenmesinin zor olmasıdır. Köpeğinizin herhangi bir yiyecek grubundan mahrum kalmaması ve doğru miktarda beslenmesi için veterinerinize danışmanız önemlidir.

Dondurulmuş BARF

BARF diyetinin ikinci dezavantajı, öğünlerin önceden planlanmasını gerektirmesidir. Bu, çok fazla zamanı olmayan insanlar için zordur. Buna yardımcı olmak için üreticiler gerekli tüm yiyecek gruplarını barındıran karışımları hazırlamakta ve bunları donmuş olarak sunmaktadır.

Farklı türde bir diyet gibi gözükse de özünde BARF diyetiyle aynıdır. Farkı, evde hazırlamak yerine, önceden dondurulmuş gıdaları satın alabilmenizdir.

Evde tek yapmanız gereken şey, köpeğinizin büyüklüğüne ve ihtiyaçlarına göre porsiyonları bölmek, yiyeceğin çözülmesini bekleyip köpeğinize vermektir.

Susuz yiyecekler

Susuz yiyecekler, adından da anlaşılacağı gibi, önceden kurutulmuş ve paketlenmiş olan karışık yiyeceklerdir. Hazırlanması söz konusu olduğunda yapmanız gereken tek şey paket üzerindeki talimatları takip etmektir: Bazı yiyecekler için sıcak su, bazıları için ise soğuk su gerekir. Ayrıca hazırlık süresi kullandığınız su sıcaklığına bağlı olarak değişir.

mama yiyen köpek

Ambalaja baktığınızda sıradan bir köpek maması gibi görünebilir, ancak aslında çok farklıdır çünkü taze ve bozulmamış bir şekilde hazırlanmıştır. Tekrar sulandırdıktan sonra yumuşak, lezzetli ve sağlıklı bir kase mama elde edeceksiniz.

Genellikle, bu tür yiyecekler çiğnemesi kolay olduğundan yaşlı köpekler veya diş sorunu olan köpekler için önerilmektedir. Bununla birlikte, bu yiyecekler hayvanın dişlerinde iz bırakabilir ve bu da ağız kokusuna neden olabilir. Bu nedenle, yedikten sonra evcil hayvanınızın dişlerini temizlemek ya da kemirmesi için temiz bir kemik vermek gerekir.

Sıfırdan Yapılan Alternatif Köpek Mamaları

Süpermarketlerde köpek maması satılmaya başlamadan önce köpekler, evde pişirilmiş yiyeceklerden kalanları veya onlar için hazırlanmış yemekleri yerdi.

Bu hala köpeğiniz için bir seçenektir ve normal köpek maması için harika bir alternatiftir. Bazı maddelerin köpekler için zararlı olduğunu unutmayın. Bu nedenle, işlenmiş yiyeceklerin yanı sıra tuz, yağ, şeker ve kızarmış yiyecekleri kullanmaktan kaçının.

Ayrıca köpeğinizi gerektiği gibi beslediğinizden emin olmak için veterinerinizin tavsiyelerine uymanın önemli olduğunu unutmayın.

Köpekler her yerde yaşayan hayvanlardır, yani tüm besin gruplarını yerler. Etin yanı sıra meyve ve sebzeleri de severler. Bu nedenle, köpeğinizi sizin evde yediklerinize benzer doğal bir diyetle besleyebilirsiniz. Bu şekilde, sıkıcı ve sağlıksız köpek mamalarından kurtulabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.