Köpekler İçin Omega-6: Faydalarını Keşfedin

Omega-6 yağ asitlerinin köpekler için ne kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazıda bu yağ asitlerinden bahsedeceğiz ve böylece köpeğiniz daha sağlıklı bir diyetin tadını çıkarabilecek!
Köpekler İçin Omega-6: Faydalarını Keşfedin
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Günümüzde köpeklere sunulan diyetlerde büyük gelişmeler yaşanıyor. Modern tüketiciler, hem kendi hem de evcil hayvanlarının besin ihtiyaçları hakkında giderek daha bilinçli hale geliyor. Bu yazıda Omega-6 yağ asitlerinin köpekler için ne kadar faydalı olduğundan bahsedeceğiz.

Çiğ yemek diyeti (BARF diyeti) ve glutensiz diyetler giderek yaygınlaşmaya başladı. İnsanlar, evcil hayvanlarına doğru bir diyet sağlayıp sağlayamadığı konusunda her zamankinden daha ihtiyatlı ve endişeli. Çünkü evcil hayvanlarının fiziksel özelliklerine, yaşam tarzına ve sağlık durumuna göre doğru besinleri seçmeleri gerekiyor. Bu yüzden köpekler için omega-6 neden bu kadar önemli size anlatmak istiyoruz. Bu yağ asitleri, köpeğinizin diyeti için gerekli bir bileşen.

Omega-6 nedir?

Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, insanların ve evcil hayvanların öğünlerinde tükettiği trigliseritlerin bir parçasını oluşturur. Bir başka deyişle, bu maddeler çoklu doymamış yağları meydana getirirler. Bunlar:

 • Omega-3 yağ asitleri: alinolenik asit, eikosapentaeonik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA)
 • Omega-6 yağ asitleri: linoleik asit ve araşidonik asit

Vücut tarafından sentezlenemediği için, bu iki yağ asidinin dışarıdan alınması zorunludur. Bu yüzden omega-6/omega-3 oranını hesaba kattığınız sürece, omega-6 köpekler için birçok faydaya sahiptir. 

Bahsettiğimiz oran 1’e 1 şeklinde olmalıdır. Eğer köpeğinizin diyetindeki omega-6 oranı omega-3 oranından fazla ise, bu durumun köpeğinizin sağlığına etkisi negatif yönde olacaktır. Dahası, eğer bu oranı tutturamazsanız, köpeğinizin kansere veya kalp hastalıklarına yakalanma riski de artıyor.

Aynı durum insanlar için de geçerlidir. Sonuçta öğünlerinizin büyük çoğunluğu aşırı işlenmiş gıdalardan meydana geliyor. Yeterli miktarda meyve ve sebze tüketmediğinizi de hesaba katarsak, bu şekilde birçok hastalığın önünü açmış oluyorsunuz. 

Omega-6 bakımından zengin gıdalar

Eğer köpeğinizi kuru mama ile besliyorsanız, satın aldığınız mamalar konusunda seçici olmanız gerekiyor. Aklınızda tutmanız gereken bazı detaylar şunlardır:

 • Satın alacağınız köpek mamasının öncelikli bileşeni et olmalıdır, çünkü köpekler etçildir. Mamanın paketinde besin değerleri belirtilmelidir. Bir başka deyişle, mamayı oluşturan ana besin kaynağının hangi hayvanın eti olduğunu bilmelisiniz (tavuk, kuzu, sığır gibi). Bunlara ek olarak, kuru et pişmemiş etten her zaman daha iyidir. Çünkü çiğ et işlenirken su kaybeder, bu yüzden de köpeğiniz daha az protein almış olur.
 • Köpeğinizin kuru maması baklagillerle tamamlanmış olmalıdır, tahıllarla değil. Birçok hayvan maması üreten firma, maliyeti düşürmek ve daha çok kalori eklemek için tahıl kullanmayı tercih ediyor.
 • Köpeğinizin diyetine dahil olan toplam omega-6 ve omega-3 miktarı 1’e 1 oranına mümkün olduğunca yakın olmalıdır. Eğer köpeğinizin sahip olduğu herhangi bir hastalık varsa bu konuya özellikle dikkat etmeniz gerekir.
ilaca bakan köpek ve omega-6

Eğer köpeğinizi BARF diyetiyle besliyorsanız veya kuru mamasının yanında doğal yiyecekler de veriyorsanız, aşağıdaki gıdalar omega-6 bakımından zengin olduğu için ilginizi çekebilir:

 • Balık: Kurutulmuş veya çiğ (mutlaka önceden dondurulmuş)
 • İşlenmemiş bitkisel yağlar: Sızma zeytinyağı, işlenmemiş ayçiçeği yağı, hindistan cevizi yağı gibi.
 • Yer fıstığı ve ceviz: Bazı kuru yemişler evcil hayvanınız için zehirli olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak köpeğinize belirli aralıklarla yer fıstığı ve ceviz verebilirsiniz. Ancak köpeğinize asla makademya fındığı vermemelisiniz.
 • Avokado: Avokado köpekler için zehirli değildir, ancak avokado bitkisinin bazı kısımları köpeğiniz için tehlikeli olabilir. Bu yüzden köpeğiniz bu bitkinin yapraklarını veya meyvesinin kabuğunu kesinlikle yememelidir.
tabak içerisinde çeşitli yiyecekler

Omega-6’nın köpekler için faydaları

Omega-6’nın köpekler için birçok faydası vardır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu madde diyetlerinin önemli bir parçasını oluşturur. Ancak unutmayın, omega-6 ve omega-3 oranına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde köpeğiniz birçok ciddi hastalığa yakalanabilir. 

Omega-6 yağ asitleri aşağıdaki durumlar için oldukça faydalıdır:

 • Dejeneratif eklem hastalıklarının tedavisinde
 • Atomik dermatitle bağlantılı problemlerde (egzama gibi)
 • Kalp ve damar hastalıklarını önlemede
 • Köpek astımı ile mücadele etmek için
 • Enflamasyonla bağlantılı hastalıklarda

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Carlotti, D. N. (2011). Dermatitis atópica canina; nuevos conceptos (etiología, patogenia, cuadro clínicio, diagnóstico y tratamiento).
 • Martínez Sotelo, P. G., & Quinteros Granja, A. G. (2012). Evaluación de la digestibilidad aparente de dietas con semillas de linaza (Linumusitatissimun) VS. dietas con sebo en perros.
 • Schoenherr, W. D. (2007). Ácidos grasos y tratamiento dietético de la artrosis canina basado en la evidencia. Clínica veterinaria de pequeños animales, 27(2), 0139-144.
 • Simopoulos, A. P. (2008). The importance of the omega-6/omega-3 fatty acid ratio in cardiovascular disease and other chronic diseases. Experimental biology and medicine, 233(6), 674-688.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.