Köpeğinizin Kalp Sağlığı için 4 Sağlıklı Alışkanlık

Köpeğinizin kalbini sağlıklı tutmaya yardımcı olabilecek alışkanlıklar var mıdır? Elbette! Bu makalede, bu alışkanlıklardan 4 tanesini öğrenin!
Köpeğinizin Kalp Sağlığı için 4 Sağlıklı Alışkanlık

Son Güncelleme: 22 Nisan, 2019

Köpekler, tıpkı insanlar gibi, özellikle yaşlılık dönemlerinde kalp sorunları yaşayabilir. Neyse ki, köpeğinizin kalbini sağlıklı tutmaya yardımcı olabilecek bazı basit alışkanlıklar vardır. Gelin, köpeğinizin kalp sağlığı için uygulayabileceğiniz 4 sağlıklı alışkanlığa bir göz atalım!

Boksör ve kaniş cinsi köpekler özellikle kalp problemleri yaşarlar. Ancak herhangi bir köpek cinsinin de kalp sorunları olabilir ve asıl sorun, kalp hastalıkları ile ilgili belirli semptomların her zaman olmamasıdır.

Bu nedenle, olası işaretlerin farkında olmak ve köpeğinizin kalp problemleri riskini azaltabilecek sağlıklı alışkanlıklar edinmek özellikle büyük önem taşımaktadır. Köpeğinizin kalp sağlığı için bu yazıyı okumaya devam edin!

Köpeğinizin kalp sağlığı için 4 sağlıklı alışkanlık

Köpeğinizin kalp sağlığında, genetik faktörü rol oynar, ancak sizin de kontrolünüzde olan obezite gibi hastalıklar da hayvanın sağlığı için önemlidir. Köpeğinizin kalp sağlığı için uygulanabilecek sağlıklı alışkanlıklar listemizi görmek için okumaya devam edin!

Bu makale de ilginizi çekebilir: Köpeklerde Dirofilariyaz (Kalp Kurdu)

1. Köpeğinizin kalp sağlığı: İyi bir beslenme

Köpeğinizin uzun ve mutlu bir yaşam sürmesi için dengeli ve sağlıklı bir beslenme gereklidir. Bu, özellikle söz konusu kalp olduğunda daha fazla geçerlidir. İyi bir diyet, köpeğinizin kalp problemleri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Çoğu köpek endüstriyel, işlenmiş yiyecek yer. Bu iyi olabilir, çünkü proteinleri ve besinleri alımları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Ancak tüm markalar aynı değildir ve iyi bir seçim yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

Köpeğinize bu tür yiyecek verecekseniz, yaşını,cinsini ve hayatının hangi döneminde olduğunu (yavru, ergenlik, yetişkin, yaşlılık) hesaba katmanız gerekir. Çok egzersiz yapan genç bir köpek, evde kalan ve bütün gün uyuyan yaşlı bir köpekle aynı beslenme ihtiyacına sahip değildir.

köpeklerde görülebilecek kalp hastalıkları

Hayvansal protein, köpeğinizin kalp sağlığı için uygun bir beslenme düzeni oluşturmanın önemli bir parçasıdır. Bu işlenmiş, mağazadan satın alınan yiyeceklerin birçoğu, tam olarak doğru miktara sahiptir.

Köpeğinizin daha doğal bir beslenme rutini olsun istiyorsanız, onu tavuk, balık, sığır eti, yumurta ve bazı sebzeler ile beslemelisiniz (Ancak köpeğinize asla soğan vermeyin, çünkü soğan köpekler için toksiktir). Dengeli bir beslenme, köpeğinizin kalbini sağlıklı tutmanın en önemli parçalarından biridir.

Köpeğinizin ne kadar yağ tükettiğini de kontrol etmeniz gerekir. Bu sadece hayvanın kilosuyla ilgili değildir. Yağ ayrıca kolesterol seviyelerinin dengesinde de rol oynar ve kalp hastalığı riskini artırabilir.

Köpeğinizin kalp problemleri varsa, kesinlikle hayvanın tuz tüketimini azaltmanız gerekir. Sodyum, kan basıncını artırır ve eğer kalbi vücudunun geri kalanına yeterince kan pompalamakta zorlanıyorsa, bu hiç iyi bir durum değildir.

2. Fiziksel aktivite

Köpeğinizi sağlıklı kiloda tutmak, kalbine verebileceğiniz en iyi hediyedir. Ancak dengeli bir diyet kendi başına yetmez, köpeğinizin aynı zamanda fiziksel aktiviteler de yapması gerekir. Köpekler, sağlıklı kalmak için koşmak ya da yürümek gibi günlük egzersizlere ihtiyaç duyarlar.

Tabii ki, bunu köpeğinizin cinsine ve yaşına göre uyarlamanız gerekir. Ancak köpek hangi cins ya da kaç yaşında olursa olsun, hepsinin en azından biraz egzersiz yapması gerekir. Köpeğinizi her gün en az 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkarmak ikiniz için de çok faydalı olacaktır.

3. Köpeğinizin kalp sağlığı: Veteriner kontrolleri

Diyet ve günlük egzersizle birlikte köpeğinizin bir veteriner hekim tarafından sık sık muayene edilmesi gerekir. Veterineriniz köpeğinizin ağırlığını değerlendirecek ve kalbini dinleyecektir. Ayrıca, kalp problemi olup olmadığını görmek için bazı sorular soracaktır.

veteriner tarafından muayene edilen köpek

Örneğin, köpeğinizle gezintiye çıktığınız zaman ya da birlikte oyun oynarken hayvan çok fazla nefes nefese kalıyorsa, bu bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

Bunun anlamı, hayvanın kalbinin, kaslarına temiz kan aktarmak için çok çalışıyor, ancak başaramıyor olması olabilir. Aynı zamanda, öksürük de olası bir kalp probleminin bir işareti olabilir.

4. Sevgi ve ilgi

Köpekler, yaşamları boyunca çok fazla ilgi ve şefkate ihtiyaç duyar. Onları sevmek ve onlarla birlikte eğlenmek onların mutlu, huzurlu hayatlar yaşamalarına yardımcı olur.

Yeterince ilgi görmeyen ya da yalnız başına çok fazla zaman harcayan bir köpeğin kaygı sorunları yaşamaya başlayabileceği kanıtlanmıştır. Bu faktörler kesinlikle hayvanın kalp sağlığını etkileyecektir.

Sonuç olarak, köpeğinizin kalp sağlığı için bu makalede bahsettiğimiz bazı sağlıklı alışkanlıkları öğrendiğinize göre, bunları uygulamaya koymakta tereddüt etmeyin!

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerde Kalp Hırıltısı: Önlem ve İlk Yardım
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Kalp Hırıltısı: Önlem ve İlk Yardım

Köpeklerde kalp hırıltısı garip bir ıslık sesi gibi gelen sestir. Bu anomali ile ilişkilendirilmiş sebepler, önlem ve ilk yardım bilgileri için tıklayın!